İçerik pazarlamasını herkese nasıl açıklarsınız? [taze örnekler]Yazar: Ann Gynn
Çeviren: Öykü Aksoy

 

İçerik pazarlamasını açıklamanın ilk adımı nedir?

Content Marketing Institute’ün (CMI) “resmi” tanımını kullanıyorsanız, bu derin bir nefes almak.

Yaklaşık 80 heceden oluşan 32 kelimelik bir cümle kurmak için ciğerlerinizi güçlendirmeniz gerekir.

İçerik pazarlaması, açıkça tanımlanmış bir kitleyi çekmek ve elde tutmak ve nihayetinde kârlı müşteri eylemini yönlendirmek için değerli, alakalı ve tutarlı içerik oluşturmaya ve dağıtmaya odaklanan stratejik bir pazarlama yaklaşım.

Bitirdiğinizde, dinleyicinin gözlerinin parladığını veya anladığını gösteren hafif bir baş sallamasını bekleyin, böylece konuşmaya devam etmezsiniz.

CMI’ün içerik pazarlamasının resmi tanımı, alanın stratejik amacını açıklayan akademik anlamda iyi çalışıyor. Ancak, günlük konuşmalarda en iyi seçeneğiniz bu değil.

Son olarak, repertuarınıza beş Content Marketing World konuşmacısından bir veya daha fazla gerçek hayattan açıklama eklemeyi düşünün.

Belirtilen tüm senaryolar için açılış beyanı:

İçerik pazarlaması, bir ürün satmakla ilgili değil, hedef kitleyi eğitmek veya eğlendirmekle ilgili.

Partnerler, komşular, arkadaşlar vb.

Hiç evinizde veya dairenizde su kaçağı oldu mu? İlk durağınız muhtemelen “su sızıntısı nasıl giderilir” yazdığınız veya dediğiniz bir internet arama motoru.

Açılan ilk cevap HomeX Plumbing and Rooter’dan. Makale, su kaçağı onarımı yapmak için beş hızlı adımı özetliyor. Şirket sıhhi tesisat hizmetleri satarken, paylaştıkları çözümler bir tesisatçının yardımını gerektirmez.

HomeX’in insanların şirketin bir hizmet olarak sattığı bir şeyi nasıl yapacaklarını öğrenmelerine neden yardımcı olduğunu merak edebilirsiniz. Kişinin acil ihtiyacını ele alarak, kişi onu yararlı bir bilgi kaynağı olarak görür. Sadece bu markanın var olduğunu öğrenmekle kalmıyorlar, aynı zamanda uzun vadeli bir çözüm veya başka bir ihtiyaç için bir tesisatçı çağırmaları gerektiğinde, HomeX’i arama olasılıkları daha yüksek.

Eski nesiller

Fidelity, yatırımla ilgili ürünler satan bir aracı kurum. Her hafta, müşterilere ve web sitesi aracılığıyla kaydolan kişilere Fidelity Viewpoints adlı ücretsiz bir haber bülteni gönderir. Finansal piyasaları, yatırım stratejilerini ve kişisel finans konularını kapsar.

Fidelity, IRA’lar ve 401(k) hesapları gibi emeklilik ürünleri sunduğundan, haber bülteni izleyicilerinin bir bölümünün yaşlanmayla ilgili konularla ilgilendiğini biliyorlar. Bu nedenle, haber bülteninde, ikamet eden kişinin yerinde yaşlanabilmesi için bir evin nasıl hazırlanacağı hakkında, altı başarı faktörünün ana hatlarını çizen ve makalenin en başında önemli çıkarımları vurgulayan bir makale yayınladılar.

Makalenin sonunda Fidelity, sitesinde ek içerik önerir ve bu yaşam olayları bilgi merkezi ve aile ile nasıl para konuşulacağına dair bir makale. Bu içerik, yerinde yaşlanma makalesinin okuyucusu için büyük olasılıkla yararlıdır.

Artık okuyucu, Fidelity’yi kendileri için önemli olan şeyler için yararlı ve değerli bir kaynak olarak görüyor. Hatta bir Fidelity çalışanının emeklilik stratejisini gözden geçirmesini sağlamak için bir sonraki adıma tıklayabilirler, bu da onu müşteri olmaya bir adım daha yaklaştırabilir veya mevcut bir Fidelity müşterisi olarak sadakatini artırabilir.

Ön gençler ve gençler

Game Informer, 1991 yılında bir dergi olarak başladı. Bu yüzyılda, video oyunlarıyla ilgili her şey için harika bir web sitesine dönüştü. GameStop’a ait ve mağazalarında tanıtılmakta. (Basılı dergide, tüm reklamlar GameStop’tan.)

Game Informer oyunları satmaz. Sektör haberlerini, incelemeleri, yayınları ve daha fazlasını kapsar. Ayrıca The Game Informer Show, All Things Nintendo ve Video Gameography dahil olmak üzere orijinal videolar ve Podcast’ler yayınlar.

Game Informer tamamen daha geniş bir oyuncu topluluğunu geliştirmek ve onlara yardımcı olmakla ilgili ve bu, GameStop gibi bir işletmeye eninde sonunda fayda sağlar.

İş ortakları veya ağ oluşturucular

Washington, D.C.’de olup bitenlerle, bilmeniz gerekenleri takip etmek zor olabilir. Charles Schwab, WashingtonWise Podcast’ini bu yüzden yarattı. Her iki haftada bir, Kongre oturumdayken ev sahibi konuklarla yatırımcıları etkileyen haberler ve politikalar hakkında konuşur ve röportajlar yapar.

Ayrıca, bu sesli içeriği alıp yatırımcıların tercih ettiği diğer formatlarda yeniden paketliyorlar. Örneğin, Washington’ın Yapılacaklar Listesindeki En Önemli 5 Büyük Sorun.

Sosyal etkinlik konukları

Büfe masasına baktığınızda içerik pazarlamasının tezahürünü göreceksiniz. Pek çok gıda markası, izleyicilerine yemek pişirme faaliyetlerinde yardımcı olacak içerikler yayınlıyor.

Ocean Spray, mevsimle ilgili bir avuç yemek tarifi içeren bir haber bülteni yayınlıyor. Örneğin, Yeni Yıl civarında, kızılcık pastırmalı crostini, kızılcık baharatlı Jell-O çekimleri, havada kızartılmış şarküteri lokmaları ve krem peynirli kızılcık tatlısı sosu için meze tarifleri içeriyordu.

Bu ve diğer tarifler ayrıca Ocean Spray web sitesinde, böylece meze arayan insanlar da onları bulabilir. Ocean Spray, okuyucunun kızılcıklarını almasını istese de markalarını satın almayacak kişilerle bilgileri paylaşmakta sorun yok.

İçerik pazarlamasını açıklamak için 5 seçenek daha

“Seninle bağlantı kurduğumdan emin olmak için yarattığım şey bu.” – Deanna Ransom, Women In Revenue Başkanı ve İcra Direktörü

“Bir mesaj ileten ve yardımcı olan içeriktir… Örneğin, bir web sitesine girdiğinizde ve blog yazıları, videolar ve diğer içerikleri gördüğünüzde ve o şirketi tanıyormuş gibi hissetmeye başladığınızda… Onlar hakkında daha çok şey öğrenirsiniz ve içerikleri sorunlarınızı çözmenize yardımcı olur. Onlarla bağlantı kurmaya ve onlara güvenmeye başlıyorsunuz.” – Amy Woods, Content 10x Kurucusu ve CEO’su

“İçerik pazarlaması, tüm pazarlamanın gerçekten olmasını dilediğiniz şey- sizi bir şey satın almaya ikna etmeye çalışan insanların yalnızca size yardımcı olduğu ve sorularınıza yanıtlar verdiği bir pazarlama. Onlar doğrudan bu düğmeyi hemen satın ala atlamak yerine, satın alma işlemi sırasında size gerçekten işbirlikçi destek olmaya çalışıyorlar. – Andrea Fryrear, AgileSherpas CEO’su ve Kurucu Ortağı

“Yanıtlar için çevrimiçi oluyoruz. Çözümler, şeyler, düzeltmeler ve yardım için çevrimiçi oluyoruz. İçerik pazarlamacılarının yaptığı şey, hakikat anlarında bu bilgilere gerçekten ihtiyaç duyan insanlar için en yararlı olan internet parçalarını oluşturmak. İçerik pazarlaması, insanların gerçek hayatlarında bir şeyler yapmalarına yardımcı olacak şeyler yapmakla ilgili.” – Andy Crestodina, Orbit Media Studios Kurucu Ortağı ve Pazarlama Müdürü

“Satmadan iletişim kurmak… Bu, içerik pazarlamasını pazarlamanın diğer pek çok bölümünden farklı kılar. Daha çok eğitimle ilgili. Seyirciye yatırım yapmakla ilgili. Bu, soruları yanıtlamak ve izleyicilerimiz için yararlı bir kaynak olmakla ilgili.” – Monica Norton, Yelp İçerik Pazarlama Başkanı

Kaynak: contentmarketinginstitute.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin