İçerik pazarlamasında renklerin psikolojisiYazar: Giuseppe Caltabiano
Çeviren: Melisa Öztürk

 

İyi bir tasarım ziyaret ettiğimiz web sitelerinden okuduğumuz içeriğe kadar her şeyi etkileyerek dünyamızda her yerde bulunur hale geldi. Beynimiz, görsel bilgileri daha hızlı tüketmek, işlemek ve kavramak için önceden programlanmıştır. Tasarım, dikkat dağıtıcı bir dünyada basitlik ve netlik sağladığı için neredeyse her deneyimi geliştirebilir.

Psikoloji ilkelerinin, tasarım ve içerik pazarlamasını geliştirmek için nasıl kullanılacağı hakkında yazdım. Bu gönderide, tasarıma odaklanmaya devam edeceğiz ve önemli bir yönü analiz edeceğiz: renkler. Renkler, pazarlama ve tasarımın temelidir. Zihnimiz üzerinde önemli bir etkiye sahiptirler. Ürünler ve deneyimler hakkında hissettiklerimizi değiştirebilirler. Renkler güçlüdür. İçerik pazarlamasını ve kullanıcı deneyimini destekleyebilir veya içerik etkinliğini azaltabilirler. Ayrıca; renkler duyguları etkileyebilir ve uzman içerik merkezi tasarımcılarının elinde potansiyel olarak güçlü bir araç haline gelebilir. Son olarak, renkler insanların tepki vermesini ve belirli eylemlerde bulunmasını sağlayabilirler.

Renk psikolojisi

Renk psikolojisi, renklerin insan davranışını nasıl etkilediğinin bilimidir. Daha geniş bir davranış psikolojisi alanının bir dalı olarak düşünülebilir. Pazarlama gurusu Neil Patel, renk kavramını “Belirli bir ürünü satın alma nedeninizin yüzde 85’i.” Olarak tanımlıyor. Rengin herhangi bir web sitesindeki dönüşümleri etkilemesi hiç akıllıca değil. Renkle ilgili bazı ilginç istatistikler şunlardır:

  • İnsanların yüzde 92,6’sı görsel boyutun (renk, tasarım, alan) satın alma kararlarını (tat, koku veya diğer duyular üzerinde) etkileyen bir numaralı faktör olduğunu onaylıyor.
  • Araştırmalar, insanların bir ürün hakkında ilk görüntülemeden sonraki 90 saniye içinde bilinçaltında bir yargıya vardıklarını öne sürüyor. Bu değerlendirmenin yüzde 90’a kadarı yalnızca renge dayalıdır.
  • Renk, okuma oranını yüzde 40, öğrenmeyi yüzde 55’ten yüzde 78’e ve anlamayı yüzde 73 oranında artırabilir.

Renk temelleri

Renk çarkı, etkili bir görsel deneyime yol açan uyumlu renk şemaları oluşturmak için kullanılabilir.

Ana renkler -kırmızı, sarı ve mavi- diğer renklerin herhangi bir kombinasyonu ile oluşturulamaz. İkincil renkler -yeşil, turuncu ve mor- ana renklerin karıştırılmasıyla oluşturulur. Üçüncül renkler, birincil ve ikincil renklerin karıştırılmasıyla oluşturulur.

İçerik pazarlama açısından bakıldığında, harekete geçirici mesajlar için en yüksek dönüşüm sağlayan renkler, parlak birincil ve ikincil renklerdir: kırmızı, yeşil, turuncu, sarı. Siyah, koyu gri, kahverengi veya mor gibi daha koyu renklerin dönüşüm oranları çok düşüktür.

Dünyanın en büyük perakendecisinin “Sepete Ekle” düğmesi aslında turuncu.

Başlıklar, menü öğeleri ve listeler, renklerin etkilediği diğer öğelerdir.

Renklerin çeşitli demografik özellikler, yaş grupları, kültürler ve milliyetler için farklı anlamları olmasına rağmen keşfedeceğimiz neredeyse evrensel bazı ortak noktalar da vardır. Markanız veya web siteniz için doğru rengi (veya renkleri) belirlemenin en iyi yöntemi, ulaşmaya çalıştığınız hedef kitleyi ve meydana çıkartmaya çalıştığınız duyguları dikkate almaktır.

Tek tek renklerin psikolojisini ve bir pazarlamacı olarak sizin bunları nasıl kullanabileceğinizi inceleyelim.

Profesyonel ipucu: Tasarım kararlarınızı şekillendirmenize yardımcı olması için bu etkileşimli renk çarkını kullanın.

Mavi güven oluşturur

Mavi, haklı olarak en çok kullanılan renklerden biridir. Literatürde mavi rengi; güven, barış, düzen ve sadakat rengi olarak açıklanır. Bu özelliklerden dolayı mavi, dünya çapında olduğu gibi Amerika pazarlamasında da en yaygın kullanılan renklerden biridir.

Mavi, dinginlik ve sakinlik duygularını çağrıştırır. Genellikle huzurlu, sakin, güvenli ve düzenli olarak tanımlanır. Araştırma topluluğunda mavi rengin psikolojik etkileri konusunda geniş bir fikir birliği vardır. Güvenilirlik ve sükunete ilişkin ince mesajı gerçektir. Bunu web sitenizde ve açılış sayfalarınızda kendi avantajınıza kullanabilirsiniz.

Facebook ve diğer büyük sosyal medya şirketleri, marka rengi olarak maviyi kullanıyor. IBM, Intel ve Dell gibi teknoloji markaları güven uyandırmak için maviyi kullanır; insanların her gün kullandığı güvenilir deneyimler yaratan şirketlerdir. Alet ve makine satan markalar da maviyi sever; GE ve Ford bunu kullanıyor. Birçok finans şirketinin de mavi markası vardır: Allstate, J.P. Morgan, American Express. Burada mavi, finansal istikrar anlamına gelir.

Sarı, uyarı ve iyimserlik içindir

Sarı bir uyarı rengidir. Bu nedenle, sık sık uyarılar ve trafik işaretleri için kullanılır. Küçük sarı düğmeler veya eylem çağrıları, insanların istenen harekete geçirici mesaja tıklamasını sağlamak için gerekli olan merakı yaratabilir. Sarının bir diğer avantajı da çok parlak olduğu için yoğun bir sayfada bile göze çarpabilmesidir.

Sarı aynı zamanda güneşin rengidir ve iyimserlik, berraklık ve sıcaklık duygularını çağrıştırır. Tüketicilerin yüzünü güldürmek isteyen markalar sarının gücüne başvuruyor. Örneğin, McDonalds’ın altın kavisleri çocuklara uygundur ve Snapchat’in canlı sarı rengi eğlenceli ve davetkardır.

Yeşil doğayı çağrıştırır

Belki de en sezgisel renk bağlantısı yeşildir. Dış mekanın, çevre dostu olmanın, doğanın ve çevrenin rengidir. Web sitenizin odak noktasının bu konulardan herhangi biriyle ilgisi varsa, tercih ettiğiniz marka rengi yeşil olmalıdır.

Ürünleri çevre ile ilgili olan birçok marka yeşilden yararlanmaktadır. Bazı enerji şirketleri, doğaya ve çevreye saygıyı uyandırmak için web sitelerinde ve pazarlama materyallerinde yeşili yeniden markalaştırdı ve benimsedi; BP veya Schneider Electric’i düşünün.

Turuncu, eğlence ve aidiyet içindir

Turuncu, aciliyeti çağrıştırır, bu da mesajları fark edilir ve harekete geçirilebilir kılar. Amazon.com, “sınırlı süreli teklif” başlığında turuncu rengi kullanıyor.

Turuncu “eğlenceli” renk olarak da kullanılabilir. Turuncu aksiyon, heyecan ve rekabeti çağrıştırır. Bu nedenle spor takımları ve çocuk ürünleri markalarında yoğun bir şekilde turuncu kullanır. Renk aynı zamanda çocuk dostudur. Nickelodeon’un turuncu sıçraması, dünyanın dört bir yanındaki genç beyinlerin dikkatini çekiyor. Bunun yanında, Fanta ve Crush markalarının portakallı gazozları tatlıya düşkün izleyicileri kolayca çekiyor.

Kırmızı enerjiyi temsil eder

Kırmızı güçlü bir renktir. Tutkulu, sıcak, heyecan verici, seksidir ve aciliyeti temsil eder. Kanın, dur işaretlerinin ve klasik güllerin rengidir. Teknoloji ve eğlence endüstrisinde işe yarar. Nintendo ve Netflix’i düşünün. Her ikisi de kırmızının gücünden yararlanır. Coca-Cola, kırmızının davetkar cazibesinden yararlanır. Markanın logosu, şirketin reklamıyla birleştiğinde pozitifliği ve sevgiyi çağrıştırıyor.

Mor ve siyah kıymetin, lüksün simgesidir

Renk psikolojisi, ton ne kadar koyu olursa o kadar lüks olduğunu söyler. Siyah ve mor zarafet, incelik ve gücü çağrıştırır ki bu tam da Chanel’den Equinox’a kadar lüks tasarımcıların ve üst düzey markaların hissetmenizi istediği şeydir.

Tek renkli olmak

Bazı şirketler renkleri dinamizmi artırmak ve duyguları uyandırmak için bir araç olarak benimserken, diğerleri bunları ara sıra kullanmayı ve tek renkli bir marka şemasıyla gitmeyi tercih ediyor. Düzenlerde tek renkli bir şemanın kullanılması, genel UX’e odaklanırken dengeli bir arayüz tasvir etmek isteyen tasarımcılar için yaygın bir pazarlama uygulamasıdır. Tek renkli tasarımlar, basit mesajları iletmek için en etkilidir. Bu renk şeması, çeşitli tonlarda ve gölgelerde tek bir renk kullanmaktan oluşur. Göze çok kolay gelen minimalist ve şık bir görünüm yaratmaya yardımcı olur. Tasarımcılar için bir web sitesi olan A List Apart, harika bir örnektir.

Renklerin dünyadaki anlamları

Çoğu kültürel faktörde olduğu gibi, renkler dünyanın belirli bölgelerinde farklı çağrışımlara sahip olabilir, algılanabilir ve farklı anlamlar uyandırabilir. Bazı ülkeler ve hatta belirli ülkelerdeki bölgeler, farklı renklere farklı değerler atfedebilir. Kültürlerin rengi görme ve anlamlandırma biçimleri dünya çapında önemli ölçüde farklılık gösterir. Örneğin, Liberya’daki Bassa halkının renkleri sınıflandırmak için yalnızca iki kelimesi vardır. Kırmızı, turuncu, sarı için ‘’ziza” kelimesini; yeşil, mavi, mor için “hui” kelimesini kullanırlar.

Sonuçlar

Renk seçiminin doğru kullanımı, marka farkındalığını ve okunabilirliği destekleyebilir ve güçlendirebilir. Renkler, gezinmeyi basitleştirebilir ve harekete geçirici mesajları artırabilir. Sınır ötesi markalama ve içerik lansmanları için rengin başarılı bir şekilde kullanılması yanıltıcı olabilir. Ancak her yerde ilgili başarı öyküleri vardır. Örneğin sıcak içecek pazarında, çay markası Lipton 110’dan fazla pazara (Avrupa, Orta Doğu, Kuzey Amerika ve Asya’nın bazı bölgeleri) başarıyla girmiştir. Markanın kendine özgü sarı ve kırmızı renk paleti tüm dünyada kullanılmaktadır. Lipton’un pazarlama kampanyaları, küresel olarak uygun olacak şekilde tasarlanmıştır. Ancak her bir pazarın kültürüne uyacak şekilde akıllıca yeniden uyarlanmıştır.

Giuseppe Caltabiano, İçerik ve Dijital Pazarlama açılış konuşmacısı ve yazarıdır. Sınırlar Ötesinde İçerik Pazarlaması, Küresel İçerik Pazarlaması hakkındaki blogundan bir çevirmedir.

Kaynak: https://www.studioid.com

 

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin