İçerik pazarlaması ile güven yaratmak


Yazan: Amie Marse

Çeviren: Dilara Murathanoğlu

Akademik yazı yazan herkes size, kullandığınız kaynakları belirtmenizi söyler. Neden? Çünkü nereden geldiğine güvenmediğiniz sürece bilgiler geçerli değildir. İnternet geniş, sayısız yalan ve abartının, gerçekmiş gibi sunulduğu bir yer. Saygı duyulması ve güvenilir olmak nadir bir durumdur ancak bütün işletmeler bunun için gayret etmeli.

Güvene neden ihtiyaç duyarsınız ?

İşletmeye veya bir kişiye güvenmek, onlarla etkileşimde bulunmaya ve arkadaşlarımıza, ailemize deneyimlerimiz hakkında daha fazla bilgi verme olasılığımızı arttırır. Nijeryalı prens spam e-postalarını ele alalım. (Nijerya’da kraliyet üzerinde hak sahibi ailelerden bir kişi, mal varlığı Nijerya hükumeti tarafından sıkı kontrol altında tutulduğu için, varlıklarını ülke içinde değerlendirememiş, bunun üzerine insanlardan yardım istemişti fakat bu işin arkasında dolandırıcıların olduğu ortaya çıktı.) Bir an için bu adamın gerçekten var olduğunu hayal edin. Peki gerçekten parasını kullanabilmek için sizin yardımınıza ihtiyacı varsa? Binlerce yalvaran e-postanın yanıtlanmadığı zaman hissedeceği karışıklık ve üzüntüyü görüyor musunuz? Niyeti saf olsa dahi, güvenirliliği yoktur ve bu nedenle de kimse teklifini kabul etmez.

Aslında, bir bakıma işiniz dürüst bir Nijeryalı prens olmak. Banka hesap numarası yerine, sayfa görüntülenmelerine, paylaşımlarına ve beğenilere ihtiyaç duyarsınız. Güven oluşturmayan içeriğiniz ne kadar üstünde çalışılmış olursa olsun boşa gider.

İçerik pazarlaması ile güven yaratmak

İşte şirketinizin daha güvenilir gözükmesi için birkaç kolay yol.

  1. Bir programa bağlı kalın. Tutarlılık, hayatın diğer birçok yönü gibi içerik pazarlamacılığında kilit bir unsurdur. Bir gönderme programı oluşturun ve devam edin. Okuyucularınız bilginin istikrarlı çıkışından keyif alacaklar ve yayınlarınızı beklemek için geleceklerdir. Bir bildiri programı oluşturun ve devam edin. Okuyucularınız istikrarlı bilgi çıkışından keyif alacak ve bildirileriniz için geleceklerdir. Programınıza bağlı kaldığınız zaman, onların beklentilerini karşılar ve kendi itibarınızı yükseltirsiniz.
  1. İstatiksel ve diğer bilgiler için her zaman kaynak kullanın. Dünya birçok durumda kanıta ihtiyaç duymakta. Linklerinizin her zaman kullandığınız istatistiklere yönlendirdiğinden emin olun- güvenilir kaynaktan geldiği sürece. Değilse, güvenilir bir siteden bilgileri bulmaya çalışın. İstatistiklerin yerini tespit edemiyorsanız, yanlış olma olasılıkları yüksek. Köprü (hyperlink) eklediğinizde, alakasız bir sayfa yerine her zaman bilgiyi bulduğunuz spesifik sayfaya bağlantı verin.
  1. Aynı sesi kullanın. Okuyucularınız bazı şeyleri öğrenme beklentisi ile sayfanızda. Hangi sesi kullanacağınıza karar verememiş iseniz, onların iletişim kurması daha zor olacaktır. Her parça için kurallar hazırlayın ve onlara sadık kalın. Yazım sürecini kolaylaştıracak, aynı zamanda şirketinizle ‘’yakınlık’’ hissetmelerine yardımcı olacaktır.
  1. Yüksek kaliteli içeriği piyasaya sunun. Yazılarınızda herhangi bir dil bilgisi veya yazım hatasının bulunmasının bir nedeni olamaz. Onları dikkatli bir şekilde okuyun ve hataları taramak için yazılım kullanın. Asla hazır olmayanları yayınlamayın, itibarınıza zarar verebilirsiniz.
  1. Etkileyenlerinize dokunun. Uzmanlar, ünlüler ürün veya hizmetlerinizi önermesi, sizi daha güvenilir kılacaktır. Onların referanslarını bir araya getirin. Bu sayede hem siz hem onlar yararlanabilir.
  1. Çalışanlarınızın elçi olmasına izin verin. İnsanlar bir işin ardındaki yüzleri görmeyi seviyorlar. Çalışanlarınızı bağlayın ve müşteriler bu bağlantıyı şirket ile ilişkilendirirken spesifik kişiyi görsün. Bu müşterilerinizin bağlı hissetmelerine yardımcı olur ve markanızın güvenilir olduğunu varsayarlar.
  1. İspatlayın. Hikaye anlatımı güzel ama insanlar gerçek hayattan da örnekler istiyor. Neyin gerçek olacağına odaklanmak yerine her zaman önceki müşterilerinizle ilgili olan başarılarınızı gösterin. İzleyiciler somut kanıtları gördüğü zaman ürün ve hizmetlerinizi seçme olasılıkları artıyor.
  1. Uzman olun. Derinlemesine ve alakalı içerik sunduğunuz zaman tüm kitleniz size güvenmeye başlayacaktır. Sadece bu değil, aynı zamanda diğer şirketler sizin işlerinizi inanılır bir kaynak olarak kullanabilir ve bu sayede SEO’nuzu geliştirirler. Markanızın öne çıkması ve bazı şirketlerin yapamadığını sunduğunuz zaman, kitleniz için benzersiz bir kaynak haline gelirsiniz.

Göz ardı edilmiş ve güvensiz olmak zorunda değilsiniz. Gösterişli içerik, etkilenenler ve özgünlük ile beraber şirketinizi ayarlayın. Bu sayede üzerinde güvenilebileceğiniz, ayrıcalıklı bir kitleye sahip olursunuz.

 

Kaynak: https://smallbiztrends.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin