Eski içerik pazarlamasını nasıl yenileyebiliriz?


Yazan: Amy Gesenhues

Çeviren: Melisa Sarıçiçek

Pazarlamacılar, eski içeriğinizi yenilemek ve yeniden canlandırmak için doğru adımları atarsanız arşivlerinizi bir altın madenine çevirebileceğinizi belirtiyorlar.

Yüksek performanslı içerik pazarlamanın en büyük yararı, emekli olmak zorunda kalmamasıdır. Bir blog yazısı, makale ya da herhangi bir içerik parçası, kısa bir süre için bile olsa trafikte istisnai bir şekilde iyi sonuç veriyorsa, konu gelecekteki içerik pazarlaması seçenekleri hakkında bilgi verebilir. Uzman içerik pazarlamacıları bunu bilir ve sıklıkla sunulan içeriği yeniden oluşturur ve günceller, bu da ikinci bir yaşam ve daha büyük sonuçlar elde etmek için daha fazla fırsat sunar.

Günde 50 tıklama ile 200’den fazla tıklanmaya doğru

SEO danışmanı ve podcast sunucusu Dan Shure, okuyucunun sorularını yanıtlayan bir dizinin parçası olan müşterisinin önceki sütunlarından birini alıp, önemli organik arama sonuçları sunan makaleye dönüştürmeyi başardı. Orijinal sütun, bir spor ve beslenme sitesi olan Mark’ın Daily Apple’ındaki okuyucu yanıt serisinin bir parçasıydı. “Sevgili Mark” sütunu, aralıklı oruçla ilgili bir soruya verilen cevaptı, sadece bir amaca hizmet etti – okur geribildirimi sağladı. Amaç, sütun tekrar yayınlanabilecek içerik olarak tanımlandığında değişti. “Amaç değişti çünkü [Mark’ın Daily Apple web sitesi sahipleri], yıllar içinde makalenin başlangıçta arama trafiğini sağladığını ancak bu makalenin arama trafiğinin azaldığını gördü. Arama trafiği kazayla gerçekleşti, bu nedenle amaç, eski “Sevgili Mark” girişini, arama trafiğini etkileyebilecek güncel bir gönderiye tamamen yeniden çevirmekti. ”

Süreç

Shure, “Sevgili Mark” sütununu yeniden düzenlemek için aşağıdaki adımları attı:

Başlamak için, müşteriye orijinal eserin tam bir kopyasını web sitesinde yer alan arşivlenmiş bir sayfaya taşımasını söyledi. Daha sonra müşteriye asıl içeriği başka bir makale olarak tamamen yeniden yazmasını tavsiye etti (okur-yanıt formatı karşısında). Önceki içerik, makalenin yeni ve yeniden yazılmış sürümüyle değiştirildi, ancak yıllar içinde otorite kazandığı için orijinal URL’de kaldı. İçeriğin arşivlenmiş sürümüne bir bağlantı, orijinal sürümü okuyabileceklerini belirten bir notla birlikte yeni makaleye dahil edildi. Ayrıca, arşivlenen sürümün içine yeni içeriğe giren bir bağlantı eklendi.

Mark’ın Günlük Elması: Eski İçerikle Yeni İçerik

Shure, “Kurulum hem kullanıcı deneyimi hem de Googlebot’un deneyimi göz önünde bulundurularak yapıldı” dedi. Kullanıcılar, makalenin güncellendiğini ve isterlerse arşivlenen sürümü ziyaret edebildiklerini ve Googlebot’un eski ve yeni sürüm arasındaki bağlantıyı tanımlayabildiğini ancak arşivlenen sürümü dizine ekleyemediğini belirten bir not göreceklerdi.

Sonuçlar

Herhangi bir ilave tanıtım yapılmadan, yeni oluşturulan makale, Google’ın güncellenmiş makaleyi almasından sonra yüksek görünürlük ve trafikte önemli bir sonuç doğurdu. Shure, “Makale günde sadece 50 tıklama alırken ile bir günde 200 tıklamanın üzerine geçti ve halen günde 125 tıklama alıyor” dedi.  İçerik geliştirme ajansı Codeless’ın kurucusu Brad Smith, ekibinin konuyla alakalı kalması ve daha iyi sonuçlar vermesi için genellikle eski içeriği yenilediğini söyledi. Smith, “Temel olarak, tarihsel olarak iyi performans gösteren içeriği alıyoruz, ancak kaymaya başladığında, yeniden yazıyoruz,günceliyoruz vs. ‘’ dedi. Smith tarafından verilen bir örnek, 22 ipucu ve yaklaşık 5.500 kelime içeren, kendi şirketlerinden birinin listicle’sinde (liste düzeninde kısa yazılar) yapılan bir güncellemeyi içeriyordu. Smith, ‘’içerik katı ama darmadağınık ve herhangi bir gerçek destek veya bağlantı oluşturma olmadan dördüncü olmasına rağmen, yol gösterici olması anlamında bizim için gerçekten performans göstermediğini söyleyebiliriz’’ dedi.

Katı içerik, ancak yetersiz performans

Google Analytics, organik arama ziyaretçileri üzerinden orijinal parçanın, %89,61 sekme oranına ve %88,86 çıkış oranına sahip olduğunu gösterdi. “Kelimenin tam anlamıyla, bu sayfaya gelen herkes hemen hemen kaldı,” diyen Smith sözlerine şunları da ekledi:

“Amacımız, insanların tamamen takılıp kalmasını sağlamak ve ayrıca potansiyel lider gen için şu anki konumlamamızla aynı çizgiye getirilmek.”

Smith’in takımı bu parçayı tamamen yeniden yazdı ve kelime sayısı 1.500 kelimeye düşürüldü. Ayrıca, bir aktör tarafından kaydedilen içeriğin sesli bir versiyonunu ve ilgisini artırmak için içeriğe bir “gerçek hayat” örneği eklediler. Özel, markalı görüntüler farklı noktaları göstermek için içeriğe dahil edildi ve ekip hangisinin daha iyi performans gösterdiğini belirleyebilmek için test etti. İçerik, daha fazla tüketim için çok dilli sürümlere de çevrildi ve Codeless sonuçları hızlandırmak için Facebook reklamları yayınladı.

İlave edilen içeriğin ek faydaları

Smith, “Özel, markalı görüntüler ve videolar oluşturmak yalnızca site içerik performansına yardımcı olmadı, aynı zamanda daha iyi reklamlar oluşturmak için mühimmat da sağladı” dedi Smith, “Küçük bir yatırım, sayfa katılımını artırdı ve reklam maliyetlerini düşürdü. Bu kampanya için oluşturduğumuz üç reklamda, başlık ve açıklama kopyası tamamen aynıydı. Tek fark medya varlığıydı. ”

Smith, reklamın özel varyasyonunun diğer ikisini de 0,439 dolar tıklama başı maliyet (CPC) ile geride bıraktığını söyledi. Reklamın özel sürümü özel bir resimde kullandı. Smith’in ekibi, varsayılan resme sahip özellikli sürüm ile üç reklamın en kötüsünün 1,486 dolar elde ettiğini tespit etti. Burada, reklam içine otomatik olarak eklenen özellikli resme güvenmek yerine özel görüntünün öne çıkan görüntüden daha iyi performans gösterdiğine dikkat etmek gerekir. Bu durum Smith tarafından yüzde yetmişlik bir maliyet tasarrufu olarak nitelendirildi.

Video seçeneği 0,617 ABD doları ve yüzde 1,051 tıklama oranıyla ikinci oldu. Genel olarak, Codeless içeriğe yönelik çıkış oranlarını yüzde 23 azalttı ve SERP ziyaretçilerinin ortalama oturum süresini %280 artırdı.

 

Kaynak: marketingland.com

 

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin