İçerik planlama temelleri


Yazan: Kara Jensen

Çeviren: Mert Büyüksağnak

Profesyonel bir web sitesi veya blog hazırlamak, sadece oturup metni yazmaktan daha fazlasını kapsıyor. Öncelikle etkili bir web sayfası veya blog oluşturmak için başarıyı planlamaya zaman ayırmanız önemli. Bu yazıda, yararlı B2B içerik pazarlama parçalarının oluşturulmasını sağlamak için uygulayabileceğiniz adımlar da dahil olmak üzere içerik planlama temellerini tartışacağız.

Hedefi belirleyin

İçeriğin amacını tanımlamak işe başlamak için en iyi yer olabilir. Açık ve kolay anlaşılabilecek içerik hedefleri belirleyin. Aşağıdakiler gibi olan soruları cevaplayın:

Bu içeriğin odak noktası nedir?
İçeriğinde ne olması gerekiyor?
Bu içerikle ne söylemeye çalışıyoruz?
Nihai tüketici kimdir ve içerikten ne almalarını istiyoruz?

Hedeflerin ekibinizdeki herkesle iletişim kurması kolay olmalı. Birlikte çalıştığınız herhangi bir metin yazarlığı yapan kişiye veya tasarımcıya kolayca ulaşabilmeniz gerekir. İçeriğin amacı konusunda herkesi aynı noktada buluşturduğunuzda bütünleşmiş bir mesaj yaratmanız mümkün.

Konunun uzmanlarını seçin

Bir web tasarım ajansı veya profesyonel metin yazarı ile çalışsanız bile, şirketinizdeki konu uzmanlarına (KOBİ’ler), B2B içerik pazarlama parçalarına girdi sağlanması için danışmanız gerekir. Kuruluşunuzdaki ürün ve hizmetlerinizle ilgili en iyi teknik veya arka plan bilgilerini sağlayabilecek kişileri tanımlamak, içerik planlama sürecinin vazgeçilmez bir parçası. Ayrıca, bu kişilere yaklaşmanız ve projeye katılımlarını sağlamanız gerekir. Katılımlarıyla gerçekçi olun ve onlara ne kadar zaman ve emek harcayacağını bildirin. İçerik projesine katılacak bant genişliğine sahip olmasını sağlamak için yöneticilerinden veya ekiplerinden destek alın.

Gerçekçi zaman çizelgeleri oluşturun

Bir içerik pazarlama stratejisinin uygulanmasına giden yolda yapılan planlamanın bir parçası ise zaman çizelgeleri yaratmaktır. İçerik oluşturma programını planlarken gerçekçi olun, ancak iş dönüşümü için çok fazla zaman ayırmayın. İnsanlar bir şeyleri incelemek için fazla zaman ayırdıkları zaman bazı şeylerin gözden kaçtığını veya öncelik listesinde aşağı itildiğini ve bunun da gecikmelere yol açtığını tespit ettik. Zaman çizelgelerini yaratırken, KOBİ’lerinizin ve projeye katılan diğer kişilerin de katılmak zorunda oldukları normal iş yüklerini ve görevlerini göz önünde bulundurun.

Bir strateji haritası oluşturun

Zaman çizelgeleriyle ve ilişkili kişilerle alakalı bir strateji yaratmak basitçe bir B2B içerik pazarlama stratejisinin başarısına katkıda bulunabilir. Herkes ihtiyaç duyduğu tüm bilgileri içeren referans verebilecekleri bir belgeye sahipse, karışıklık ortadan kalkar. Web sitenizin içerik stratejisini oluşturmak için, bir site haritasında hangi sayfalarda yazacağınızı belirleyin. Web siteniz ve diğer içerik parçaları için bloglar oluşturuyorsanız, konuları, yazarları ve yayın tarihlerini listeleyen bir editör takvimini bir araya getirin.

Hedefleri açıkça iletin

Daha önce de bahsettik, ancak kendi bölümünü hak ediyor. İçerik stratejinizin hedeflerini belirledikten sonra, bunları ekibe açıkça iletin. Bu, özellikle de bir takım üyesi takılıp kalmaya başlarsa veya içeriğin neden oluşturulduğunu anlamazsa, birkaç kez gerçekleştirilmesi gerekebilir. İçeriği neden yarattığınızı anlayın çünkü bu, hedefinizi kuruluşunuzdaki diğer çalışanlara iletmeyi ve içerik pazarlama projenizi devam ettirmenizi sağlayacak.

Son teslim tarihleri için kaynaklar tahsis edin

B2B şirketlerinin içerik projelerinde veya web tasarım projelerinde karşılaştığı en büyük sorun, varlık tahsisidir. Birçok kişi, bir projeye yardım etmek için yardım aldığında heyecanlıdır, ancak katkıda bulunmak için zaman geldiğinde, günlük işleriyle uğraşıyordur ve yürütülecek bant genişliği yoksun. Diğer projelerine ve görevlerine saygılı olun, ancak projenin son teslim tarihine odaklandıklarından emin olun.

Başarı için planlama

Her B2B içerik projesi pürüzsüz olmayacak, ancak adımları izleyerek tamamlanmasını ve belirlediğiniz hedeflere ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Kaynak: business2community.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin