İçerik üreticilerinin yapay zeka araçlarını kullanırken izlemesi gereken 6 yolYazar: Travis Taborek
Çeviren: Alisa İrem Özkır

 

İçerik pazarlamacıları, “Metin yazarlarının yerini yapay zeka mı alacak?” sorusu üzerinde çok fazla kafa yormakta. 

Ancak, yapay zekaya daha farklı bir bakış açısıyla bakıp kendilerine: “İçerik yazarları, yapay zeka tarafından oluşturulan içeriğin bulunduğu bir dünyada nasıl çalışabilir?” tarzı sorular sorması gerekiyor.

İşinizin ve becerilerinizin yerini bir robotun almamasını sağlamak için bugün adımlar atın.

Daha iyi içerik yazmak için AI araçlarını nasıl kullanacağınızı öğrenin

Yapay zeka uygulamalarını nasıl kullanacağını bilen içerik üreticeleri, işlerine büyük bir katkı sağlayabilirler. 

İşlevsel, iyi optimize edilmiş içerik yazmaktan meta açıklamaları ve sosyal medya kopyası yazmak gibi görevleri tamamlayarak gelişimini artırmaya kadar uzanır.

İçerik oluşturma sürecinizi geliştirmek için birkaç yapay zeka aracını burada bulabilirsiniz:

 • Grammarly, standart redaksiyon incelemesine ek olarak tuhaf, yapmacık veya doğal olmayan dili belirlemek için yapay zekayı kullanır.
 • Can I rank? içerik fikirlerini anahtar kelime araştırmasıyla doğrulayan veya bir sayfanın sıralamasına yardımcı olacak başka olasılıklar öneren yapay zeka destekli martech aracıdır.
 • Copy.ai, temiz ve iyi optimize edilmiş içerik üretme sürecini sürükleyici hale getirir. Dikkat, ilgi, arzu, eylem (AIDA) ve problem-ajitasyon-çözüm gibi yaygın metin yazarlığı formüllerine dayanan bir yapay zeka şablon kitaplığına sahip.
 • Jarvis, içerik oluşturmak, başlıklarınızı ve sosyal medya kopyanızı otomatikleştirmek ve optimize etmek için yapay zeka destekli şablonlar kullanır.

İçerik tanıtım stratejileri konusunda eğitim alın

İçerik üretirken sadece yaratıcılık kısmına değil pazarlama kısmında da bir rol oynamanız gerekiyor. Bu, içeriği nasıl tanıtacağınızı ve yazacağınızı bilmeniz gerektiği anlamına gelir. Bu, sizi herhangi bir yapay zeka yazma programının bir adım üstüne çıkarır.

İçeriği tanıtmak, alanınızı, hedef kitlenin sıkıntılı noktalarını ve içeriğinizin ve marka ürünlerinizin bu zorlukları nasıl ele aldığını derinlemesine anlamayı gerektirir. 

Daha fazlasını öğrenerek içerik tanıtım becerilerinizi tazelemek iyi bir fikirdir:

 • Bağlantı oluşturma, sitenizin anahtar kelime sıralamasını yükseltmek için saygın üçüncü taraf sitelerden içeriğinize bağlantıların dahil edilmesini sağlama uygulaması. Editörler ve yayıncılarla etkileşime geçmenizi ve onları içeriğinize geri bağlantı vermeye ikna etmenizi gerektirir.
 • İçerik sendikasyonu, içeriğinizin erişimini artırmak için içeriğinizi içerik toplayıcılar aracılığıyla diğer mecralarda yeniden yayınlama uygulaması. Bunu iyi yapabilmek için hedef kitlenizin takıldığı online ortamları iyi tanımalı ve bu alanlarda içeriğinizi görünür kılmayı bilmelisiniz.
 • Sosyal medya pazarlaması, içeriğinizin, ürünlerinizin ve hizmetlerinizin Facebook, Instagram, Twitter vb. platformlarda ücretli ve ücretsiz tanıtımını içerir. Hangi hashtag’lerin kullanılacağını ve hangi grupların içeriğinize açık olacağını bilmeyi gerektirir, böylece en çok beğeniyi, yorumu, paylaşımı ve nihayetinde trafiği alır.
 • Arama motoru pazarlaması, arama motoru optimizasyonu ile el ele gider. Anahtar kelimelerinizi hedeflemek için tıklama başına ödeme reklam kampanyalarını nasıl oluşturacağınızı bilin.

Uzman olun

İçerik yazarlarının uzmanlık alanları olarak bir nişe veya sektöre odaklanmaları yaygın bir kariyer tavsiyesidir. Yetenekli bir yazar olmanın yanı sıra, konunun uzmanı da olmalısınız. Alanınızı herkesten daha iyi bilin.

Ahrefs pazarlama müdürü Tim Soulo, “İçerik pazarlamacılarının içeriklerini oluşturdukları alanda derin bir uzmanlık geliştirmeleri gerekiyor. Bir üretkenlik uygulaması için içerik pazarlaması yapıyorsanız, verimlilik üzerine çalışmalı ve pratik yapmalısınız.

“İçeriğinizi yararlı ve ilgi çekici kılan bilginiz ve benzersiz fikirlerinizdir. Diğer her şey ikincildir.”

Talep oluşturun

İçerik oluşturmayı iş işlevi açısından incelemek çok önemli. Bunu talep oluşturma açısından düşünerek, nihai iş hedeflerine ulaşmak için içeriği daha iyi konumlandıracaksınız. İçeriği oluştururken, kurşun mıknatıslar gibi stratejileri düşünün. E-kitaplar, teknik inceleme araştırma çalışmaları vb. oluşturun. Ayrıca, bir web seminerine dayalı bir makale yazmak gibi diğer öncü oluşturma araçlarından nasıl içerik oluşturacağınızı düşünün.

Makine öğrenimi becerileri kazanın

Yapay Zeka içerik araçları bazı etkileyici sonuçlar elde edebilir, ancak henüz kendi başlarına çalışabilecek durumda değiller. Bir kişinin kontrolü altında AI programını çalıştırması gerekir. Yapay zekanın nasıl çalıştığını, makine öğrenimi ve doğal dil işlemenin temellerini ve neleri yapıp neleri yapamayacaklarını anlayarak bir içerik pazarlamacısı olarak katma değerinizi artırabilirsiniz. Bu, içeriğinizin yapay zeka araçlarıyla değiştirilmesindense yapay zeka araçlarıyla iyileştirilmesini daha olası kılar.

Ayrıca, akıllı kelime oyunu ve yaratıcı hikaye anlatımı gibi insanın dahil olduğu yaratıcılığa zaman ayırmak için veri analizi ve bilgi toplama görevleri yapmak üzere yapay zekayı nasıl kullanacağınızı da öğrenebilirsiniz. Örneğin, Washington Post, yerel seçim sonuçlarını raporlamak için yapay zekayı kullanır.

Udemy, konuya aşina olmanız için makine öğrenimi konusunda zengin kurslar sunar. Bu arada, General Assembly ve Springboard gibi teknoloji eğitim kampları veri bilimi üzerine kurslar sunuyor.

ChatGPT’yi çalışmalarınıza dahil edin

ChatGPT gibi araçlar, insan dilini yansıtabilmeleri ve okunabilir, iyi optimize edilmiş ve işlevsel içerik yazabilmeleri açısından etkileyici. ChatGPT ve benzeri araçların yetersiz kaldığı nokta, orijinal düşünce veya yaratıcılıktan aciz olmaları. Bu hala insanların kontrolü altında. Google, Yapay Zeka tarafından oluşturulan içeriği kullanmanın yönergelerine aykırı olduğunu açıkça söyledi. Bununla birlikte, ChatGPT ve diğer Yapay Zeka araçları, içerik pazarlaması için hala birçok değerli uygulamaya sahip.

Elbette, ChatGPT’nin iş akışınıza yardımcı olmak için yapabilecekleri ve yapamayacakları konusunda sınırlamaları var. Kapsamlı, derinlemesine ana hatlarda iyi değil. Bazen makul ancak yanlış bilgiler içerir. Kitlenizin içeriğinizi alakalı veya yararlı bulması için ihtiyaç duyduğu özgüllükten yoksun olabilir.

Ahrefs, ChatGPT’nin SEO için kullanım durumları hakkında harika bir video yayınladı. Bunların içinde:

 • Bir metin bloğunda normal ifadeler bulma
 • Google Scripts için otomasyon ve kod yazma
 • Tıklanmaya değer blog yazısı başlıkları oluşturma
 • Hızlı ana hatlar oluşturun
 • Meta açıklamalar gibi kısa biçimli içerik
 • Düzeltme

Yapay Zeka araçlarının içerik pazarlamacılarının yerini nasıl alacağı konusunda paniğe kapılmak yerine, onların sizin için çalışmasını sağlamanın yollarını arayın.

YouTube player

 

İnsan odaklı bir kariyere güç katın

İki seçeneğiniz var: 

1. Yapay zeka tarafından üretilen içeriğin evrimi olmayacakmış gibi davranın

ya da 

2. Yapay zeka içeriğinin gelişimini şimdi anlayın ve kariyerinizi bir insan içeriği olarak geleceğe hazırlamak için adımlar atın. 

Bu seçim sizin.

Kaynak: https://contentmarketinginstitute.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin