İçerik pazarlamanın küçük işletmeler için faydalı olduğunun kanıtı 6 durum


Yazan: Rich Kahn

Çeviren: Berfu Ervakit

İçerik pazarlama size şirketinizi büyütmede , itibarınızı inşa etmede ve sektörünüzde güvenilir bir lider olarak yer almanıza olanak sağlar. Küçük ve yerel işletmeler için ülke çapında daha büyük markaların karşısında direnmek zor olabilir. İçerik pazarlama, küçük işletmelerinizin sektörün niş pazarında dikkat çekmesine yardımcı olur. Fakat, küçük işletmelerinizi içerik pazarlama yoluyla sektörde görünür hale getirebilirsiniz.

İçerik pazarlama; bir tüketici eylemi gütme umuduyla gerçekleşen uygun ve faydalı içeriğin, hedef kitleye üretimini ve dağıtımını içeren bir pazarlama yaklaşımıdır.

Özellikle küçük işletmeler için sayısız yararı vardır. Size sadece şirketinizi büyütme fırsatı değil, aynı zamanda itibarınızı inşa etme ve sektörünüzde güvenilir bir lider edinme fırsatını da sağlar.

1.Sitenizde trafik oluşturur

İçerik pazarlama, sitenize gelen trafiği sürdürür. Potansiyel müşterilerin bu konuda bir sorunu ya da belirli bir ihtiyacı olduğu zaman çözüm arayacaklar. Bir çözüm ya da bir bilgi yararlı bir rehberin olması demektir. Müşteriler sitenizi ziyaret edip büyük olasılıkla gelecekte ek çözümler için size geri döneceklerdir. Kitleler içeriğin onların belirli ihtiyaçlarına ya da ilgi alanlarına uygun olmasını severler. Bu nedenden dolayı tüketicilerin %68’inden fazlası özel içerikleri tercih ediyorlar. Sitenizin hedef kitlesi için onların ihtiyaçlarına ve ilgi alanlarına uygun özel içerik oluşturarak güvenlerini inşa edip ve sorunlarını çözersiniz.

2.Marka farkındalığı oluşturur

Eğer sitenizde sürekli olarak yeni ve eşsiz içerik yayınlıyorsanız ve sosyal medyada da bunun reklamını yapıyorsanız, hedef kitlenizin isminizi ve içeriğinizi görmesi için daha fazla fırsat yaratıyorsunuz demektir. Buna artı olarak, birde hedef kitlenizi memnun ederseniz, takipçilerine ve arkadaşlarına küçük işletmenizle alakalı daha fazla şey paylaşırlar, bu da sizin daha fazla kişiye erişmenizi sağlar.

İçerik pazarlama link popülerliğinizi oluşturmanıza da yardım eder. Eğer ürettiğiniz şey kaliteli bir içerikse, insanlar sizin linkinizi paylaşacaktır. Küçük bir işletme olarak büyük şirketlere karşı rütbe kazanmanız zor olabilir, ama link popülerliği oluşturmak online görünürlüğünüzün artmasına yardımcı olabilir. Bu da web sitenizin ve içeriğinizin arama sonuçlarında daha yüksek yerlerde olmasını sağlar.

3.Potansiyel müşteriyi ve satışı artırabilir

Bunu söylemeye bile gerek yok ama ne kadar fazla kişi sitenizi ziyaret ederse ve içeriğinizi görürlerse, o kadar fazla önce potansiyel müşteriye sonra da müşteriye dönüşüm gerçekleşir. Hatta küçük işletmeler için bile, müşteriler satın alma kararı verecekleri zaman blog ve web site içeriklerine güveniyorlar; insanlar satın almadan önce mümkün olduğunca çok şey bilmek isterler. Bunun yanı sıra, şirketinizin ürün veya hizmetleriyle ilgili içerik oluşturmak kitlenizin sizinle iş yaparak neler kazanacaklarını anlamalarına yardımcı olur.

Aynı zamanda sektörünüzde güvenilir bir lider haline gelmenize de yardımcı olur; tüketiciler güvendikleri insanlardan ve işletmelerden satın alırlar. İçerik pazarlama ile kitlenize ve müşterilerinize neden bahsettiğinizi bildiğinizi tam anlamıyla aktarmış olursunuz, bu da sizin satın almak için güvenilir olduğunuzu gösterir.

4.Sizin bir düşünce lideri olduğunuzu kanıtlar

Sektörde ne kadar kendinizin iyi eğitimli olduğunu gösterirseniz, o kadar size bir otorite ya da uzman olarak bakarlar, özellikle de kitlenize gerçekten yardımcı olacak yüksek kaliteli içeriği sağlarsanız. Düşünce lideri unvanını kazanmak her zaman iyi bir şeydir çünkü sadece söylediklerinizi dinleyecekleri kişi değil aynı zamanda ihtiyaçları olan cevapları almak için döndükleri ilk kişi konumunda olursunuz. Küçük işletmeler için bu özellikle önemlidir. Daha büyük markalar kadar bilgi sahibi olduğunuzu kitlenize gösterir, aynı zamanda daha kişisel, küçük işletme deneyimini müşterilerinize sağlayabilirsiniz.

5.Bağı destekler

İlginç bir içerik oluşturursanız kitlenizin buna cevap verme ihtimali artar. Bu da onlara doğrudan bağlanacağınız kapıyı açar ve okuyucularınızı ağırlamaya devam ederek ya da sorularını cevaplayarak onların daha fazla keyif almalarını sağlayacak fırsatı size verir.

Müşteriler dışında, aynı zamanda yazdığınız konular hakkında tartışmak için diğer sektör liderleriyle bağ kurma fırsatını da size verir. Bu da ağınızı genişletebilir ve diğer liderlerle daha güçlü bir bağ kurmanıza yardımcı olur. Bunların yanı sıra kendinizi sektörde bir otorite olarak belirlemenize de imkan sağlar.

6.Geleneksel pazarlamadan daha az maliyetlidir

Küçük işletmeler için içerik pazarlamanın, pazarlamanın daha geleneksel formlarından daha az maliyetli olduğu kanıtlanabilir, özellikle içeriği kendiniz üretiyorsanız. Gelen(inbound) içerik pazarlama sayesinde potansiyel yeni müşteriler oluşturmanın maliyeti, işletmelerin kullanıcıya giden(outbound) pazarlamaya harcadığının yarısı kadardır. Sosyal medya ve e-mail yoluyla içerik yayma, web sitenizde yayınlama veya isminizin görünmesi için daha büyük sitelere katkıda bulunma, bunlar hep ya düşük maliyetli ya da ücretsizdir.

Buna artı olarak, gelen içerik pazarlama demek müşteriler size geliyor demektir, yani geleneksel giden formlardan daha verimlidir, çünkü tüketiciler farkında ve ilgilidirler.

 

Kaynak : https://www.entrepreneur.com/article/284136

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin