İçerik yöneticisi nedir, nasıl olunur?Yazar: Kayla Carmicheal
Çeviren: Öykü Gökkurt

İçerik yöneticileri bir şirketin içerik stratejisini oluşturur, hedefli ve alakalı içerik oluşturur ve pazarlama iletişimlerini çevrimiçi kitlelere dağıtır. Örgütlüler, bir marka sesini teşvik etme konusunda ustalaşmışlar ve genellikle bir blog yazısının etrafında yollarını biliyorlar.

Sadece içerik yönetimi rolünü öğreniyor olabilirsiniz ve temel bilgileri bilmek isteyebilirsiniz. Ya da belki de bunun sizin için bir iş olduğunu biliyorsunuzdur, ancak başarılı olmaya hazır olduğunuzdan emin olmak istersiniz.

Aşağıda, içerik yöneticileri hakkında bilmeniz gereken her şeyi, ne yaptıklarından nasıl biri olacağınıza kadar bulacaksınız. Bir göz atalım.

İçerik yöneticisi nedir?

Bir içerik yöneticisi, kitleleri bilgilendirmek ve memnun etmek için mesajlaşma oluşturmanın geliştirme, dağıtım ve stratejik çabalarını denetler. Bu rol genellikle içerik ve SEO‘ya odaklanan dijital pazarlama yazılımı, araçları ve yöntemleri hakkında bilgi içerir. Rol ayrıca insanlar ve proje yönetimi becerileri gerektirir.

İçerik yöneticileri nedir ve ne yaparlar?

İçerik yöneticileri, kitleler için zamanında, alakalı içerik geliştirir ve dağıtır. Bunu yapmak için, şirketlerinin marka sesi hakkında derin bir anlayışa sahiptirler ve bunu müşterilerle iletişim kurmak için kullanırlar.

Yaratıcılığa ek olarak, içerik yöneticisi olmak genellikle projelerin yönetimini ve bir içerik ekibini içerir. Ayrıca projeler için diğer ekipler arasında iş birliği yapabilirler.

Bu rol giriş seviyesi değildir – içerik yöneticilerinin genellikle ekiplerine liderlik etmeleri ve büyümeyi teşvik etmeleri beklenir, bu nedenle pazarlama, iletişim ve proje yönetiminde birkaç yıllık deneyime sahip biri tarafından doldurulan bir iştir.

Bu sadece içerik yöneticilerine ve iş rolüne genel bir bakıştı. Şimdi bir içerik yöneticisinin bazı özel görevleri hakkında konuşacağız.

İçerik yöneticisi ne yapar?

İçerik yöneticileri, çalıştıkları sektöre veya şirkete bağlı olarak çeşitli rollere sahiptir, ancak genel olarak, şirketleri için içerik konuları ve kampanyaları geliştirirler ve bunlar daha sonra şirketin web sitesi ve sosyal medya profilleri üzerinden dağıtılır. Ayrıca editoryal çalışmalarda da bir elleri vardır ve projeleri aracılığıyla katılımı ve trafiği yönlendirmekten sorumludurlar.

Bir içerik yöneticisinin rolü şirket yapısına ve büyüklüğüne bağlı olabilir. Örneğin, bir girişimin içerik yöneticisi tek pazarlamacısı olabilirken, kurumsal bir şirketin birden fazla ekibe atanmış içerik yöneticileri olabilir.

Bir içerik yöneticisinin editoryal takvimin sahipliğini aldığını, içerik konusu stratejisi geliştirdiğini, veri raporları derlediğini, sosyal medya hesaplarını yönettiğini veya uzun biçimli editoryal parçalar yazdığını görebilirsiniz.

HubSpot’un Global Marka Pazarlama Müdürü Alicia Collins, “İçerik yöneticileri birçok şapka giyiyor. İşleri pek çok hareketli parçadan oluşuyor- blogları yönetmek, sosyal yönetimi yönetmek, teklifleri yönetmek … bazı durumlarda tek kişilik bir pazarlama ekibi olabilirler.”

Yine de bir içerik yöneticisini tanımlayan ortak sorumluluklar vardır. Yakından bakalım.

İçerik Yöneticisi’nin Sorumlulukları

Bir içerik yöneticisinin sorumlulukları şunları içerir:

 1. Şirketin web sitesindeki içeriği marka sesi, alaka düzeyi ve optimizasyonu açısından denetleme
 2. Şirketinizin henüz ele almadığı içerik boşluklarını ve anahtar kelime boşluklarını bulmak için rakipleri araştırma
 3. Şirketinizin trafik hedeflerine ulaşmasına yardımcı olabilecek yeni bir içerik stratejisi oluşturma
 4. Şirketin sosyal medya profilleri aracılığıyla tutarlı bir marka kimliğini teşvik etme
 5. Uzun vadeli ve kısa vadeli içerik yayınlama takvimi ve sosyal medya takvimi oluşturma
 6. Yeni içeriği yazın veya yeni içeriği oluşturmak için serbest çalışanlar ve yazarlardan oluşan bir ekibi yönetme
 7. İçeriğin performansını Google Analytics, Ahrefs ve Google Search Console gibi çevrimiçi araçlarla izleme

Bu sorumlulukları yerine getirmek için ne tür becerilere ihtiyacınız var? Şimdi daha fazla ayrıntıdan bahsedeceğiz.

İçerik Yöneticisi Becerileri

 1. SEO Metin Yazarlığı ve Bloglama
 2. Veri Analizi
 3. Temel Kodlama
 4. İçerik Yönetim Sistemi Yeterliliği
 5. Pazarlama Araçları
 6. Stratejik Planlama
 7. Zaman Yönetimi ve Organizasyon
 8. Liderlik
 9. Yani, bir içerik yöneticisinin ne yaptığını biliyorsunuz. Peki ya bir içerik yöneticisi olarak olarak aşmanız gereken bazı beceriler nelerdir?

İçerik yöneticileri marka savunucularıdır ve hikayelerin yayınlanma şeklinin şirketlerinin marka ve kitle tercihlerini yansıttığını bilir. İçerik yöneticisi olmak için ihtiyaç duyduğunuz yaratıcılık, yazma, veri yorumlama ve organizasyon gibi becerilerden birkaçına hafifçe değindik.

Ancak, birkaç başka şey hakkında çalışma bilgisine sahip olmak da zorunludur.

1. SEO Metin Yazarlığı ve Bloglama

İçerik yöneticilerinin SEO hakkında genel bir anlayışa sahip olmaları gerekir. Bu şekilde, organik arama yoluyla kitlelere etkili bir şekilde ulaşabilirsiniz. Ayrıca, bir markanın sesini kullanarak nasıl hikâye anlatıcısı olunacağını ve bu marka sesini kullanarak müşterilerle nasıl bağlantı kuracağınızı da bilmeniz gerekir.

Kıdemli Podcast Yapımcısı Matt Brown, “İzleyicilerinizle empati kurmak ve dinlemeye değer bir hikâye anlatmak her zaman bir içerik yöneticisinin sahip olması gereken en büyük beceridir” diyor.

Bu hikayeleri sunmak için, metin yazarlığı ve düzenlemeye aşina olmanız gerekir. Yazma becerileri, pazarlama iletişimleri ve blog yazıları yazmak için uygulanacaktır. Bunları başkalarının çalışmalarını düzenlerken de kullanırsınız.

Yazma söz konusu olduğunda dilbilgisi ve anlama cephesi hakkında endişeleniyorsanız, Hemingway Editor veya Grammarly’ye göz atın. Hemingway Editor,  yazınızı teknik hatalar ve okunabilirlik açısından kontrol eden ücretsiz bir web sitesidir, Grammarly ise çalışmanızı analiz eden, yazım denetimi yapan ve cümle yapısını nasıl geliştireceğinize dair öneriler sunan bir yazılımdır.

2. Veri Analizi

İçerik yöneticisi olarak, veri kümelerini analiz etmek için biraz zaman harcarsınız. Geçmiş kampanyalardan, SEO araştırmalarından ve kitle davranışlarından elde edilen veriler, iş işlevlerini yerine getirmek için bakılması gereken yararlı sayılardır, çünkü liderlik kararlarını ve işbirlikçi projeleri bilgilendirirler.

Aşağıdaki metrikleri takip etmeye aşına olmak isteyeceksiniz:

 1. Sayfa görüntülemeleri ve trafik
 2. Gösterimler ve Tıklama Oranı (CTR)
 3. Google SERP’lerdeki ortalama konum
 4. Dönüşüm oranı

İçerik performansınızın sonuçlarını analiz etmezseniz, mesajlarınızın müşterilerinizle doğru bir şekilde bağlantı kurup kurmadığını bilemezsiniz.

3. Temel Kodlama

Hiçbir şekilde içerik yöneticisi olmak için bir kod dâhisi olmanıza gerek yoktur, ancak bazı HTML ve CSS’leri bilmek, elinizde bir web geliştiricisi olmadığında işe atlamanıza yardımcı olabilir. Bir içerik yöneticisi olarak, web sitenizin içerik yönetim sistemi ile uğraşacaksınız. Bu bazen HTML ve CSS kodunun bir veya iki satırının eklenmesini gerektirebilir.

4. İçerik Yönetim Sistemi Yeterliliği

Bu notta, CMS Hub ve WordPress gibi popüler içerik yönetim sistemlerinde yolunuzu bilmelisiniz  . Şirketinizin web sitesindeki içeriği doğrudan düzenleyeceksiniz, bu nedenle bir CMS’nin nasıl kullanılacağını bilmek isteyeceksiniz.

5. Pazarlama Araçları

Ayrıca birkaç başka araçta yolunuzu bilmek isteyeceksiniz. Genel olarak, içerik üretimi ve yönetiminin her yönü için bir veya iki pazarlama aracı bilgisi,  üslerinizi kapsayacaktır. Bu, otomatik dilbilgisi kontrol yazılımı veya grafik tasarım araçları gibi içeriği geliştirmeye yönelik programları da içerir.

Pazarlama analizlerinizi düzgün bir şekilde izlemek için Google Analytics ve Search Console’da uzmanlaşmak bir zorunluluktur. Yaratıcı tarafta, Canva gibi araçlar, sosyal medya yayınlarından Infographics’e kadar çeşitli görselleri hızlı bir şekilde oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

Sosyal medyanın bir iş aracı olarak nasıl kullanıldığını ve bunun şirketiniz için pazarlama kampanyaları için ne zaman geçerli olduğunu bilmek de iyi bir fikirdir. Sosyal medya yönetimine yardımcı olmak için, HubSpot gibi bir aracın nasıl kullanılacağını bilmek faydalı olacaktır.

6. Stratejik Planlama

Bir içerik yöneticisi olarak, hedef kitlenize hedeflenmiş mesajların nasıl iletileceğini stratejize etmek için bolca zaman harcayacaksınız. Bu, mesajlaşmayı isteyerek atmayacağınız, ancak mesajlaşmanın ifadelerini ve zamanlamasını çok dikkatli ve stratejik bir şekilde oluşturacağınız anlamına gelir.

HubSpot’un Baş Ürün Müdürü Justin Champion, “Etkili bir içerik yöneticisinin hangi hikayeyi anlatmaya çalıştıklarına dair bir vizyona sahip olması gerekir. Bu, izleyicilerine mümkün olan en iyi deneyimi sunacak platformlar arası bir içerik stratejisi oluşturmalarına yardımcı olacaktır. ”

7. Zaman Yönetimi ve Organizasyonu

İçerik yöneticisi olarak, çeşitli içerik takvimlerini ele alacak ve çok çeşitli sorumluluklarla uğraşacaksınız. Bu, organizasyon ve zaman yönetimi becerilerini, piyasadaki en iyi içerik yöneticilerinin en yüksek kalitesi haline getirir.

Neyse ki, doğuştan organize olmanıza veya sıkı bir zaman tutucu olmanıza gerek yok. Her  şeyin sorunsuz bir şekilde devam etmesini sağlamak için proje yönetimi uygulamalarını kullanabilirsiniz. Bir içerik yöneticisi olarak, muhtemelen bir ekibin lideri ve durum raporları için başvurulacak kişi olacağınızı unutmayın. Bu nedenle, mümkün olduğunca organize olmak isteyeceksiniz. Bu şekilde, ihtiyacınız olan bilgilere ihtiyacınız olduğunda erişebilirsiniz.

8. Liderlik

İyi bir içerik yöneticisinin kemerinin altında bazı liderlik becerileri vardır – ancak bu, odanın önünde dışa dönük bir konuşma yapmanız gerektiği anlamına gelmez. İçerik yönetimi projelerinin sorunsuz bir şekilde ilerlemesini sağlayarak, üst düzey yöneticiler istemeden önce raporlar göndererek ve şirketinizi potansiyel müşteriler ve müşteriler için akılda tutmak için yeni kampanyalar başlatarak lider olabilirsiniz.

Bazı durumlarda, içerik koordinatörleri veya yazarlardan oluşan bir ekibi yönetmeniz gerekebilir. Harika bir insan yöneticisi olmak ve ekibinizin büyümesine yardımcı olan bir liderlik tarzı benimsemek gibi daha geleneksel liderlik becerilerinin devreye girdiği yer burasıdır. Bir içerik yöneticisi için herhangi bir iş ilanındaki ifadelere çok dikkat edin. Ekibinizdeki tek kişi veya ekibinizin lideri siz olabilirsiniz.

Yani, içerik yöneticisi olmak için ne gerektiğini biliyorsunuz. Ama oraya nasıl ulaşırsınız? Öğrenme zamanı.

İçerik Yöneticisi Nasıl Olunur?

Yaşam deneyimlerinin çoğunda olduğu gibi, kariyer yolunuz doğrusal bir ilerleme olmayabilir. Herkesin içerik yönetimine giden yolu değişmekle birlikte, kendinizi role hazırlamak ve kendinizi başarıya hazırlamak için atabileceğiniz birkaç adım vardır.

1. İçerik pazarlama sertifikasyon kursuna katılın.

Geçmişiniz veya yılların deneyimi ne olursa olsun, başka bir kariyerden içerik yönetimine geçiyorsanız, güncel olduğunuzdan emin olmak için içerik pazarlamasının iplerini yeniden öğrenmek isteyeceksiniz. Tamamen ilgisiz bir alandan geliyorsanız, temellere giriş için dijital pazarlama dersleri almayı düşünün.

2. Yüksek öğretimi düşünün.

Bir içerik yönetimi rolü üstlenmek için her zaman bir derece gerekli olmasa da kesinlikle yararlı bir temel olabilir. Pazarlama, iletişim, gazetecilik veya ilgili bir alanda bir derece içerik yöneticileri arasında yaygındır. Neden? Medya en iyi uygulamalarının temellerini sağlarlar ve uygulayıcıların hikâye anlatımı ve yazılı iletişim hakkında iyi bir kavrayışa sahip olmalarını sağlarlar.

3. SEO’ya aşina olun.

Sayısız firmada, içerik pazarlaması arama motoru optimizasyonu veya SEO ile eş anlamlıdır, bu nedenle bir içerik yöneticisi rolü ararken kavramı sıkı bir şekilde kavramak isteyeceksiniz. SEO’nun kurallarını bilmiyorsanız, uygun şekilde hedeflenmemiş veya şirketinizin blogunu doldurmaktan başka bir amaca hizmet etmeyen içerik yazabilirsiniz.

Anahtar kelime araştırmasının nasıl yapılacağını bilmeniz ve  şirketinizin web sitesi için “yeşil alan” bulmak için uygun yazılımı kullanmanız gerekir. Yeşil alan, düşük rekabete ve kitlenizin ihtiyaçlarına hizmet etme potansiyeli yüksek anahtar kelimeleri ifade eder.

4. Kişisel bir web sitesi oluşturun.

İçerik yönetimine başlamanın, yüklediğiniz ve kendi yazdığınız içerikle kişisel bir web sitesi oluşturmaktan daha iyi bir yolu yoktur. Bu web sitesi kendi kişisel markanız için, bir süredir sahip olduğunuz bir şirket fikri için veya sadece eğlence için olabilir. Oluşturduğunuz şey ne olursa olsun, baştan sona bir web sitesi oluşturmaya aşina olmak istersiniz, böylece gelecekteki işvereninizin sitesini yönetme zamanı geldiğinde, bunu kolayca yapabilirsiniz.

Bu süreçte, içerik ve medyanın nasıl yükleneceği, yüklendikten sonra bu içeriğin nasıl yönetileceği ve sitenizi etkili bir şekilde nasıl yapılandıracağınız da dahil olmak üzere birkaç şey öğreneceksiniz. Ayrıca size bir içerik yönetim sisteminin etrafında nasıl dolaşacağınızı da öğretecektir.

İçerik yönetimi rollerine başvururken görüşmecilerinize düşünceli cevaplar vermek için bu süreçten öğrendiklerinizi kullanın.

5. Deneyim kazanmak için freelance çalışmayı düşünün.

Kişisel markanızı artırmak için bir web sitesi oluşturmanın yanı sıra, serbest çalışma, deneyim kazanmak ve portföyünüzü oluşturmak için mükemmel bir yoldur. Potansiyel işverenler, kampanyalarında sunabileceğinize dair kanıt görmek ister. Bu nedenle, projeleri serbest çalışan olarak üstlenmek ve kişisel web sitenizde başarılı olanları sergilemek, pratik ve güvenilirlik kazanmanıza yardımcı olacaktır.

Media Bistro ve Fiverr gibi siteler, özgeçmişinizi doldurmanıza yardımcı olacak sözleşmeli veya serbest çalışma bulmanıza yardımcı olabilir. Ne kadar çok iş alabilirseniz, her proje pazarlama becerilerinizi geliştirmenize ve güven kazanmanıza yardımcı olacağından o kadar iyi olur.

6. Giriş seviyesi bir pazarlama rolü için başvurun.

Bir rol aramanın zamanı geldi. Ne yazık ki, içerik yönetimi orta düzey bir roldür, yani çoğu içerik yöneticisi birkaç yıldır pazarlama endüstrisinde yer almaktadır. Şu anda pazarlamaya yeni başlıyorsanız, önce giriş seviyesi bir rolle başlamak, ardından içerik yönetimine geçmek isteyeceksiniz.

En iyi bahis, bir pazarlama koordinatörü rolüne başvurmaktır. Pazarlama koordinatörleri genellikle pazarlama kampanyalarını yürütmenin günlük sorumluluklarını denetler. Bu giriş seviyesi rol, başarılı bir kampanyanın nasıl yürütüleceğini öğrenmenize ve dahil olması gereken tüm paydaşları tanımanıza yardımcı olacaktır.

Başka bir giriş seviyesi seçeneği sosyal medya koordinatörü rolü olacaktır. Sosyal medya koordinatörleri, bir markanın sosyal medya platformları için içerik küratörlüğünden sorumludur. Bu rol hala pazarlama departmanında olacak ve size ekipteki diğer pazarlama uzmanlarıyla bağlantı kurma fırsatı ve irtibat sağlayacaktır.

Tüm pazarlama rolleri eşit yaratılmamıştır. Doğru adımla başladığınızdan emin olmak için iş ilanında aşağıdaki kelimeleri arayın:

 • SEO
 • Bloglama
 • Yazı

İş ilanı çok genel görünüyorsa veya canlı etkinlik pazarlaması veya reklamcılık gibi daha geleneksel pazarlama yöntemleriyle ilgili görünüyorsa, bundan kaçınmak isteyeceksiniz. İçerik yöneticileri neredeyse yalnızca pazarlamanın dijital tarafında çalışır.

7. Rolünüz dahilinde içerik yönetimi görevlerini üstlenin.

Giriş seviyesi rolünüzde, henüz ismen içerik yöneticisi olmadan bir içerik yöneticisinin görevlerini üstlenmek isteyeceksiniz. Örneğin, ekibinizde bir içerik takvimi eksikse, bir tane oluşturmak için gönüllü olabilir misiniz (kimsenin ayak parmaklarına basmadan)? Haftanın yeni içeriğini CMS’ye yüklemek için gönüllü olmaya ne dersiniz?

Gerçek bir içerik yöneticisi rolüne başvurmaya hazırlanırken teknik ve pratik içerik yönetimi beceri setinizi genişletmeye devam etmeniz önemlidir.

8. İçerik yöneticisi rolü için başvurun.

Kemerinizin altında yeterli deneyime sahip olduğunuzda, bir içerik ekibinin yöneticisi olarak veya bir pazarlama ekibinde daha stratejik roller üstlenerek içerik yönetimine geçmenin zamanı geldi.

Bir kitleyle ne kadar iyi iletişim kurabileceğinizi ve geçmişte içeriği ne kadar iyi dağıttığınızı göstermek için şimdiye kadar topladığınız her deneyimi kullanmayı unutmayın. Eylemlerinizin sonuçlarıyla liderlik edin ve bunları sayılarla ölçün. İçerik erişimi, organik trafik ve diğer etkileşim metrikleri, içerik yöneticisi olarak ne kadar etkili olabileceğinizi göstermek için kullanabileceğiniz yalnızca birkaç veri noktasıdır.

İçerik Yönetimi Becerilerinizi Bugün Geliştirmeye Başlayın
Bir içerik yöneticisi olmak istiyorsanız, içerik pazarlaması ve SEO hakkındaki bilginizi derinleştirmek çok önemlidir. Beceri setinizi iyileştirmek, endüstri değiştikçe güncel kalmanızı sağlar. Bu, içerik yöneticileri için bir zorunluluktur. Endüstrinin nasıl değiştiğini bilmiyorsanız, kitlenize etkili bir şekilde bağlanamazsınız- ve kitlenize bağlanmak sizi mükemmel bir içerik yöneticisi yapacak olan şeydir.

Kaynak: What Are Content Managers, and How Do You Become One?

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin