İçerik Pazarlamanızı Yaygınlaştırmanın 10 Yolu


Yazan: Jessica Holmes

Çeviren: Rüya Gonca İnan

Bir içeriği nasıl yaygınlaştırabilirim?

Viral içerik medyada bir gece içinde popüler olabilecek bir şeydir. Bu bir Youtube videosu, Facebook’ta bir gönderi ya da yazılan , tweet , ya da paylaşılan binlerce ve binlerce kez paylaşılan hemen hemen her hangi başka bir sosyal medya içeriği olabilir. Markanız için otomatik pilotta başka kitlelere ulaşmanıza yardımcı olur ve bunu doğal yollardan yapamazsınız.

Siz piyangoyu isabet ettirir gibi bir içeriği yaygınlaştırmanın da muhtemel olduğunu düşünebilirsiniz, ama hiçbir şey gerçekten bu kadar uzak değildir. Eğer işiniz için veya eğer kısa süreli popülerlik arıyorsanız sadece bir dakika istiyorum ve okumaya devam edin.
 Beraber içerik pazarlamanızı yaygınlaştırmayı yapmak için 10 yolu bulduk. ( ve bunların hiçbiri bir piyango bileti satın almayı içermiyor.)

1. İnsanlar akıllı görünmek isterler, izin verin

Social-currency-to-make-your-content-marketing-go-viral.png

Insanlar içerik paylaşımı hakkında düşünmek ister, onları sosyal paraya dönüştürün. Eğer bu, insanları zeki ve akıllı gösteriyorsa, onlar daha çok bu içeriği arkadaşları ve takipçileriyle paylaşma eğilimindedir. 2012 yılı Şubat ayında, LinkedIn önceki yıla ait en çok izlenen profillerin üst yüzde 5 parçası olan üyelerini seçmek için e-posta gönderdi. Binlerce insan müjdeyi yaymak için Facebook ve Twitter’a akın etti . Bundan en büyük yararlanan Linkedin oldu çünkü bir sürü insan yeni profiller yarattı.

2. Kısa Tutun

Viral içeriğin büyük çoğunluğu kısadır. Video yaklaşık 30 saniye ile bir dakika arasında değişme eğilimindedir. Bir şey daha uzunsa etkiyi kaybedebilirsiniz. Aynısı bloglar için de geçerli. İnsanların kısa dikkat süreleri vardır; bu nedenle bu tür görüntüler, nokta nokta,madde madde ve alt başlıklar halinde kısaca ” Taranabilir “ içeriği onlar ile kolaylaştırır

3. İnsanların Açısından Bakın

Transformers-to-make-your-content-marketing-go-viral.png

Belki de evlilik yıldönümü için mükemmel bir içecek bulduk ? Belki de patronunuzun sevmediğiniz özelliklerini insanların empati kuracağı şekilde paylaşmak istiyorsunuz ? İnsanlar ilgilidir ve kendi yaşamları için daha uygun şeyler üretebilirsiniz, bu sayede aynı duyguları paylaşmak muhtemeldir. Bir şey birine kişisel olduğunda, daha özeldir, ilgi çekicidir ve farklıdır.

4. Samimi Olun

Çoğu kişi video ya da yüksek derecede üretilen veya abartılı görününen bloglar aramıyordur. Gerçek hissi veren bir şeyler olmalı. Bir “nasıl yaptım” rehberi iyi bir örnektir ve ilginç bir olayın perde arkasında videolar da mükemmel bir örnektir .

5. İnteraktif olun

Nonsense-puzzel-to-make-your-content-marketing-go-viral.png

İlginç bir konuda uzman bilgisi mi var mı? İnsanlar tartışıp kendilerini ölçebilecek konulara ilgi gösterirler. Böyle sınavlar gibi etkileşimli içerik, bunu yapmak için harika bir yoldur .

6. Okuyucuların Yorum Yapmasına İzin Verin

Readers-commenting-to-make-your-content-marketing-go-viral.png

Eğer bir blogger iseniz ve popüler olmak istiyorsanız, böyle Disqus gibi iyi bir açıklama bölümü sistemine ihtiyacımız var. Eğer bloğunuzda bir gönderide iyi bir yorum veya tartışmalı bir konu varsa buna yanıt verin. İnsanlarla iletişim içinde olmak şansınızı artıracaktır.

7. Listeler ve görseller kullanın

Lists-and-images-on-Twitter-to-make-your-content-marketing-go-viral.png

İnsanlar listeleri ve görüntüleri sever. Blogunuzda bir liste, viral artışı sürekli canlı tutar. Yaratıcı görüntülerle destek sağlarsanız listeniz daha da çok ilgi çekecektir.

8. İlgi Çekici Bir Başlık Bulun

Compelling-headline-example-for-make-your-content-marketing-go-viral.png

Günümüzde pek çok içerik olduğu için başlığınızın mutlaka sizi diğerlerinden ayırması gerekir yoksa başkalarının lehine bir iş yaparsınız. Fayda odaklı ve meraklı, çekici bir başlık bulun … Başlığın iyi olup olmadığını anlamak için iyi bir yol da kendinize “Ben bu başlığa tıklar mıydım?” diye sormaktır.

9. Kimseyi aptal hissettirmeyin

Big-moustache-and-cigarette-to-make-your-content-marketing-go-viral.png

İnsanlar içerik paylaşmak isterler. Onlar paylaştıklarında aslında tüm benliklerini insanlara açmaktadırlar. Yani belli grupların var azınlıkların alınabileceği veya ötekileştirilebileceği içerikler yazmaktan kaçının. Politikadan insanlarsa gayet eleştiriye açık bir konudur. Örneğin, Donald Trump‘ın cumhurbaşkanlığı için çalışmaları tartışmalı bir konudur. Onu desteklemek ya da desteklememekten çok, içeriğinizde çitin her iki yanından da tartıştığınıza emin olup keskin bilgilerle tamamlayın.

10. Postların İçeriğini Düzgün Tutun

Facebook-posts-for-make-your-content-marketing-go-viral.png

Mesela Facebook’ta gönderi yapacaksanız, içeriği okunabilir hale getirmek için uygun dilbilgisi ve biçimlendirme kullandığınızdan emin olun. Hiçbir şey, çok uzun bir paragraftan daha sıkıcı olamaz. Eğer Tweet atıyorsanız, 140 karakterin tamamını kullanmayın. En az 10-12 boşluk (bu insanları retweete teşvik için yardımcı olur) bıraktığınızdan emin olun. İçerik pazarlamada popüler olmak keskin hatları olan bir bilim değildir. Bu kanıtlanmış kurallara uymayı denerseniz mutlaka gönderilerinizi, tweetlerinizi ya da Facebook paylaşımlarınızı iyi bir yerlere getirirsiniz.

Kaynakça : 10 Ways to Make Your Content Marketing Go Viral

 

 

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin