İçerik üretiminin periyodik tablosu


Yazan: Douglas Karr

Çeviren: İdil Bilgen

Marketing Tech Blog sitesine göre, bir süre önceye kadar “içerik üretimi çok daha kolay”, başlıklı bir yazı kolayca bir şirketin web sitesinde yer alabiliyor veya email ile paylaşılabiliyordu. Ancak zamanla komplike bir hal almaya başladı. Bu nedenle içerik üretimi Econsultancy şirketinin ürün geliştirme yöneticisi Chris Lake tarafından görselleştirilerek periyodik tablo haline getirildi.

Site, ustalıkla üretilmiş bu tablonun resmini bastırıp masanıza koymanızı önerirken, kendileri de üretmiş oldukları içerikleri bu tabloya göre tekrar değerlendiriyor. Ayrıca okuyucularına eğlenceli bir fikir sunuyor. Fikrin özünde, yine tabloyu bastırıp gelişigüzel bir şekilde bir kareyi seçerek o günlük tüm odağınızı o strateji, amaç, platform veya formata vermenizi öneriyor.

İçerik üretiminin periyodik tablosu nasıl kullanılıyor?

Site, bu tablonun kullanım kılavuzunu nasıl okumamız gerektiğini, 8 adımda toparlıyor :

  1. Strateji: Başarıya giden asıl anahtardır. Planlama ve odaklanma asıl olan şeydir. Uzun soluklu iş planlarınıza yön vermesi için net bir stratejiye sahip olmanız gerekir.
  2. Format: İçerik farklı türde ve boyutta gelebilir. Farklı tür ve boyutlar tek bir içerik içerisinde kullanılabilir.
  3. İçerik Türü: Yaygın olan içerik türleri temel alınır.
  4. Platform: Bunlar içerik üretim ve dağıtım platformlarıdır. Bazılarının yönetimi sizin elinizde olabilir.(Ör. Web site) Diğerleri ise sosyal sitelerdir. Bunların hepsi içeriğinizi yayma da bir araç olarak kullanılabilir.
  5. Ölçü: İçeriklerin kısa ve öz olabilmesi için ölçüler performansın değerlendirilmesinde kullanılır.
  6. Hedef: Tüm içerikler şirket amacına uygun olmalıdır.
  7. Tetikleyici: Tetikleyici kısmı çoğunlukla Unruly sitesinden esinlenerek hazırlanılmıştır. İçerik, bir yandan bir şeyler öğretmeli ve anlatmalı bir yandan da insanlara duygusal olarak bir şeyler hissettirmelidir.
  8. Yapılacaklar Listesi: Tüm içerikler aramaya, sosyal medyaya ve birincil şirket amaçlarına en uygun hale getirilmiş olmalıdır.

Kaynakça:The Periodic Table of Content Marketing

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin