İçerik serisi kılavuzu: bir fikri 4 bölümlük büyüleyici bir hikayeye dönüştürünYazar: Stefanie Flaxman
Çeviren: Büşra Zeynep Kayar

İster yeni başlayan bir blog yazarı olun ister deneyimli bir profesyonel olun, bir noktada bir içerik serisi yazmak isteyeceksiniz (veya buna ihtiyaç duyacaksınız).

İnsanları içeriğinizi okumaya devam etmeye ikna ettiğinizde, içerik üretmeye devam etmelisiniz.

Peki içerik oluşturucular hiç ara verebilir mi?

Kesinlikle… Birden fazla içeriği önceden nasıl hazırlayıp planlayacağınızı biliyorsanız.

Ardından, yaratıcılığınızı yeniden canlandırmanıza olanak tanıyacak gerekli boş zamanı ayırırken izleyicilerinizi memnun edebilirsiniz.

İçerik serisi nedir?

İçerik serisi aslında birden fazla blog yazısı üzerinden gelişen bir hikayedir. Nişinizle ilgilenen bir hedef kitle oluşturmanıza yardımcı olabilirler ve özellikle geniş bir konuyu ayrıntılarıyla anlatan bir eğitim yazmak istiyorsanız faydalıdırlar. İçerik serisi, öğreticinin bir yönünü aynı anda öğretmenize olanak tanır, böylece okuyucunuzun öğrenmesi daha kolay olur.

Küçük işletmeler için içerik pazarlaması yaparken bazen tek bir konu hakkında uzun bir rehber yazmak isteyebilirsiniz. Ancak çoğu blog yazısının roman uzunluğunda olmaması gerekiyor. Eğitici ancak bunaltıcı olmayan ilgi çekici içerik yazarsanız, sitenizi takip eden okuyucular için deneyim çok daha keyifli olabilir.

Ara verebilmek için bir içerik serisinin nasıl yazılacağını öğrenmek aynı zamanda bir içerik oluşturucu olarak gelişmenize de yardımcı olur… çünkü yalnızca içerik yayınlamaktan bir sonraki bölümünüz için beklenti oluşturmaya geçiş yapma pratiği yapacaksınız.

Yayınlama son tarihlerinizi kolaylıkla karşılayabilmeniz için içeriğinizi planlamaya başlamak için, basit, küçük bir içerik fikri seçme göreviyle başlayacağız.

Daha sonra bu fikri dört bölümlük büyüleyici bir blog serisine ayıracağız.

Haftada bir içerik üretirseniz, aşağıdaki bölümler size dört haftalık içerik verecektir, ancak arka arkaya dört gün veya günaşırı da yayınlayabilirler. Sizin için neyin işe yaradığını görün.

Taksit #1: Otoritenizi oluşturun

İçerik fikrinizi seçeceğiniz yer burasıdır.

Lezzetli tatlılar sunan, sağlık bilincine sahip, organik bir fırın işlettiğinizi varsayalım.

Müşterileriniz üzüm reçelinizi çok seviyor, bu nedenle blog okuyucularınıza doğal içerikli ve şeker ilavesiz üzüm reçeli tarifi vermek istiyorsunuz.

Fikrinizi oluşturmak için temel bir “nasıl yapılır?” ile başlayabilir ve ardından fikrinizin insanların aradıklarıyla nasıl ilişkili olduğunu görmek için içerik yazarlarına yönelik basit SEO’yu takip edebilirsiniz.

“Nasıl yapılır?” son başlığınız olmayabilir, ancak bu boşluğu ayrıntılarla doldurmak odak noktanızı daraltır.

Ağız Sulandıran Üzüm Reçeli Nasıl Yapılır (Market Markalarına Göre Daha Az Şekerli)

Bu ilk bölümde otoritenizi şu şekilde oluşturacaksınız:

Konuyu benzersiz bir şekilde tanıtmak

Bu konuda yazmaya olan ilginizi açıklamak

Organik fırınınızın felsefesini açıklama

Paylaştığınız bilgilerin ardındaki motivasyon
Bu içerik serisinde şunlar olmalı: Birisi konu hakkındaki tavsiyelerinizi neden dinlemeli?

Daha sonra önümüzdeki bölümlerde neleri ele alacağınızı ana hatlarıyla belirtin ve eğitiminizin diğer üzüm reçeli tariflerinden nasıl daha faydalı olacağına dair anekdotlar örün.

Ve bu ilk mesajınız için bu kadar.

İçeriğin sonunda;

Okuyucuların bir sonraki içeriği e-posta yoluyla almak üzere blogunuza abone olmaları için bir harekete geçirici mesaj yazın.

Taksit #2: İlgili bir arka plan dersiyle eğitim verin

İçerik serinizdeki bu gönderinin amacı okuyucuların tavsiyelerinizi takip etmeye hazır hissetmelerini sağlamaktır.

Girişinizdeki 1. bölüme bağlantı verin ve ardından üzüm reçeli yapımıyla ilgili daha yararlı bilgiler yazın.

Ne tür mutfak aletlerine ihtiyaçları olacak? Önereceğiniz malzemeleri satın alabileceğiniz en iyi yerler nerelerdir? Şeker ilaveli üzüm reçelleriyle ilgili sorununuz nedir? Bu tarifi nasıl keşfettiniz?

Hedef kitlenizi eğitirken ve onları bir sonraki bölüme hazırlayacak yararlı öneriler sunarken güven yaratırsınız.

İçeriğin sonunda;

  • 1. bölüme bağlantı içeren bir “Ek Okuma” bölümü sağlayın.
  • Okuyucuların bir sonraki içeriği e-posta yoluyla almak üzere blogunuza abone olmaları için bir harekete geçirici mesaj yazın.

Taksit #3: Eğitiminizi paylaşın

Büyük an geldi.

Bu yazıda üzüm reçelinizi nasıl yapacağınızı adım adım anlatacaksınız. Ayrıca reçeli saklamak istediğiniz kap türünü ve ne kadar süre taze kalacağını da tartışabilirsiniz.

Önceki iki bölümü okumamış olsalar bile, eğitim herkes için anlamlı olacaktır. Ancak muhtemelen metin boyunca daha önce yayınladığınız diğer bölümlere bağlantı verme fırsatları da olacaktır.

İlk taslağınızın içeriğini düzenlerken, etkileşim kurmanın ve eğlendirmenin yollarını arayın. Bir içerik editörü gibi düşündüğünüzde okuyuculara diğer fırıncılık bloglarında yaşayamayacakları bir deneyim sunabilirsiniz.

İçeriğin sonunda;

  • 1. bölüme ve 2. bölüme bağlantılar içeren bir “Ek Okuma” bölümü sağlayın.
  • Okuyucuların bir sonraki içeriği e-posta yoluyla almak üzere blogunuza abone olmaları için bir harekete geçirici mesaj yazın.

Taksit #4: İçerik serinize ekstra değer katın

Bu blog yazısı ileri düzey ipuçları içindir. Ayrıca okuyucularınızı tarifinizi denemeye teşvik edebilir ve onlara organik tatlılar hakkında daha fazla bilgi edinme konusunda ilham verebilirsiniz.

Üzüm reçelinin tamamlayıcısı ne tür ekmeklerdir? Çilek, yaban mersini veya ahududu reçeli yapmak için tarifi kolayca değiştirebilirler mi? Üzüm reçeli ileride yayınlayacağınız diğer tariflerinizde de yer alacak mı?

Gelecekte ek içerik serileri oluşturmayı planlıyorsanız ilgili konuları kapsayacak gelecek eğitimler hakkında bilgi verebilirsiniz.

İçerik serisinin sonunda;

  • 1. bölüm, 2. bölüm ve 3. bölüme bağlantılar içeren bir “Ek Okuma” bölümü sağlayın.
  • Okuyucuların e-posta pazarlama stratejiniz aracılığıyla daha fazla içerik alabilmeleri için blogunuza abone olmaları için bir harekete geçirici mesaj yazın.

İçerik serinizi bir araya getirin

Dört bölümün tamamını yayınladıktan sonra:

  • 1. taksitin sonundaki “Ek Okuma” bölümünü, 2. taksit, 3. taksit ve 4. taksit ile ilgili bağlantılar içerecek şekilde düzenleyin.
  • 2. taksitin sonundaki “Ek Okumalar” bölümüne, 3. taksit ve 4. taksit için bağlantılar ekleyin
  • 3. taksitin sonundaki “Ek Okumalar” bölümüne 4. taksitin bağlantısını ekleyin.

Bu temel içerik serisi şablonu, ilgilenen potansiyel müşterilerden oluşan hedef kitleler oluşturmak isteyen her türden yazar için işe yarar.

Kaynak; https://copyblogger.com

 

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin