İçerik tüketimi: şimdi içeriği nasıl tüketiyoruz (ve pazarlamanız için ne anlama geliyor!)Yazar: Heidi Cohen
Çeviren: Öykü Aksoy

 

İçerik tüketim alışkanlıklarınız nelerdir?

Elinizin altında bir veya daha fazla cihaz var.

Merak etmeyin yalnız değilsiniz!

Amerikalıların %71’i akıllı telefonlarıyla veya akıllı telefonları yanında uyuyor. (Bank Amerika Araştırması)

Ve buna televizyon, tablet, bilgisayar, akıllı hoparlör ve/veya ev izleme cihazı (Nest gibi) gibi diğer cihazlar dahil değildir.

Bu arada, yaklaşık 10 Amerikalıdan 7’si tuvaletteyken telefonlarını kullanıyor. #Yargılama Yok! Ayrıca her 10 kişiden 1’inin banyosunda akıllı hoparlör var. (Kaynak)

ANCAK:

Bu segmentin bir parçası olsanız bile alışkanlıklarınızın hedef kitlenizinkilerle aynı olduğunu varsaymayın!

İçerik tüketimi gerçeği:

Farklı görevleri gerçekleştirmek için farklı bağlı cihazlar kullanmayı seçtiğimiz çok cihazlı bir dünyada yaşıyoruz. Ayrıca, bu cihazlarda genellikle bir ekran ve/veya ses işlevi bulunur.

Pazarlamacı için anlamı:

Hedef kitlenize, seçtikleri cihaz ve bağlam aracılığıyla ulaşmak için içerik pazarlamanızı birden fazla platformda çeşitli biçimlerde sunun. Böylece içeriğinizi nerede, ne zaman ve nasıl olursa olsun bulabilirler.

Kitlenizin bilgi ihtiyaçlarını karşılamak için içerik tüketim alışkanlıklarını anlayın. Bunu başarmanıza yardımcı olmak için bu yazı, sizi veriler, tanımlar ve uygulanması kolay, eyleme dönüştürülebilir içerik pazarlama ipuçlarıyla sonuçları iyileştirmek için donatıldı.

İçerik tüketimi nedir?

İçerik tüketimi, içerik kitlenizin işletmeniz ve pazarlamanız tarafından oluşturulan ve bunlarla ilgili bilgileri ve verileri nasıl okuduğu, görüntülediği ve/veya dinlediği olarak tanımlanır. Sürekli artan cihazlar, platformlar ve içerikle, içerik tüketicilerinizin sevgiyle oluşturduğunuz içerikten en fazla değeri nasıl elde ettiğini anlayın.

Hedef kitlenizin içeriğinizi bulmasını ve tüketmesini sağlamak için onu şu şekilde tanımlayın:

 • İçeriğin biçimi: Kullanıcı, platform ve cihaz tercihlerinin kombinasyonuna göre seçilir. Bazı platformlar ve/veya cihazlar, işleyebilecekleri içerik biçimlerinde sınırlı olabilir.
 • İçeriğin göründüğü platform: İçerik sunumu, her işletmenin boyut ve format ile ilgili kurallarına göre değişiklik gösterebileceğinden.
 • İçeriği tüketmek için kullanılan cihaz: Bağlantıya ve kullanıcının bağlamına bağlıdır. Ayrıca biçimlerde sınırlamalar belirler.

Eyleme geçirilebilir pazarlama ipuçları:

 • İçerik pazarlamanızın, hedef segmentlerinizin her birinin tüketim ihtiyaçlarını karşıladığından emin olun. Belirli bir bağlamda cihaz, platform ve format tercihlerine göre içerik seçin.
 • Bulunabilirliğe yardımcı olmak için metin meta verileri ekleyin.

Verilerle ABD içerik tüketimi nedir?

Yaşa, konuma, gelire, yaşam tarzına ve/veya herhangi bir günde içerik, bilgi ve/veya veri tüketmek için kullandığınız cihaz sayısına bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Şehirlerde insanlar, ev dışı teknolojiler aracılığıyla daha fazla bilgi seçeneğine maruz kalma eğilimindedir. Sokaklara, çok katlı binalara ve toplu taşıma araçlarına yerleştirilir.

Yalnızca gözle görünen içeriğin ötesinde, bazı bilgi cihazları ses veya ses içeriği sunar.

Cihaza bağlı olarak, kullanıcılar kendilerine iletilen içeriği görüntüleyerek, dinleyerek, kaydırarak ve/veya konuşarak etkileşime girebilir.

ABD içerik tüketimini cihaza göre değiştirme (ayrıca şöyle bilinir: medya tüketimi)

 Akıllı telefonlar, son on yılda (2011-2021) içerik tüketimindeki artışı yönlendirmeye devam ediyor. Bu içerik tüketiminin tamamının pazarlama etkileri olmadığını belirtmek önemlidir.

ABD’li yetişkinler arasında toplam medya tüketiminin günde yaklaşık 666 dakika veya 2021’de yaklaşık 11 saat olduğu tahmin ediliyor. (Kaynak: Visual Capitalist 2021)

Bu medya tüketim tablosunda eksik olan nedir?

Akıllı asistanlar, işitme cihazları ve oyun cihazları dahil olmak üzere daha yeni cihazlar kullanılarak içerik tüketimidir.

ABD tüketici dikkat saati

Ortalama olarak, 18 yaşından büyük ABD’li yetişkinler günde 13 saat 11 dakika medya ile vakit geçiriyor. Bu saat sayısı, teknolojinin yardımıyla çoklu görev nedeniyle 24 saati aşıyor. (Kaynak: Activate 2022)

Bunun:

 • Cihazlar arasında video ile 5 saat 28 dakika harcandı; daha yakından bakıldığında, geleneksel televizyondan akışa ve diğer video biçimlerine doğru bir geçiş ortaya çıkıyor.
 • Radyo, ses ve diğer cihazlar dahil olmak üzere sesle 2 saat 42 dakika harcandı.
 • 1 saat 29 dakika sosyal medya ve mesajlaşma platformları üzerinden iletişim kurmak için harcandı.

Bağlı tüketim zamanla artarken, çoklu görev etkinliği:

 • Üst sınırı vardır.
 • İnsan verimliliğini azaltır.
 • Uzun süreli akılda kalıcılığı ve bilginin ustalığını azaltır.

5 tür içerik tüketimi nedir? 

Zamanla, daha fazla ve farklı cihaz ve platformlarla içerik tüketimi 5 farklı türe dönüştü.

Her içerik tüketim türü, kişinin bağlamına, seçilen platforma ve kullanılan cihaza  ve cihazlara bağlıdır. Ayrıca, bilgiyi tüketmek için gereken süre ve zaman duyarlılığı da önemlidir. Bu nedenle, hedef kitlenizin bağlamsal ihtiyaçlarını karşılamak için farklı seçenekler sunun.

Odaklanmış içerik tüketimi

Odaklanmış içerik tüketimi, tüm dikkatinizi aynı anda tek bir cihazdan tek bir içerik biçimine odakladığınız zamandır. Örneğin, bir kitap veya beyaz kağıt okuduğunuzda.

Pazarlama Etkileri:

 • Kullanıcının, bulunabilirlik ve tüketim bağlamına göre farklı cihazlar aracılığıyla içerik tüketmesine izin verin.
 • Kullanıcının taşınabilirlik için içeriği cihazlarına indirmesine izin verin.
 • Okuyucuların belgeyi vurgulamasına ve not almasına izin verin.
 • Kullanıcıları içeriğinizi paylaşmaya ve/veya incelemeye teşvik edin.

Çok girişli içerik tüketimi (genellikle ikili tüketim olarak anılır)

Çoklu giriş tüketimi, okuyucu içeriği tüketmek için aynı anda 2 veya daha fazla cihaz kullandığında meydana gelir. Bu, kullanıcıların çoklu görev yapmasına izin verir. Bu süreçte, kullanıcı odağı ve anlama azalır.

Çift içerik tüketimi yeni değil. Örneğin, insanlar ana faaliyeti olarak başka bir şey yaparken radyo veya televizyon dinlemişlerdir.

 Çok girişli içerik tüketimi, farklı platformlar veya cihazlar aracılığıyla aynı veya farklı içerikle etkileşime izin verir. Örneğin, bir televizyon programı izlerken veya canlı bir etkinliğe katılırken sosyal medyada yorum yapmak.

Pazarlama Etkileri:

 • İnsanlara araba kullanmak gibi başka bir şey yaparken onlara ulaşarak potansiyel kitlenizi genişletin.
 • Farklı içerik formatı seçenekleriyle kullanıcı anlayışını geliştirin.
 • Kullanıcıların sizinle sohbet veya insan yoluyla etkileşim kurmasını sağlayın.

Bilgi atıştırmalık tüketimi (atıştırmalık içerik olarak da anılır)

Bilgi atıştırma tüketimi, hedef kitlenizin zaman doldurucu içerik olarak düşündükleri şeylerle çoklu görev yapmasına olanak tanır. En son bilgileri yakalamak için başka türlü boşa harcanan zamandan yararlanarak kitlenizin daha verimli hissetmesine yardımcı olur.

En yaygın olarak, bu davranış başka bir şey yapmayı beklerken gerçekleşir. Bu tüketiciler gerçekten konsantre olmadıkları için içeriğinizi çekici ve tüketilmesi kolay hale getirin.

Bilgi atıştırmalığı genellikle bir iş veya kişisel cihazdaki e-postayı, sosyal medyayı ve diğer içeriği kontrol etmeyi içerir.

Pazarlama Etkileri:

 • İçeriğinizi dikkat çekici ve gözden kaçabilir hale getirin.
 • Hedef kitlenizin daha fazla bilgi almak için geri dönmesini sağlamak için işlevsellik ekleyin.

İçerik tıkanması

İçerik tıkanması, tek bir oturumda içeriğin birden çok bölümünü tüketmekten oluşur. Ücretli akış hizmetleri aracılığıyla bir veya daha fazla oturumda bir televizyon şovunun tüm sezonunu izleme yeteneğinden gelişti.

İçerik tıkanması başarısının anahtarı:

İçeriğinizin, yüksek kaliteli içerik ve her bölümün sonundaki uçurumlar nedeniyle kitlenizi daha sık istemelerini sağlamak için bağlama yeteneği.

 Pazarlama Etkileri:

 • Kitlenin ilgisini çekmek için mutlaka tüketilmesi gereken kaliteli içerik oluşturun.
 • İzleyicilerin ihtiyaç duydukları bilgileri bulabilmeleri için bir İçindekiler Tablosu ekleyin.
 • Kitlenizin tüketmek istedikleri bölümlere atlamasına izin verin.

Zaman kaydırılan içerik

Zaman Kaydırılan İçerik, hedef kitlenizin içeriği gelecekte kullanmak üzere kaydetmesine olanak tanır.

Bu davranış, içeriğin belirli bir zamanda ve potansiyel olarak belirli bir yerde tüketilmesi gereken “randevu ortamının” değerini azaltmıştır.

Zaman kaydırmalı içerik başarısının anahtarı:

Düzenli olarak içerik üreterek içerik tüketme alışkanlığı oluşturmak.

Pazarlama Etkileri:

 • İçeriğinizi en az bir kez yeniden tanıtın. Örneğin, açılma oranlarını artırmak için AMG Bültenini birkaç gün sonra açılmaması için yeniden e-postayla gönderiyorum.
 • Kitlenizden içeriği paylaşmalarını isteyin.

İçerik tüketimini arttırmak için 5 pazarlama taktiği nedir?

Akıllı telefon kullanırken oturan adam İçerik pazarlamanız için maksimum potansiyel kitleye ulaşmak için bu 5 uygulanabilir taktiği kullanın.

Kitlenizin içeriğinizi nasıl, ne zaman ve nerede okumaya, izlemeye veya dinlemeye karar vereceğini seçmesine izin vererek başarılı olursunuz.

Bilgileri farklı içerik biçimlerine dönüştürün

Çeşitli cihazlarda kullanılmak üzere farklı platformlarda birden çok içerik formatı sunarak potansiyel kitlenizi genişletin. Sonuç olarak, insanlar içeriğinizi istedikleri şekilde tüketirler.

5 yaygın içerik formatı:

 • Metin genellikle oluşturulması en kolay içeriktir.
 • Görseller Fikirlerinizi açıklamak için fotoğraflar, gifler, resimler, çizelgeler ve infografikler ekleyin. En azından, anlamayı artırmak için metninizi resimlerle zenginleştirin.
 • Video, akış görselini sesle birleştirir. Yalnızca ses elde etmek için görüntüleri çıkarmanız yeterlidir. Canlı yayınlanabilir veya önceden kaydedilebilir. Ayrıca Facebook, Instagram ve Snapchat dahil olmak üzere çeşitli sosyal medya seçeneklerinde yayınlayın.
 • Ses. Dinleyicilerin içeriğinizi duymasını sağlar. Bir veya daha fazla kişiyi içerebilir. İster radyo ister podcast’ler olsun, taşıtların içerik tüketimi sabit kalır.
 • Canlı/Web Semineri/Video Akışı. Hedef kitlenizin içerik sunumunuzu duymasını ve görüntülemesini sağlar.

Aynı anda birden fazla platforma dağıtın

Hedef kitlenize içeriğinizi, bilgilerinizi ve verilerinizi keşfetmesi ve alması için çeşitli seçenekler sunun.İçeriği çeşitli çevrimiçi ve çevrimdışı platformlarda dağıtın. Uygun olduğunda hem ücretsiz hem de ücretli seçenekleri kullanın.

Ses özellikli cihazların ve bunların Alexa, Google ve Siri gibi farklı işletim sistemlerinin artan kullanımıyla, yeni ve mevcut içeriği tüm platformlara aynı anda dağıtarak dinleyici sayısını artırın. Bu, içerik pazarlama dağıtımında önemli bir değişiklik!

Yeni içerik yayınlarken, yayından sonraki ilk 3 gün içinde içerik güçlendirmesini en üst düzeye çıkarın ve alakalı kaldığı sürece dağıtmaya devam edin.

 • Web sitesi, blog ve e-posta dahil olmak üzere sahip olunan medya.
 • Facebook, Twitter, LinkedIn, YouTube, Instagram ve Pinterest dahil olmak üzere sosyal medya. Ayrıca iş odağınıza bağlı olarak LinkedIn Publishing ve Medium’u da dahil edin.
 • Amplifikasyon siteleri (Inbound.org ve Reddit gibi), en iyi bloglar ve bağımsız medya varlıkları dahil olmak üzere üçüncü taraf medya. İlgili olduğunda basın bültenlerini içerir.

Bulunabilirliği artırmak için içeriği türe, platforma ve cihaza göre optimize edin

Kitlenizin içeriğinizi çeşitli şekillerde keşfetmesine izin verin. Potansiyel müşterilere sizinle iletişim kurmaları için birden fazla yol sunun. Fiziksel adresi, telefon numarasını, kısa mesajı, rezervasyon sitelerini ve çevrimiçi sohbeti ekleyin.

 • Arama motorları. Google ve Bing’den daha fazlasını dahil edin. Alışveriş yapanların %40’ından fazlası Amazon’da başlıyor.
 • Mobil arama. Masaüstü arama seçenekleriyle aynı olmayabilir.
 • Derecelendirme ve inceleme siteleri (Yelp ve TripAdvisor gibi). Kitlenizin, özellikle yoldayken satın alma öncesi girdi için döndüğü yer olabilir.
 • Sesli arama. Siri, Alexa veya Google Home gibi sesle kontrol edilen akıllı kişisel asistan hizmeti tarafından bulunabilir olun.
 • Görsel arama. Geliştirmeye devam ediyor.

Gelişmiş tüketim için içeriği optimize edin

İçeriğinizin türüne göre farklı tüketim türlerini kolaylaştırmak için içeriğinizi sunun.

 • İçeriği taranması kolay hale getirin. Kimse yoğun metin okumaz. Kalın, ana hatlar, basit bir dil ve görseller kullanın. Kitlenizin istedikleri bölümlere atlayabilmesi için üst kısma tıklanabilir bir İçindekiler ekleyin.
 • Kullanıcıların tüketimi zaman kaydırmasına izin verin. Mümkün olduğunda, farklı cihazlar ve uygulamalar aracılığıyla daha sonra tüketimi kolaylaştırın.
 • Kullanıcıları içeriğinizi paylaşmaya teşvik edin.
 • Kullanıcıların tüketmesini sağlamak için ilgili içeriği düzenleyin. İdeal olarak bunu insan ve makine kürasyonu yoluyla yapın.

Ziyaretçinin e-posta yakalamasını en üst düzeye çıkarmak için bağlantılı içeriği kullanın

 Potansiyel müşterileri ve potansiyel müşterileri çekmek pahalı ve rekabetçi olduğundan, e-posta adreslerini yakalamak için her fırsatı kullanın. Onları promosyonlarla bombalamayın. Bunun yerine, zamanla ilişkiler kurun. Ev e-posta dosyanızın kurumsal bir varlık olduğunu unutmayın.

5 tür bağlı içerik şunlardır:

 • Bize Ulaşın. Soruları yanıtlayın ve satışları kapatın.
 • Hakkımızda. İşletmenize insan yüzü verir.
 • Açılış Sayfaları. Bilgi yakalamak için bir neden sunun. Özel ihtiyaçlara göre uyarlanabilir.
 • Teşekkürler Sayfalar. Ziyaretçiye bilgilerinin gönderildiğini gösterin. Ayrıca kapılı içerik ve satışlar sağlar.
 • Hoş Geldiniz Serisi. İlişkinizi derinleştirmeye yardımcı olun.

İçerik tüketimi sonuç

Hedef kitleniz, fiziksel bağlamlarına ve mevcut cihazlarına göre içerik, bilgi ve verileri nasıl tüketeceklerini seçer.

Günümüzün aşırı doymuş medya ortamında, hedef kitlenizin ihtiyaç ve isteklerini karşılayacak içerik oluşturun. Başarılı olmak için, seçtikleri cihaz aracılığıyla istedikleri şekilde tüketmelerine izin veren içerik biçimini sunun.

Yalnızca, tüketecek zaman bulduklarında içeriğinize odaklanacaklarından ve uyanık oldukları saatlerde yapabileceklerinin en fazlasını elde etmek için verimliliklerini en üst düzeye çıkaracaklarından.

Bu nedenle, okuyucuların bilgilerinizi istedikleri zaman, nerede ve nasıl isterlerse tüketmelerini sağlamak için içeriği biçimler, platformlar ve cihazlar arasında dönüştürün ve dağıtın.

Aksi takdirde, hedeflerine ulaşmak ve ihtiyaçlarını karşılamak için daha iyi ve daha erişilebilir olduğunu düşündükleri içeriğe geçeceklerdir. Bu, bir izleyici çekmeden içeriğinizi okunmadan bırakır.

Bunun yerine içeriğinizi onlar için en iyi seçenek olacak şekilde uyarlayın!

Kaynak: heidicohen.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin