İçerikle pazarlama ve Google Analytics birlikteliği


Yazan: Andy Beohar

Çeviren: Gökçe Türkmen

Birçok şirket, içerik pazarlaması söz konusu olduğunda, pazarlama stratejisinin bu parçasını kesinlikle yaratıcı bir süreç olarak görüyor. Bununla birlikte, içerik pazarlamacılığındaki yaratıcılık çok önemli, ancak gerçek bir etki yaratan içeriğin üretilmesi için analitik ve veri denetiminin de düzenli olarak yapılması gerekiyor. Sadece içerik girişlerini sağlamak, web sitenize olan trafiği zamanla arttırabilirken, sürekli kontrol edilen veriler ve takip seçeneği daha fazla takipçi ve potansiyel müşteri çekmenizin en önemli anahtarıdır. Daha iyi üretim sağlamak adına içeriğinizi nasıl daha iyi optimize edebileceğinizi öğrenmenin en iyi yolu, verileri inceleyip neyin çalıştığı ve neyin işe yaramadığını görmek olabilir. Verileri toplayıp analiz ettikten sora, içeriğinizi daha iyi optimize etmek için yeni bir strateji geliştirebilirsiniz. Yani bunun anlamı, içeriğinizi iyi hale getirmenin tek yolu olan içerik pazarlamacılığı analizini birleştirmekten geçiyor.

Her içerik pazarlamacısının kullanması gereken en iyi 4 analiz raporu

Analizin neden önemli olduğunu belirttikten sonra, hangi analiz raporlarının içerik performansınızı daha iyi anlamanıza yardımcı olacağı konusunda da konuşmamız gerekiyor. Aşağıda, Google Analytics’te her bir içerik pazarlama uzmanının performansı ölçmek ve içeriği optimize etmek için kullanması gereken en iyi 4 analitik rapor seçeneğini sizlere sunuyoruz.

Sayfa raporu

Google Analytics’teki Sayfa Raporu, web sitenizdeki sayfa trafiğinizi görmenizi sağlar. Her bir sayfayı kaç kişinin ziyaret ettiğinin yanı sıra, varsayılan olarak Google Analytics’in sağladığı sitede geçilen süre ile hemen çıkma oranını da inceleyebilirsiniz. Ayrıca, bu rapora bakarken zaman aralığını belirleyebilirsiniz. Tarih aralığının yeterli veri elde etmek için yeterli olduğundan emin olun. Geçtiğimiz çeyrek ve altı aylık dönemin arama hacmine bakın. Geçen yıl trafik verilerine bakarak, içeriğin zaman içinde nasıl performans gösterdiğine dair daha iyi bir fikir edinmek isteyebilirsiniz. Bu rapora Google Analytics üzerinden eriştikten sonra, öğrendiğiniz bilgiler ve bu bilgilerle içerik stratejinizi ve uygulamanıza uygulayabileceğiniz çeşitli yollar var:

Hangi sayfaların en fazla trafiği aldığının devam eden bir listesini tutun. Bu, hangi içerik konularının ve biçimlerinin çevrimiçi kitlenizle en popüler olabileceğini belirlemenize yardımcı olabilir. Hangi öğelerin trafik çektiğini görmek için içerik parçalarında kalıpları arayın.

Bu bilgileri akılda tutarak yeni içeriği test etmeyi deneyin. Hangi parçaların sayfanıza en fazla trafiği getirdiğine bir göz attıktan sonra, yeni içeriği test etmek için öğrendiklerinizi kullanın. Örneğin, en popüler içerik parçalarınız “Nasıl Yapılır” bloglar ise, trafiği artırıp artıramayacağınızı görmek için bu içeriğin daha fazlasını oluşturmayı deneyin.

En fazla trafiği alan sayfaları inceleyin. Bir parça çok trafik getirdiği için olabildiğince etkili olduğu anlamına gelmez. Geri dönün ve içeriğin marka olduğunu ve diğer alakalı yayınlara ve sayfalara kaliteli bağlantılar içerdiğinden emin olunarak bu parçaları optimize etmeye devam edin.

Gezinme özeti

Gezinme Özet Raporu (Navigation Summary Report), içeriğinize güçlü bir bakış açısı kazandıracak yararlı bir yöntem. Bu rapor, ziyaretçilerin sitenize nasıl davrandıklarını, sayfaya nasıl geldiklerini, tıkladıklarını ve orada olduklarında baktıklarını da görmenizi sağlar. Bu bilgiler, içeriğinizi optimize etmek için çalışırken çok değerli olabilir. Google Analytics’teki bu bilgilere Trafik Raporu’ndan ulaşabilirsiniz. Bu bilgileri görmek için trafik raporundaki herhangi bir sayfayı tıklayın ve sayfanın üst kısmındaki Gezinme Özeti’ne bakın. Tıpkı Trafik Raporu’yla mümkün olduğunca, Gezinme Özeti’nde görüntülenen satır sayısını ayarlayabilirsiniz. Bu özete eriştiğinizde, raporun iki öğesine dikkat edin: Önceki Sayfa Yolu ve Sonraki Sayfa Yolu. Önceki Sayfa Yolu, bu içeriğe gelmeden önce ziyaretçinin sitenizde hangi sayfadan baktığını görmenize olanak tanır. Sonraki Sayfa Yolu, içeriğinize baktıktan sonra ziyaretçilerinizin hangi web sayfası sayfasına gideceğini görmenizi sağlar. Gezinme Özetinin bu unsurları, insanların sayfalarınıza nasıl eriştiklerini ve buradan nereye gideceklerini daha iyi anlayabilmenize yardımcı olabilir. Bu, ziyaretçilerin zaten bildiklerini ve hâlâ neye ihtiyaç duyduklarını gözlemleyebilmeniz açısından oldukça önemli. Bu verilere bakarak, içeriğinizde nerelerde boşluk olabileceğini görebilir ve bu bilgi boşluklarını hesaba katacak yeni parçalar oluşturabilirsiniz.

Organik arama trafiği

Yalnızca hangi sayfaların en fazla trafik aldığını değil, aynı zamanda organik arama trafiğinde hangi sayfaların ön planda olduğunu anlamak da çok önemli. Bir sayfa önemli miktarda organic arama trafiği aldığında, içeriklerinizi iyileştirmek ve iyi performans gösteren sayfalar üzerinden devam etmeniz kolaylaşacaktır. Ayrıca, hanfi sayfalara organic trafik sağlandığını görmek de ayrıca önemli olabilir. Böylelikle, Google arama motoru sıralamasını bozmamak için düzenlemelerinize referans bulmuş olursunuz. Trafik kanallarını Google Analytics’te görüntülemek için Edinme> Tüm Trafiğe> Kanallara gidin. Bu, sayfalarınıza trafik çeken kanalların bir listesini görmenizi sağlar. Organik trafiğe bakmak için “Organik Arama” ve “Açılış Sayfası” nı seçebilirsiniz. Belirli bir sayfada veya yayındaki trafiğe bakmak istiyorsanız, her şeyi birincil URL’den sonra alıp arama kutusuna yapıştırın. Söz konusu sayfaya yönelik organik arama trafiğinizi daha iyi anlamak için mutlak oturum sayısına ve arama trafiğinizin yüzdesine bakın. Web sitenizde değişiklikler yaparken bu bilgileri aklınızda tutun. Bir sayfa çok sayıda organik arama trafiği getirirse, bu sayfayı tamamen yeniden yazmayı bırakmak isteyeceksiniz. Herhangi bir düzenleme yaparsanız, performansı daha sonra izlemeyi unutmayın.

Dönüşümler

Çoğu içerik pazarlamacısı, dönüşümlerin bir pazarlama metriği olarak ne kadar önemli olduğunun farkındalar. Dönüşümler, ziyaretçinin hangi eylemi gerçekleştirmesini istediğinize göre değişir. Aslında dönüşüm, her zaman bir satış yapacağınız anlamına gelmez. İçerik parçası, Web semineri veya etkinlik kayıtlarını artırmayı amaçlıyorsa, dönüşümleri ölçmek farklı bir hal alabilir. Dönüşümler, hedeflerinize bağlı olarak değişiklik göstereceğinden, benzersiz hedeflerinizi Google Analytics’te ayarlamak önemlidir. Hedeflerinizi belirledikten sonra, Dönüşüm> Hedefler> Genel Bakış bölümüne giderek onları izleyebilirsiniz. Bu, ayarladığınız belirli hedeflere dayalı olarak hangi sayfaların en çok ziyaretçiyi dönüşüm sağladığını gösteren bir özet görmenizi sağlar. Dönüşüm yüzdenizi bulmak için, dönüşüm sayısını toplam sayfa görüntüleme sayısına bölün. Bu, bir ziyaretçinin o sayfayı ziyaret ettikten sonra ne kadar dönüşüm yapmanız gerektiğini daha iyi anlayacaktır. En yüksek dönüşüm yüzdesine sahip sayfalar, ziyaretçileri, istediğiniz işlemleri gerçekleştirmek için etkili olduklarını kanıtladığı için paylaştığınız ve teşvik ettiğiniz içerik parçaları olmalı.

Analitik verilerini öğrenmenin ve değerlendirmenin değerini anladıktan sonar izleyeceğiniz bu 4 adım ile siz de içerikle pazarlama konusunda süper kahraman olmaya hazırsınız demektir. Şimdi içeriklerinizi sayısal verilerle anlamlandırın ve iyileştirmeniz ya da değiştirmeniz gereken bölümlerde arama motorları ve potansiyel müşterileriniz üzerinde hakimiyet kurun.

Kaynak: business2community.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin