İçerikle pazarlama kampanyasına yeni başlayanlar için 7 adım


Yazan: Alp Cenk Arslan

Çeviren: Jayson Demers

Şimdiye kadar içerikle pazarlamanın bütün faydalarını öğrendiniz. Doğru stratejiyle daha fazla trafik kazanacağınızı, daha iyi itibar inşa edebileceğinizi ve bütçenizi çok fazla
artırmadan bu iki alandaki ortak büyümeyi görebileceğinizi biliyorsunuz.

İçerikle pazarlama en ucuz pazalarlama stratejilerinden biridir. Ancak, getirileri strateji ve yönetiminizin kalitesiyle orantılıdır.

Bu nedenle tecrübeli yazarlar ve pazarlama ajansları daha fazla para kazanır ve uzun vadeli stratejiler daha iyi performans gösterirler.

Peki, içerikle pazarlama hakkında hiçbir tecrübeniz yoksa ne olacak? Bu stratejiyle tamamen alakasız birinin başarılı olma şansı yok gibi görülüyor. Ancak, aynı zamanda herkes bir yerlerden başlamalı. Öyle değil mi? Gerçeği konuşmak gerekirse, içerikle pazarlama oyununa hiçbir tecrübeniz olmadan da girebilirsiniz. Belki tam potansiyelinize hemen ulaşamayabilirsiniz, ama aşağıda anlatılan yaklaşımı takip ederseniz, bir süre sonra en iyi içerikleri yayınlıyor olacaksınız.

1. Bir kılavuz edinin

İlk işiniz içerikle pazarlamanın neyi içerdiğini anlatan bir kılavuz edinmek. Evet, onu okurken muhtemelen temel kavramı anlayacaksınız, ancak detaylarda daha derine inmeniz gerekiyor.
Bir içerik parçasının hayatının başı, ortası ve sonunu iyice tanıyın, sonuçları nasıl ölçeceğimizi öğrenin ve imparatorluğunuzu inşa etmek için kullancağınız süreci araştırın. Aynı zamanda, detaylarda uzmanlaşmaya başlamadan önce bu stratejide yüksek seviye bir perspektif yakalayın. Başardığınızda kendinizle gurur duyacaksınız.

2. Rakiplerinizi araştırın

Bir sonraki aşamada, yazmaya başlamadan önce rakiplerinizi araştırmak üzere kendinizezaman bırakın. Sizinkisi gibi işletmelere bakın ve onların içerikle pazarlama adına neler
yaptıklarını görün. Ne tür makaleler daha popüler gözüküyor? Bunlar ne sıklıkla yayımlanıyor? Hedef kitleleri kimler? İşletmeniz onlarınkine benziyorsa, onların stratejilerini
sakın tamamen kopyalamayın. Bunun yerine, onlardan bir şeyler öğrenin. Kendi formunuzu yaratmak için ilham almaya çalışın.

3. Bir editöryal takvim hazırlayın

Beyinfırtınasına zaman ayırdığınızda ve rekabeti gözlemlediğinizde, bir editör yal takvim hazırlama zamanı geldi demektir. Bu takvimin mükemmel olması konusunda endişelenmeyin.
Daha sonra istediğiniz zaman onu düzenleyebilirsiniz. Eğer format konusunda endişe ediyorsanız, fikirlerinize yol göstermeye yardımcı olacak bir online taslak kullanın. İçeriğinizi farklı kategorilere ayırmaya başlayın ve potansiyel içerikleriniz için başlıklar üzerinde çalışın. (Paylaşacağınız her tür içerik buna dahildir. Makale, video veya infografik olabilir.) Yayım tarihleri belirleyin.

4. Hedefler belirleyin ve onlara uyun

Bir editöryal takvim oluşturduğunuzda, yayımınız için hedefler belirlemeye başlayabilirsiniz. Ayrıca nasıl sonuçlar görmek istediğinize karar verebilirsiniz. Örneğin, ne sıklıkla
yayımlamak istiyorsunuz? İlk yayım çabalarınızda ne kadar etki yaratmayı umuyorsunuz? Bunların ne kadar hızlı büyümesini istiyorsunuz? 6 ayda nerede olmayı umuyorsunuz? Bir
yılda nerede olacaksınız?

Son olarak, kendinizi bir pazarlamacı olarak nasıl geliştirmek istiyorsunuz? Tekrar söylemek gerekirse, bu hedeflerin mükemmel olmasına gerek yok. Onları daha sonra tekrar düzenleyebilirsiniz. Ancak, kendinize bir vizyon belirlemeniz gerekiyor.

5. İlk postlarınızı deney olarak görün

Şimdi işe koyulma zamanı. İlk birkaç postunuz muhtemelen zorlayıcı olacak, ancak bu sizi onları bitirmekten alıkoymasın. Taslağınızı revize için tamamladıktan sonra kendinize biraz
zaman tanıyın. Ardından çalışmanızı tekrar düzenleyin. Kılavuzunuzda öğrendiğiniz en iyikuralları takip edin. Daha sonra onları pratiğe dökün. Bu makalelere deney olarak yaklaşın.
İnsanların yarattığınız işe nasıl tepki verdiklerini gözlemleyin ve nasıl daha iyi olacağınıza dair notlar alın. Doğrulama önyargınızın size bir şeyleri dikte etmesine izin vermeme konusunda dikkatli olmak isteyeceksiniz. Soğuk kanlı olun ve eğer orijinal fikirleriniz umduğunuz şekilde işlemezse sürprize uğramayın.

6. Yayımlayın, birleştirin, takip edin

Bu noktada, temel konularda uzmanlaşmış olacaksınız. Aynı zamanda, içerikle pazarlamanın gerçek gücünü kullanmaya başlayacaksınız. Öğrendiklerinizi benimseyin. Hedef
demografiğiniz üzerinde uygulayacağınız yeni postları yayımlamaya devam edin. Yayımladıktan sonra, bu postları öne çıkarın ve sosyal medya kanallarınız üzerinden birbiriyle uyumlu hale getirin. (Bunu bir marka veya bireysel olarak yapabilirsiniz.) Materyalinizi paylaşan veya ona yorum yapan herkesi takip edin. Başlangıçta bu süreç göz korkutucu görünse de, haftalar içerisinde bir esneklik kazanacaksınız.

7. Asla gelişiminizi durdurmayın

Son göreviniz aslında en önemli olanı. Bunu asla listenizden çıkaramazsınız. Tecrübeli içerik pazarlamacılarının tecrübesiz olanlardan daha başarılı olmasının sebebi sürekli yeni şeyler
öğrenmeleridir. Durmaksızın öğrenmeyi ve gelişmeyi sürdürürseniz, daha iyi içerikler oluşturacaksınız ve daha iyi sonuçlar göreceksiniz. Potansiyelinize üst sınır koymamalısınız.

İçerikle pazarlamanın kuralları ve trendleri sıklıkla değişmektedir. Bu nedenle, her gün haberleri okumayı sürdürün, yeni teknikleri deneyimleyin ve genel yetilerinizi geliştirmeye
uğraşın. Gördüğünüz gibi, sizi bir içerikle pazarlama stratejisi oluşturmaktan ya da sektöre girmeniz için gereken yetileri geliştirmekten alıkoyan hiçbir şey yok.

Bu tabii ki zaman ve disiplin gerektirir. Ancak, kendisini adayan ve mantıklı bir yol haritası izleyen herkes başarıya ulaşabilir.

 

Kaynak : www.entrepreneur.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin