İçerik Pazarlaması ve Sosyal Medya Pazarlaması: Fark Nedir?Yazar: Tobi Asehinde
Çeviren: Belinay Bulut

Pazarlamaya yeni başlayan biri veya dijital alanda pazarlama uzmanı olarak, muhtemelen “içerik pazarlaması” ve “sosyal medya pazarlaması” terimlerinin sıklıkla ortalıkta dolaştığını duymuşsunuzdur. Peki tam olarak ne anlama geliyorlar ve nasıl farklılar?

Bu iki güçlü pazarlama yaklaşımı arasındaki farkları anlamak, hedef kitlenize hitap eden etkili stratejiler geliştirmek için çok önemlidir.

İçerik pazarlaması, istediğiniz kitleyi çekmek ve elde tutmak için değerli, alakalı ve tutarlı içerik oluşturmaya ve dağıtmaya odaklanır.

Öte yandan sosyal medya pazarlaması, müşterilerinizle bağlantı kurmak, ilişkiler kurmak ve markanızın ürünlerini tanıtmak için popüler çevrimiçi platformlardan yararlanır.

Bu yazıda içerik pazarlaması ile sosyal medya pazarlaması arasındaki temel farkları, faydalarını ve uygulanacak stratejiyi inceleyeceğiz.

İçerik Pazarlama Nedir?

İçerik pazarlaması, açıkça tanımlanmış bir hedef kitleyi çekmek ve elde tutmak ve karlı müşteri eylemlerini teşvik etmek için değerli, alakalı ve tutarlı içerik oluşturmaya ve dağıtmaya odaklanan bir stratejidir.

Potansiyel müşterilerle ilişkiler ve güven oluşturmaya yardımcı olarak ürünleri daha hızlı satmayı kolaylaştırır. Bu yaklaşım, işletmelerin potansiyel müşterileri ve müşterileriyle güven oluşturmasına yardımcı olur.

Statista – Data’ya göre içerik pazarlama gelirinin 2022 yılında 63 milyar ABD dolarına ulaştığı ve son tahminlere göre içerik pazarı sektörünün 2026 yılında 107 milyar ABD dolarına ulaşması bekleniyor.

Başarılı bir içerik stratejisi yürütmek için işletmelerin hedef kitlelerini anlamaları, alakalı içerik oluşturmaları ve bunu etkili bir şekilde dağıtmaları gerekir. İnsanları bir markaya çeker ve kişi konuya ilgi duyduktan sonra markanın sesine aşina olur.

Bir içerik pazarlamacısı olarak hedef kitlenizin ilgisini çekmek ve onları bilgilendirmek için ilgi çekici, alakalı içerik oluşturmanın değerini anlamalısınız. Kampanyanıza liderlik edecek içerik pazarlaması hakkında daha fazla bilgi edinmek için dijital pazarlama kursumuza kayıt olabilirsiniz.

Ulaşmak istediğiniz hedef kitleye bağlı olarak farklı türde içerik oluşturabilirsiniz:
Blog yazısı
Nesne
e-Kitaplar
Nasıl yapılır kılavuzları
İnfografikler
Durum çalışmaları
Bülten
Beyaz kağıtlar
Dijital ses dosyası
İşletmeler, bu farklı içerik türlerinin bir karışımını kullanarak daha geniş bir kitleye ulaşabilir ve markaları için birden fazla temas noktası oluşturabilir.

Ortak içerik pazarlama hedefleri arasında kitle üyelerini satış hunisi boyunca, farkındalıktan satın alma noktasına ve daha sonra marka savunuculuğuna yönlendirmenin yanı sıra, yeni potansiyel müşterileri kapatma ve müşteri dönüşümüne kadar geçen süre gibi ölçümleri artırma yer alır.

Bu hedeflere ulaşmak için işletmelerin içerik stratejilerini genel iş hedefleriyle uyumlu hale getirmesi ve pazarlama başarısını düzenli olarak ölçmesi gerekir.

Sosyal Medya Pazarlama Nedir?

Sosyal medya pazarlaması, ürünlerinizi ve/veya hizmetlerinizi tanıtmak, topluluk oluşturmak ve hedef kitlenizle etkileşim kurmak ve işletmenize trafik çekmek için sosyal medya platformları için içerik oluşturma sürecidir.

Etkili bir sosyal medya pazarlama stratejisi oluşturmak için kampanya amaçlarını ve hedeflerini belirlemek, işletmeniz için doğru sosyal medya platformlarını seçmek, ilgi çekici içerik oluşturup yayınlamak ve gelecekteki performansı optimize etmek için sosyal medya ölçümlerini izleyip analiz etmek önemlidir.

Sosyal medya pazarlaması, marka bilinirliğini artırmaya, potansiyel müşteriler yaratmaya, dönüşümleri artırmaya ve müşteri hizmetlerini iyileştirmeye yardımcı olabilir. Synup’a göre yerel işletmelerin %76’sı sosyal medyayı pazarlama stratejilerinin bir parçası olarak kullanırken, %41’i gelir artırmaya yardımcı olmak için sosyal medyaya güveniyor.

Farklı sosyal medya içeriği türleri şunları içerir:

Görüntüler
Video
Metin tabanlı gönderiler
Kısa biçimli içerik (hikayeler/makaralar)
Canlı video
Facebook, LinkedIn ve Twitter gibi sosyal medya platformları, müşterilerle doğrudan bağlantı kurmak, içerik paylaşmak, etkinlikler düzenlemek, hedefe yönelik reklamlar yayınlamak ve doğrudan mesajlaşma araçları aracılığıyla hedef kitleyle etkileşim kurmak için kullanılıyor.

Sosyal medya pazarlamacıları, bir şirketin tekliflerini tanıtmak ve bireyler ve işletmeler için sosyal medya kullanımını artırmak için farklı sosyal medya platformlarını kullanma konusunda uzmanlaşmalıdır.

İçerik Pazarlaması ile Sosyal Medya Pazarlaması Arasında Farklı mı?

1. Ana Hedefler

İçerik Pazarlama: İçerik pazarlamanın temel amacı, tutarlı bir şekilde değerli, alakalı içerik sağlayarak açıkça tanımlanmış bir hedef kitleyi çekmek ve elde tutmaktır. Zaman içinde güven ve güvenilirlik oluşturmak için hedef kitleyi eğitmeyi, bilgilendirmeyi ve onlarla etkileşime geçmeyi amaçlamaktadır.

Sosyal Medya Pazarlaması: Sosyal medya pazarlaması, doğrudan müşteri etkileşimlerini teşvik ederek, ilişkiler kurarak ve sosyal platformlar aracılığıyla marka görünürlüğünü artırarak marka katılımını ve sadakatini artırmaya odaklanır.

 

2. Teslimat Mekanizması

İçerik Pazarlama: Öncelikle web siteleri, bloglar, videolar, infografikler ve daha fazlası gibi çeşitli kanallar aracılığıyla içeriğin oluşturulmasını ve dağıtımını içerir. Değerli bilgiler sağlayarak izleyicileri çekmeyi ve elde tutmayı amaçlamaktadır.

Sosyal Medya Pazarlaması: İçeriği dağıtmak, erişimini genişletmek ve müşterilerle doğrudan etkileşim kurmak için sosyal medya platformlarını kullanır. Markaların tüketicilerle gerçek zamanlı etkileşim kurmasına ve sohbetler yoluyla ilişkiler kurmasına olanak tanır.

 

3. Hedefler

İçerik Pazarlama: Bir markanın sitesine trafik çekmeye, tüketicileri eğitmeye, düşünce liderliği oluşturmaya ve değerli ve bilgilendirici içerik aracılığıyla müşteri davranışlarını etkilemeye odaklanır.

Sosyal Medya Pazarlaması: İlgili, müşteri odaklı bir imaj yaratarak, müşterilerle doğrudan etkileşimi teşvik ederek ve müşteri desteği, geri bildirim ve ilişki kurma için sosyal platformları kullanarak marka katılımını ve sadakatini artırmayı hedefleyin.

 

4. Maliyet Konuları

İçerik Pazarlama: İçerik oluşturma, yazarların (Akredital) tasarımcıların veya araçların işe alınması gibi maliyetlere neden olabilirken, uzun vadeli faydalar genellikle ilk yatırımdan daha ağır basar. İçerik pazarlaması, zaman içinde yeniden kullanılabilecek ve yeniden kullanılabilecek, sürekli değer sağlayan değerli varlıklar yaratmaya odaklanır.

Sosyal Medya Pazarlaması: Sosyal medya pazarlaması, reklam, sponsorlu gönderiler veya sosyal medya yönetim araçlarıyla ilgili maliyetleri içerebilir. Sosyal medya kampanyalarının anında etkisi ve erişimi, içerik pazarlamaya kıyasla daha tutarlı bir bütçe tahsisi gerektirebilir.

Dijital Pazarlama Beceri Enstitüsü’nde (DMSI) kurslarımız, pazarlama faaliyetleriniz için kullanabileceğiniz çeşitli dijital pazarlama alanları hakkında derinlemesine bilgi ve becerileri kapsar.

 

İçerik pazarlaması ve Sosyal medya pazarlaması: Her biri nasıl kullanılır?

 

İçerik pazarlama:

-Hedef kitlenizle güven ve güvenilirlik oluşturmak
-Markanızı bir düşünce lideri olarak oluşturmak
– Potansiyel müşteri oluşturma ve dönüşümleri artırma
-Uzun vadeli değer ve SEO faydaları yaratmak

Sosyal medya pazarlamacılığı:

-Marka bilinirliği ve erişimi oluşturmak
-Hedef kitlenizle ve topluluğunuzla etkileşime geçmek
-Hızlı güncellemeleri ve haberleri paylaşma
-Web sitesi trafiğini ve dönüşümleri artırma

 

Son olarak;

İçerik pazarlaması ve sosyal medya pazarlaması farklı yaklaşımlar olsa da birlikte kullanıldıklarında en iyi sonucu verirler. İçerik pazarlama, hedef kitlenizin ilgisini çeken ve markanıza güven oluşturan değerli, eğitici materyaller oluşturmanıza yardımcı olur. Sosyal medya pazarlaması, harika içerikleri paylaşmanıza ve takipçilerinizle doğrudan etkileşim kurmanıza olanak tanır.

Günün sonunda hem içerik hem de sosyal medya pazarlaması tamamen hedef kitlenizle anlamlı bir şekilde bağlantı kurmakla ilgilidir. Benzersiz güçlü yönlerini anladığınızda, dikkat çeken, değer sağlayan ve sonuçta işletmeniz için sonuç sağlayan çok yönlü bir dijital pazarlama planı geliştirebilirsiniz.

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin