İçerik pazarlamasının temelleri: İçerik uygulamasına nasıl başlanır?


Yazan: Jodi Harris

Çeviren: Ani Nalyan

İçerik pazarlama kariyerinizde ne kadar ilerlemiş olursanız olun, belirli stratejileri, taktikleri veya becerileri daha derinden anlamak istersiniz. Buna ek, kimi zaman yeni ekip üyelerinize içerik pazarlamasının temellerini açıklamak için basit bir kılavuza ihtiyacınız olabilir.

İçerik pazarlamasına girmeden önce basılı gazetecilikten halkla ilişkilere ve dijital yayıncılık alanlarında çalıştım. Önceki görevlerimde yer almayan temel konularda hız kazanmam gerektiğinde CMI gibi bilgi kaynaklarına başvurdum.

Şimdi, başarılı içerik pazarlamasının temellerini tekrar gözden geçirerek sizlere aktarıyorum. Bu gönderiyi ihtiyaç duyduğunuz anlarda CMI’nin en iyi kaynakları için bir kılavuz olarak kullanabilirsiniz.

İçerik pazarlaması nedir?

Başarılı bir içerik pazarlaması için öncelikle içeriğin ne olduğunu, hedeflerinizi, diğer pazarlama disiplinleri ve teknikleri ile ilişkisini tam olarak anlamanız gerekir. Aksi takdirde tam olarak potansiyelinize ulaşamazsınız. Bunun için öncelikle işe içerik pazarlamasının tanımını açıklamakla başlayabiliriz.

İçerik pazarlamasının tanımı

İçerik pazarlaması için çeşitli tanımlamalar bulabilirsiniz. Ancak CMI’nin kullandığı tanım ile fikir birliği şu şekilde sağlanmıştır:

içerik pazarlamasının

“İçerik pazarlaması, kârlı müşteri eylemini sağlamak amacıyla, açıkça tanımlanmış bir kitleyi çekmek ve elde etmek için değerli, alakalı ve tutarlı içerik oluşturma ve dağıtma stratejik pazarlama yaklaşımıdır.”

İçerik pazarlaması, istediğiniz hedef kitle üyelerinin dikkatini çekerek ve onların bilgi ve görev odaklı ihtiyaçlarını karşılamalarına yardımcı olarak çalışır. Amaç, bu kitlenin sizin rehberliğinize güvenerek büyümesi, şirketinizin benzersiz değer teklifini tanıması ve sizi işleri veya sadakatleri ile ödüllendirmesidir.

Öyleyse, tanımın üç temel özelliğini inceleyelim:

 • Değerli: İçerik pazarlamasının, karşılanmamış bir ihtiyaca hizmet ettiğinde başarılı olma olasılığı yüksektir. Alıcıların aradıkları kritik bilgileri sağlamak, hayatlarını kolaylaştırmak için bir araç ya da teknik sağlamak. Buna ek, karmaşık bir sürecin adımlarında onlara rehberlik etmek bu segmentin başlıkları arasında yer alır. 
 • Alakalı: İçeriğiniz, yalnızca işletmenizin daha ileriye götürmek istediği perspektifler ve öncelikleri doğrultusunda değil, aynı zamanda hedef kitlenin ilgi alanlarına ve bilgi gereksinimlerine de hitap etmelidir.
 • Tutarlı: Tek bir içerik parçasıyla viral başarı, kısa vadede harika hissettirir. Ancak bu ziyaretçilere daima değerli bir şey sunduğunuz takdirde sürekliliği sağlayabilirsiniz. Bu da güvenilir bir programda değerli, alakalı içerik üretip teslim ettiğiniz anlamına gelir.

Neden bir içerik pazarlama pratiği oluşturmalısınız?

Şirketler, birkaç farklı hedefe ulaşmak için içerik pazarlamasını kullanır. En yaygın olanlardan bazıları şunlardır:

 • Marka bilinirliği: Doğru tüketiciler tarafından keşfedilmek
 • Abone olunan bir kitle oluşturma: Sıradan okuyucuların ilgisini çekmek ve onlara içerik göndermek için izinlerini almak.
 • Potansiyel müşteri yaratma: Müşteri olma olasılığı en yüksek olan tüketicilerin belirlenmesi ve nitelendirilmesi.
 • Sadakat ve Evanjelizm: İşletmenizle ilgili olumlu algılarını ve memnuniyetlerini artırarak mevcut müşterilerinizi elde tutmak.
 • Satışları ve karlılığı artırmak: Daha fazla anlaşma yapmak, pazarlama maliyetlerinizi azaltmak ve yeni gelir akışları açmak.

En son araştırmamıza göre, en başarılı B2B ve B2C pazarlamacıları, marka bilinirliği oluşturmak, güvenilirlik inşa etmek, izleyicileri eğitmek, sadakat oluşturmak ve talep veya potansiyel müşteri oluşturmak için içerik pazarlamasını kullanıyor.

İçeriğin pazarlama planınıza sığdığı yer

İçerik pazarlaması, diğer tanıtım tekniklerinin yerini tutmaz. Bunun yerine içerik, işletme hedeflerinizi destekleyen diğer pazarlama çabalarını tamamlamak için kullanıldığında en iyi sonucu verir.

Örneğin, içerik pazarlaması şunlarla iyi çalışır:

 • Hesap tabanlı pazarlamaiçerik pazarlamasının
 • Markalı içerik
 • Talep üretimi
 • Gelen pazarlama
 • Etkileyici pazarlama
 • Yerel reklamcılık
 • Ürün pazarlaması
 • Sosyal medya
 • SEO
 • Halkla ilişkiler

Yöneticileri ve diğer ekipleri gemiye alın

Artık içerik pazarlamasının değer önerisini net bir şekilde tanımlayabildiğinize göre, faydalarını diğerlerinin – dahili ve harici ekipleriniz, C-suite ve diğer kilit paydaşlar dahil – anlayıp takdir edeceği terimlerle daha iyi iletebilirsiniz.

Değer önermesi, satın alma ve sürekli desteği güvence altına almak için bir zorunluluktur. Üst yönetiminiz içerik pazarlamanın değerine inanmıyorsa, içeriğinizin uzun vadede en yüksek performansta çalışmasını sağlamak için bütçe, kaynak ve onay almakta zorlanırsınız.

Her satın alma süreci, kuruluşun önceliklerine ve pazarlama hedeflerine özeldir. Ancak şu genel sorularla ve itirazlarla karşılaşmanız olasıdır:

Şirket neden içerik pazarlamasına ihtiyaç duyuyor? İçeriğin çevrimiçi ortamda rekabet gücünü korumada , birinci taraf verilerini edinmede ve alıcının yolculuğunda bütünleyici rolüne dikkat edin.

 • İçerik, pazarlama hedeflerine ulaşmaya nasıl yardımcı olur? Örneğin, içeriğin marka algısı ve karar verme üzerindeki etkisini, sadakati artırma, pazarlama ve medya harcamalarını azaltma veya geleneksel reklamcılığa güvenmeyen ve bundan kaçınan kitlelerle etkileşim kurma kapasitesini tartışın.
 • Hangi bütçeye ve altyapıya ihtiyacınız olacak? Stratejinizi etkili bir şekilde yürütmek için ekip üyeleri, araçlar ve teknolojiler dahil olmak üzere neye ihtiyacınız olduğunu açıklamaya hazır olun.
 • İçerik pazarlamasından beklediğiniz başarı nedir? İçerik pazarlamasının sizi nasıl ve ne kadar sürede başarıya taşıyacağını detaylandırın. 

Ayrıca, “içeriğe neden ihtiyacımız var?” sorusundan ziyade, “oluşturduğumuz içerik neden bu hedeflerden herhangi birine ulaşmıyor?” konusuna odaklanan sorulara da hazırlıklı olun.

Başarı için zemin hazırlayın

Şimdi ise kaliteli bir içerik planlama, oluşturma ve paylaşma işine başlayabilirsiniz .

İçerik geliştirmek ve yönetmek için her kuruluşa uygun tek bir teknik yoktur. Ancak başarılı, ölçeklenebilir ve son derece stratejik bir içerik pazarlama operasyonu yürütmek için bu beş temel unsura odaklanabilirsiniz:

 • Amaç ve hedefler: İçerik pazarlama stratejinizin temeli – neden içerik oluşturduğunuz ve bunun işinize sağlayacağı değer.içerik pazarlamasının
 • Kitle: İçeriğinizin kime en çok yardımcı olabileceğine ve programınızın onlara sağlayacağı faydaların bir açıklaması
 • Marka hikayesi: İçeriğiniz aracılığıyla kuruluşunuzun değerlerini ve marka sesini temsil edecek  spesifik olan çekici fikirler
 • Süreçler ve ekipler: İçerik pazarlama stratejinizi etkinleştirmeyle ilgili görevleri nasıl yapılandıracağınız, planlayacağınız, yürüteceğiniz ve yöneteceğinizin ayrıntıları
 • Ölçüm planı: İçeriğinizin performansını izleme, etkisini değerlendirme ve devam eden optimizasyon için süreçleri uygulama şekliniz

Bu yapı taşlarının her biri için biraz zaman ayırın. Sizin ve ekibinizin bu süreçte neler keşfedeceğine şaşıracaksınız.

Kaynak: https://contentmarketinginstitute.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin