İçerik üretici ekonomisi: kitle, topluluk ve ticaretYazar: Trudi Roth
Çeviren: Simay İnal

“Önce Sevdiğiniz işi yapın, para arkasından gelir” sadece bir atasözü değil, aynı zamanda yaratıcı ekonominin temel vaadidir.

İnsanlara sizi tekrar tekrar tanımaları, beğenmeleri ve güvenmeleri için güzel nedenler verin ve ideal müşteri tabanını geliştirin.

Sonrasında ise insanlara istediklerini vererek para kazanın. Özgün önerilerden çevrimiçi kurslara, sanal topluluklara, onların zorluklarını çözen diğer dijital ürünlere kadar işin içindesiniz.

Ancak bu işi nasıl yürüteceğiniz size kalmış. Copyblogger’ın kurucusu Brian Clark’ın izinden giderseniz, izleyicilerinizle doğrudan bir bağlantı kurmanın güzel bir yol olduğunu bilirsiniz.

Yayınlama platformları ve sosyal medya dahil olmak üzere çevrimiçi pazarlama araçları yalnızca sonuca giden bir araçtır.

Amaç, sahip olduğunuz medyayı kullanarak, önce izleyici zihniyetiyle gelişen sürdürülebilir bir kişisel girişim yaratmaktır.

Bununla birlikte, 104(+) milyar dolarlık yaratıcı ekonominin nasıl çalıştığını bilmek faydalı olacaktır. Bu nedenle, bu makalede oyunculara, platformlara ve olasılıklara genel bir bakışla etkileyici ekonominin ve içerik oluşturucu pazarının temel özelliklerini tartışacağız.

Yaratıcı Ekonomi nedir?

Basitçe söylemek gerekirse içerik oluşturucu ekonomisi, iş kurmak için bir kitleyi kendine çeken insanlardan oluşur. Dijital medya ve araçların yükselişi sayesinde bunu gerçekleştirmenin birkaç yolu var.

Seyirci Çekiciliği 

Son derece benzer düşünen insanlardan oluşan bir topluluk oluşturmak içerik girişimcisinin birincil yoludur.

2000’lerin ortasındaki Web 2.0 blog devriminin şafağında işe yarayan şey bugün de geçerli: Uzmanlığınız ve yetkiniz olan bir konuda ücretsiz bir içerik sağladığınızda ve başkalarını güçlendirmek için özgürce paylaştığınızda ilgili bir izleyici kitlesi elde edersiniz.

Zamanla bu kitle yalnızca hayranlardan oluşan değil, aynı zamanda ödeme yapan müşterilerden oluşan temel bir topluluğunuz haline gelecektir.

Ancak dikkat edilmesi gereken bir konu var. İnsanların içeriğinizi ilk etapta bulabileceklerinden emin olmanız gerekir. Bu nedenle, SEO’nun en iyi uygulamalarını takip ettiğinizden emin olmanın yanı sıra (ki bu uzun vadeli bir strateji olma eğilimindedir), içeriğinizi arama motorlarında ve sosyal platformlarda ücretli reklam ve tanıtım yoluyla tanıtmak oldukça önemli.

Ayrıca konuk ağırlamakta geniş hedef kitlenizin oluşmasına yardımcı olacaktır.

Benzersiz çalışmalar (ör. makaleler, e-kitaplar, müzik, sanat vb.) oluşturmak, hedef kitlenize karşı değer sağlamanın bir yolu olsa da, onların ilgisini çekecek içeriği birebir seçmek de aynı derecede etkili olabilir. Ayrıca, zaman içinde yinelenen gelir elde etmenin mükemmel bir yoludur.

Derleme odaklı haber bültenleri ve dijital işletmelere örnek olarak NextDraft (haber bağımlıları için), The Skimm (genç, şehirli kadınlara pazarlanan günlük haber külçeleri), The Hustle (“cesur iş ve teknoloji haberleri”) ve Dahası  verilebilir.

Kitleden Para Kazanma  

İçerik girişimcileri için en önemli şey izleyicilerden para kazanmaktır. Bu nedenle yaratıcı bir ekonomiden bahsediyoruz; çevrimiçi iş fikirleri için çok sayıda finansal fırsat vardır.

Kitleden para kazanma, takipçilerinizle bir yakınlık kurduktan ve onlara sizden satın almak isteyecekleri ve/veya yaratıcı çabalarınızı destekleyecek kadar değer sunduktan sonra gerçekleşir.

Kitlenizden para kazanma yollarına ilişkin örnekler şunları içerir:

 • Fiziksel veya dijital ürünler oluşturma ve satma
 • Bir hizmet üretmek
 • Üyelikler veya abonelikler sumak
 • Sitenizde veya bülteninizde yerel reklam yayınlama
 • Satış ortağı olmak
 • Etkinlik oluşturmak
 • Premium içeriği bir ödeme duvarının arkasına yerleştirme
 • Danışmanlık ve/veya konuşma hizmetlerinin sağlanması
 • Kitlenize bahşiş verme veya bağış yapma yolları sunmak

En önde gelen medya yaratıcıları, aynı anda birkaç para kazanma stratejisi kullanma eğilimindedir. Ancak başarılı bir uygulama bile yaratıcı olmayı günlük işiniz haline getirmeye yetecek kadar verim sağlayabilir.

Dikey Platformlar  

Dikey platformlar içerik tanıtımınız için oldukça önemlidir. Yaratıcı sınıfın içerik oluşturmasına, topluluk oluşturmasına ve izleyicilerinden para kazanmasına yardımcı olmak için çok sayıda platformun ortaya çıkması şaşırtıcı değil.

‘’Yaptığınız şey hiç bu kadar kolay olmamıştı” ifadesi, platformların çoğalması sayesinde çevrimiçi ortamda en fazla kullanılan ifadedir. Bu insanlar yalnızca metin yazarlığını kullanmakla kalmaz, aynı zamanda yaptıkları şey sıkı çalışmanızın geliriyle ceplerini doldurmalarıdır. Bu platformların sizin onlara ihtiyaç duyduğunuzdan daha fazla size ihtiyacı olduğunu dostane bir hatırlatmasıdır.

İşte popüler sektörlere ve ilişkili platformlara yalnızca birkaç örnek:

Topluluk Yönetimi

İnsanların daha fazlası için size geri dönmelerini nasıl sağlarsınız? Bunun için canlı bir topluluk oluşturmak, daha başarılı ve sürdürülebilir iş modellerinden birine sahip olmak size yardımcı olabilir.

Bu sosyal medya başarınızı sahibi olduğunuz medyaya ulaştırmak anlamına gelir.

Bu nedenle, Instagram, TikTok, Twitter, Facebook veya Pinterest gibi topluluk odaklı platformlarda başlamak iyi olsa da, bilgili medya yaratıcıları trafiği kendi platformlarına çekmek için  içerik pazarlama stratejileri kullanır.

Dikey platformlarda olduğu gibi, diğerlerinin yanı sıra Circle ve Discord (artık sadece oyuncular için değil!)  dahil olmak üzere içerik oluşturucuların topluluklarını oluşturmasına, büyütmesine ve para kazanmasına yardımcı olacak çok sayıda dijital çözüm var .

Yaratıcı Araçlar

Tahmin edebileceğiniz gibi, uygulanabilir bir dijital işletme oluşturmak, içerik oluşturmanın ve onu çevrimiçi hale getirmenin çok ötesine geçer.

İçerik üretici ekonomisinde, içerik üretici sınıfına başarıya giden yolda yardımcı olmak için orada bulunan her türden katılımcı vardır:

Yaratıcı Ekonomi Trendleri

Tartıştığımız gibi, içerik oluşturucu ekonomisi gücünü izleyici çeken ve oluşturan kişiliklerden alıyor. Bu, toplulukları ve nihayetinde kazançları üzerinde daha fazla sahiplik isteyen içerik oluşturucuların eğilimini artırıyor.

Örneğin, giderek daha fazla sayıda etkileyici kişisel web siteleri, uygulamalar ve hatta para birimleri ile kendi ekosistemlerini yaratıyor. Başka bir deyişle, başarılı içerik oluşturucular yalnızca içerik üretmekle kalmaz, aynı zamanda kendi kişisel markalarının da kurucularıdır.

Bu içerik oluşturucular bir tam donanımlı küçük işletmelerdir. Girişim sermayesi şirketi SignalFire’a göre, 50 milyon kişi kendisini içerik oluşturucu pazarının bir parçası olarak görüyor . Bu, onu dünya çapında en hızlı büyüyen ekonomik segmentlerden biri yapıyor.

Şimdi, dünya medyası manzarasında yaratıcının büyüyen gücü olan kapsayıcı bir tema görüyoruz. Ne de olsa, 12 yaşın altındaki çocukların üçte biri YouTuber veya vlogger olmak istediğini bildiriyor .

Dijital araçlar sayesinde, bireylerle kişisel bağlantılar kurma eylemi artık ölçeklenebilir hale geldi.

Yaratıcı Ekonomi Ne Kadar Büyük?  

İçerik oluşturucu ekonomisi çok geniştir ve etkileri bugün 104(+) milyar dolarlık boyutunun çok ötesine geçer. Influencer Marketing Hub’ın yakın tarihli bir raporuna göre, yaratıcı ekonominin büyüme yörüngesi esnek ekonomiye benziyor (çoğunlukla Upwork ve Fiverr’de ), bu da gelecekte trilyonlarca dolarlık bir değerleme anlamına geliyor.

Bu, yalnızca marka adı etkileyicileri (influencer) için değil bu alandaki herkes için iyi bir haberdir.

En Büyük Yaratıcı Ekonomi Şirketleri ve Yatırımcıları

Yaratıcı ekonomi Web 2.0’ın şafağından ve kullanıcı tarafından oluşturulan içeriğin ve sosyal medyanın yükselişinden bu yana son birkaç on yıldır var olsa da ekonomik etkisi ancak son birkaç yılda ortaya çıktı.

CBInsights’a göre yalnızca 2021’de, yaratıcı ekonomi girişimleri için rekor kıran 1,3 milyar dolarlık bir finansman sağlandı . En önde gelen oyunculardan bazıları şunlardır:

 • Next 10 Ventures, Atelier Ventures , Reimagine Ventures ve Night Ventures gibi risk sermayesi şirketleri
 • İçerik oluşturucu destekli fonlar (yani, YouTuber içerik oluşturucularına öz sermayeye dayalı finansman sağlayan YouTube’un Mr. Beast tarafından desteklenen Juice Funds )
 • İçerik oluşturucuların içerik oluşturmasına yardımcı olan şirketler (ör.Kapwing )

Birçoğu büyük içerik oluşturucu fonları oluşturmuş ve para kazanma ve alışveriş özellikleri için içerik oluşturucu araçlarına önemli yatırımlar yapmış olan en iyi sosyal platformları da unutmayalım. İşte bir genel bakış:

 • TikTok’un içerik oluşturucu fonu: Yalnızca ABD’de yılda 1 milyar doların üzerinde büyümeye hazırlanıyor
 • YouTube’un “Kısa Fonları”: 2022’ye kadar 100 milyon doları dağıtmayı planlıyor
 • Snapchat’in “Spotlight’ı: İçerik oluşturuculara günde 1 milyon dolara kadar sağlar
 • Facebook(ve lider markası Instagram): İçerik oluşturuculara “bonus programlar” ve içerik için başlangıç ​​finansmanı dahil olmak üzere 1 milyar dolar yatırım yapma taahhüdü
 • Pinterest’in içerik oluşturucu fonu:Yaklaşık 500.000 ABD Doları tutarında uygulama tabanlı bir fon

Yaratıcı Orta Sınıf

İçerik oluşturucu ekonomisini ölçmek için kullanılan devasa rakamlar hikayenin sadece bir parçasıdır. Yalnızca birkaç seçkin isim-marka etkileyicisi, besleme zincirinin tepesindedir. Geri kalanlar, maliyetlerini karşılamak için bile çok çalışan içerik oluşturucu sınıfının geniş bir ortasını oluşturur.

Influencer Marketing Hub, dört veya daha uzun süredir kitlelerini oluşturan içerik oluşturucuların yaklaşık %50’sinin para kazandıran tüm kanallarında 20.000 ABD dolarından fazla kazandığını bildirdi.

Bu muhtemelen kulağa sağlam bir yan iş gibi geliyor ve çoğu için öyle. SignalFire’a göre içerik oluşturucuların çoğu ( 50 milyon içerik oluşturucudan yaklaşık 47’si ), yarı zamanlı içerik oluşturmadan para kazanan amatörlerdir.

Sonuçta, yaratıcı orta sınıfın bir parçasıysanız, hayatta kalmak için birden fazla gelir akışına ihtiyacınız olacak. Ne de olsa, siz büyük bir takipçi kitlesi oluşturana kadar- tam teşekküllü bir etkileyici ve tam zamanlı içerik oluşturucu olmak için orta noktadan zirveye çıkana kadar insanlar doğrudan size gelmeyecek.

İçerik Oluşturucu Sınıfı İçin Fırsatlar

Bununla birlikte, çok çalışmaya ve gelir kaynaklarınızı çeşitlendirmeye istekli olduğunuz sürece içerik oluşturucu ekonomisinde çok sayıda fırsat vardır.

İçerik oluşturucu ekonomisinin ilk zamanlarında reklam geliri paylaşımı, içerik oluşturucuların para kazanmasının birincil yoluydu. Ancak daha sonra YouTube gibi platformlar politikalarını değiştirdi ve içerik oluşturucular için bazı reklam paylaşım fırsatlarını meydana getirdi

Bugün reklam geliri bir pasif gelir olduğu için arzu edilir. Ancak bilgili içerik oluşturucular tek başına buna güvenmemeye dikkat ediyor.

Sponsorlu İçerik

Günümüzde sponsorlu içerik, influencer ekonomisindeki en önemli fırsatlardan biridir. Sponsorlu gönderilerden ürün yerleştirmeye ve duyurulara kadar her düzeyde etkiye sahip içerik yaratıcıları dinleniyor.

Bunun nedeni, “nano” (yani, Instagram’da 5 binden az takipçiye sahip) ve “mikro” içerik oluşturucuların (yani, 100 bin veya daha az takipçiye sahip), mega etkileyici seviyesindekilere göre daha yüksek düzeyde katılım ve dönüşüm sağlamasıdır. Markalar bunu yakaladı ve içerik oluşturucuların çoğu ( yaklaşık %70’i ), marka anlaşmalarının en önemli gelir kaynağı olduğunu bildirdi.

Kaderinizi üçüncü bir şahsın ellerine teslim etmek, sizi o şirketlerin kaprislerine bırakıyor. Bu nedenle bir içerik oluşturucu olarak kâr elde etmek için devasa bir takipçi kitlesine ihtiyacınız yok.

Teknoloji uzmanı Kevin Kelly’nin 2008’de yazdığı ikonik ” 1.000 gerçek hayran ” makalesi, günümüzün içerik oluşturucu ekonomisi için birebirdir. Fikir şu: Tek ihtiyacınız olan, yaptığınız işi seven ve yaptığınız her şeyi satın alacak 1000 kişi.

Tek yapmanız gereken, hayran kitlenizle doğrudan bağlantınızı oluşturmak, geliştirmek ve beslemek. Ürün satışı, dijital ürünler, birinci sınıf içerik, kitaplar/e-Kitaplar, hayran etkileşimi, koçluk/danışmanlık ve konuşma hizmetleri gibi şeylerin satıldığı yer burasıdır.

Daha önce tartıştığımız araçlar, siz hedef kitlenize yeni ve benzersiz şekillerde ilham veren ve onları memnun eden içerik oluşturmaya odaklanırken imparatorluğunuzu büyütmenize yardımcı olabilir.

Yaratıcı Ekonomi Bozuldu Mu?

Buraya kadar geldiyseniz, yaratıcı ekonomisinde pek çok fırsat olduğunu söyleyebilirsiniz. Ancak, bununla birlikte, eşitsizlikleri tespit etmek kolaydır.

Örneğin, Influencer Marketing Hub, takipçi sayısı ile gelir arasında kesin bir ilişki olmadığını tespit etti . Aslında, 50-100.000 ABD Doları arasında kazanan etkileyiciler ile 500.000-1 Milyon ABD Doları kazananlar arasındaki takipçi sayısı farkı, 500.000 ABD Doları (+) kazanç farkına rağmen, yalnızca 1.8 bin kişi civarındadır.

Bu nedenle , etkileyicilerin(influencer) ücretleri karşılaştırmaya teşvik eden kaynaklar birdenbire arttı.

Ve aslında bu, genel olarak içerik oluşturucu pazarı için harika bir işaret. İnsanlar kendilerini savunmayı ne kadar çok öğrenirlerse ve sahip oldukları medya üzerinde hayranlarıyla doğrudan bağlantı kuran kanallar oluşturup büyütmeye karar verirlerse o kadar iyidir.

Yaratıcı Ekonominin Geleceği

Buradan nereye gittiğimiz, pandemi sonrası dünyamızda yalnızca hızlandı. İnsanlar dijital hayata daha hevesli bir şekilde adapte oldu ve bu da içerik oluşturuculara destek verdi ve hizmet ettikleri toplulukların daha fazla keyif almasını sağladı.

Bu nedenle, yalnızca zaman içinde artacak olan fırsatlarda bir artış görmeye başlıyoruz:

 • Gelir akışlarını çeşitlendirmek için daha fazla seçenek
 • İçerik oluşturucuların ve hayranların bağlantı kurması için artırılmış kanallar
 • Seyirci üyelerinden daha fazla doğrudan destek
 • Sosyal medya devlerine daha az güven
 • İçerik oluşturucular ve izleyicileri arasında aracı olmayan bir ilişki

Web 3.0 tüm bunları mümkün kılıyor ve işler gerçekten ilginç bir hal alıyor. Merkezi olmayan bir dijital dünya, gücün yaratıcıya ve onların topluluklarına geçtiği yerdir.

Yakında tüm katılımcıların (içerik oluşturucular, izleyici üyeleri) mülkiyet kazandığı ve elinde tuttuğu kripto para birimiyle beslenen bir mikro ekonomiler koleksiyonu olan bir yaratıcı ekonomisi göreceğiz.

Kaynak: copyblogger.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin