İçerik pazarlamasında işinize yarayacak 9 yol


Yazan: Tom Kuder

Çeviren: Okay Arda

İçerik pazarlamasının bir işletmede nasıl yarar sağladığı yeni ve küçük işletmeler için sık sık sorulur.

Modern pazarlama ile ilgili birkaç makale okuduysanız, günümüz alıcılarının değiştiğini bilirsiniz. Bu yüzden onlara ulaşma yolunda değişiklikler yapmak isterken kendi kendinizi yetiştirme ve geliştirme dünyayı yönetmenize yardımcı olabilir bu nedenle online öğretici olmalısınız.

Alıcılar, yolculukları sırasında çoğunlukla görünmez olurlar; bu nedenle, onları görebilmeniz için onlara yardımcı olmalısınız. Alıcılar sizi veya şirketinizi başlangıçta önemsemez bu nedenle onların ihtiyaçlarını anlamak ve bu ihtiyaçları onlara sunmak zorundasınız.

En temel düzeyde, içerik pazarlaması, eylemlerinizi bu alıcı davranışının gerçekleriyle uyumlu hale getirerek işinize yarar. Güvenli ilişkiler kurmanın akıllı yolu: alıcıların gerçekten ilgilendiği yararlı, eğitimsel bilgiyi sağlamaktır.

Ancak, içerik pazarlamacılığı sizin için tam olarak ne yapabilir? İşinize nasıl uyacak?

 İçerik pazarlama avantajları, stratejinize bağlıdır

Strateji, herhangi bir içerik pazarlama yolculuğu için temel başlangıç noktasıdır. Özellikle, hızlı ve hedefe odaklanmanız için içerik pazarlamada hızlı olabilmeniz gerekir.

Önce odak gelir. Herhangi bir içerik pazarlama avantajından yararlanmadan önce, amacınızın ne olacağını belirlemeniz, benzersiz değer teklifinizi net bir şekilde tanımlamanız ve bu değeri iletmek için içerik pazarlamacılığını nasıl kullanacağınıza karar vermeniz gerekir.

Başlangıçta İçerik pazarlaması, bu kararlar ile bir çerçeve sunmaktadır, ancak standart bir içerik stratejisi veya yaklaşımı diye bir şey yoktur. Stratejinizi kendinize özgü hale getirmeniz gerekir.

Doğru odaklanma, istediğiniz içerik pazarlaması yararlarını belirleyecektir.

 İçerik pazarlama avantajları, hedeflerinize bağlıdır

Başarılı içerik pazarlamacılığının anahtarı, işletme uzmanlığınız için dar bir alanı hedeflemektir. Bunun nedeni, küçük bir alanda uzman olmak, geniş bir evrende her şeyi iyi kapsamaktan daha kolaydır.

B2B şirketleri, coğrafya, sanayi, işletme büyüklüğü, iş rolü veya sunulan uzmanlık seviyesine (veya bunların hepsine) göre odağını daraltabilir.

B2C şirketleri, coğrafyayı, alt konuları, demografik bilgileri ve daha fazlasını kullanarak odağını sıkılaştırabilir.

Dar bir hedef, blog konularınıza odaklanmanıza yardımcı olacaktır. Hedefinize ne kadar çok odaklanırsanız, olası içerik pazarlaması başarıya ulaşmanıza da yardımcı olacaktır.

İçerik Pazarlama Enstitüsü kurucusu Joe Pulizzi’nin belirttiği gibi, her şey hakkında yazmayı bırakın. Pek çok marka kendine bir uzman olarak yer verebilecekleri çekirdek hedef üzerinde yoğunlaşmak yerine içerik oluşturuyor ve her şeye uymaya çalışıyor. Hedefinizi bulun ve daha da odaklanın.

İçerik pazarlama avantajları, gelir modeliniz tarafından yönlendirilir

İçerik pazarlaması, hemen hemen her tür işletmeye yardımcı olabilir. Ancak kazanacağınız belirli avantajlar gelir modelinize bağlı.

Fiziksel ürünler satıyorsanız, içerik pazarlamacılığı, e-ticaret mağazanıza yoğunluk çekmenize yardımcı olabilir. Dijital ürünler için, içerik pazarlamanız büyük olasılıkla indirme ve yükseltme seçenekleri üzerinde yoğunlaşacaktır.

İçerik pazarlamayı kullanmanın 9 durumu

Bu hiçbir şekilde ayrıntılı bir liste değildir, ancak size benzersiz iş ve içerik stratejiniz hakkında düşünmeye ve sizin için en önemli avantajları bulmaya ilham verecektir.

  1. Web trafiğini artırın

İçerik pazarlaması, web sitenize çeşitli şekillerde gelen trafiği artırabilir. Örneğin, blogunuzdaki konular, hedef merkezini oluşturan anahtar kelimeler için arama motorunuzun sıralamasını artırabilir, böylece daha fazla arama trafiğini üstünüze çekebilirsiniz. Bu, sitelerinizdeki reklam gelirlerini artıran ve site ziyaretçisi hacmine dayalı bir para kazanma özelliğidir.

  1. Potansiyel müşteri yaratın

İçerik pazarlamacılığında e-bülten tek kullanımlık bir şey değildir. Görünmez kitleniz üzerinde yayın dizisi ve blog içeriğinin bir parçasını indirmek, alıcılarınızın kendilerini tanıtmalarına neden olabilir. Daha sonra bu ürünleri, hizmetleri veya üyelikleri satan bir işletme, bu ürünleri alan müşteriyi bir başka satışa veya bir dönüşüme yönlendirebilir.

  1. Düşünce liderliğini oluşturun

Sahip olduğunuz İşletme, hedef kitlenizin bir iş problemi, endüstri eğilimi veya çözüm yaklaşımı hakkında farklı düşünmelerini önemsiyorsa, kendinizi bir düşünce lideri yapmanız gerekir. Devrim yaratacak fikirleri sağlarsanız; içerik pazarlamanın podyumunda kendinizi gösterebilirsiniz.

  1. Satışları doğrudan kullanın

İçerik pazarlaması alıcılarınızı bir satışa yönlendirmek için kullanılabilir. Alıcınızı etkinleştirmek için bir dizi eğitim e-postası kullanabilir veya yeni tanımlanan alıcınızı belirli bir ticaret sorunununu çözmek için web seminerine davet edebilir veya anında satın aldırabilirsiniz.

  1. Koltukları doldurun

İş yeriniz kişi içi etkinlikler veya çevrimiçi web seminerleri ile (doğrudan veya dolaylı olarak) para kazanıyorsa, içerik pazarlaması boş sandalyeleri doldurmanın ideal bir yolu olabilir. Farkındalığı artırmak ve izleyicileri kayıt işlemine yönlendirmek için e-posta, web banner reklamları, açılış sayfaları, referans videoları, sosyal yayınlar ve diğer içerikleri kullanın.

  1. Bir sosyal ağ oluşturun

Bazı işletme türleri büyük bir sosyal ağa sahip olmaktan kazançlı çıkabilirler. B2C işletmeler özellikle sosyal paylaşımlardan, arkadaş tavsiyeleri ve büyük bir çevrimiçi takipten yararlanabilir. Bu durumda, toplumsal yayınlarınıza videolar, e-kitaplar, bilgi grafikleri, ilgili makaleler ve daha pek çok bağlantı içeren diğer değerli içerikler eklenebilir. Blogunuzda, sosyal paylaşımı konumlandıran ve sayfadaki başlıkları göze çarpacak şekilde düşünen makalelerle de katkıda bulunabilirsiniz.

  1. Bir e-posta listesi oluşturun

İçeriğiniz iyiyse, izleyicilerinizden daha fazlasını isteyeceksiniz. Bir e-posta listesi onlara teslim etmenin ideal bir yoludur. Örneğin, Content Marketing Startup, bir bağlantıya sahip bir e-posta göndererek yeni blog yayınlarını duyurdu. Ancak e-posta, eğitim, özel teklifler iletişimde kalma gibi çok daha fazlası içinde kullanılabilir. Bu nedenle, görünmez kitlenizi e-posta adreslerini paylaşmaya teşvik eden bir içerik stratejisi çok değerli olabilir. Sadece abonelerinizin çıkarlarına saygı duyduğunuzdan, orijinal olduğunuzdan ve spamden kaçındığınızdan emin olun.

  1. Konuşma angajmanlarını arttırma

Kamu veya özel konuşma, iş modelinizin bir parçasıysa, içerik pazarlaması stratejinizin bir parçası olmalıdır. Konuşmacı olarak size ilgi duygusu yaratmak için, hedef kitlenize fikirlerinizi, stillerinizi ve etki alanlarınızı gösteren bir içerik sunun: Geçmiş sunuların video klipleri, görüşler, yazılı makaleler, potansiyel konu listeleri, yayınlanmış bir kitap bile olabilir.Sosyal içeriğiniz de sizi alanınızdaki diğer liderlerle ilişkilendirerek görünürlüğünü artırabilir.

  1. Yeni ürün fikirleri talep edin

İçerik pazarlamasının iyi yapılması kitlenizle olan konuşmanızla ilgilidir. Kitlenizi konuşmaya yönlendiren içerik pazarlaması, okuyucularınızın neye ihtiyaç duydukları hakkında daha fazla bilgi anlamanıza yardımcı olur; bu da, istedikleri ürün ve hizmetleri yaratmanıza neden olabilir. Bundan daha iyi bir pazar araştırması yok.

Hedeflerin ne?

Bu kullanım örnekleri, işletmenizde içerik pazarlaması yararları elde etmek için size bazı fikirler veriyor mu? Aklınıza gelebilecek başka uygulamalar var mı?

Bunları ve içerik pazarlamacılığının diğer hedeflerini düşündüğünüzde, öncelikli hedefinizi belirlemeye ve bunu desteklemek için bir içerik pazarlama kampanyası planlamanıza yardımcı olabilir.

Birden fazla hedefiniz varsa, birden fazla içerik pazarlama planı oluşturun ve bunları zaman içinde yayınlayın. Sonuçta, içerik pazarlaması, hızlı bir düzeltme değil, uzun vadeli bir stratejidir.

Spesifik ve ölçülebilir olsun

Hedefiniz ne olursa olsun, aradığınız sonuçlar konusunda mümkün olduğunca spesifik olmaya çalışın. Hedefinizi ölçülebilir yapın ve ona bir zaman çizelgesi verin. Örneğin: şu andan sonraki çeyreğe kadar web ziyaretçilerini % 12 arttırın, haziran’a kadar en az 10 nitelikli müşteri adayı oluşturun. Gelecek ay en az 3 kere paylaştığınız yazıları tekrar tweetleyin veya geri alın. Bu ayın sonuna kadar e-posta listenize 100 isim ekleyin.

Amacınız hakkında spesifik olmak, uygun içerik pazarlama taktikleri tasarlamanıza yardımcı olur. Başarılı olup olmadığını da öğrenmenize yardımcı olur. Ve başarısız olursanız bile, ölçümünüz bir sonraki kampanyada daha iyi olmanıza yardımcı olur.

Kariyerim boyunca 9000’den fazla şut kaçırdım. Nerdeyse 300 maç kaybettim, 26 kere maçı kazandırmak için son şut bana verildi ve kaçırdım! Hayatımda tekrar, tekrar ve tekrar başarısız oldum.. Ve işte bu yüzden başardım.’ Michael Jordan

 

Kaynak: http://www.business2community.com

 

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin