İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde 11 Mayıs’ta gerçekleştirilen İçerikle Pazarlama Konferansı ’16; Elif Dağdeviren, Yalçın Pembecioğlu, Batuhan Apaydın, Hakan Bilginer gibi dijital içerik dünyasının önemli isimlerini biraraya getirdi.

İçerik Sizinle Olsun!” başlığıyla gerçekleştirilen konferansın açılış konuşmasını İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Medya Bölümü Öğretim Görevlisi Güventürk Görgülü yaptı. Konferansı “İçerikle Pazarlama ve İçerik Yönetimi” dersleri kapsamında öğrencilerle birlikte gerçekleştirdiklerini; konferansın başlığından,, konuşmacılara kadar, tüm tasarım ve organizasyonun öğrencilere ait olduğuğu anlatan Görgülü, konferansın neden Star Wars konseptiyle düzenlendiğini sorusunu ise “Neden olmasın” diye cevapladıklarını anlattı.

Kitlesel iletişimin hakim olduğu dönemde pazarlamacıların iletişim aşamasında herhangi bir değer yaratma kaygısı duymadıklarına değinen Güventürk Görgülü, noktadan noktaya iletişim ve alışverişin mümkün olduğu dijital çağda bunun değişmek zorunda olduğunu vurguladı. Artık tüketici için içerikle bir değer yaratabilen markaların başarılı bir iletişim sürdürebileceğini ifade eden Görgülü, gücün bu nedenle içerikte olduğunu söyledi.

Yemeksepeti’nin içerik projesi Yemek.com’un Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ise yemeğin artık insanların kendini ifade biçimi haline geldiğini belirterek bir topluluk yaratmanın püf noktalarına değindi. “İzleyicilerin sizi hatırlaması için içeriğinizle öğrenmeleri, eğlenmeleri ya da harekete geçmeleri gerekir” diyen Apaydın, çok paylaşılan içeriklerin de üç ortak yönü olduğunu vurguladı: Pozitif olmaları, aynı anda farklı duygular yaratmaları ve şaşırtıcı olmaları.

Zaytung’un kurucusu Hakan Bilginer konuşmasında daha çok Native reklam üstünde durdu. Edindiği deneyimlere göre reklamverenin ve reklam ajanslarının kendi hazırladıkları metinler üstünde diretmelerinin çoğu kez başarısızlıkla sonuçlandığını belirten Bilginer, reklamverenin native reklam konusunda inisiyatifi biraz mecraya bırakması gerektiğinin altını çizdi.

İçerikle Pazarlama Konferansı 2016

İçerikle Pazarlama Konferansı 11 Mayıs 2016’da İstanbul Bilgi Üniversitesi Santralistanbul Kampüsü’nde gerçekleştirildi

Pazarlama, reklam ve trend alanındaki haberleriyle tanıdığımızı Bigumigu‘nun kurucusu Yalçın Pembecioğlu ise konuşmasında içerik trendlerini anlattı. “Buradaki genç kuşak nereye yöneliyorsa içerik trendi de oraya gidiyordur” diyen Pembecioğlu, artık siteye çağırmak yerine sosyal medya üzerinde tüketilebilen içeriğin arttığına dikkat çekti. Pembecioğlu içerik konusunda yapılabileceklerin sınırsızlığı konusunda, içerikle pazarlamanın ötesine geçerek kendi ürettiği içeriği satmaya başlayan Redbull’un başarısını örnek gösterdi.

Konferansın bir diğer konuşmacısı da Bilgi Üniversitesi’nde doktora sonrası araştırma yapan ve lisansüstü dersleri veren Dr. İvo Furman‘dı. Furman ağ analizi yöntemiyle sosyal medya hesaplarının nasıl analiz edilebileceği konusunda örnekler verdi. Markaların ağ analizini kullanarak ulaşmak istedikleri kitleye kimler ve hangi gruplar aracılığıyla ulaşabileceğini tespit etmenin mümkün olduğunu anlattı.

2015’te Lügat365 projesiyle başarılı bir girişim ortaya koyan Banu ve Onur Ertuğrul ise konferansta Lügat365’in adım adım ilerleme sürecini anlattılar. Onur Ertuğrul, uyguladıkları stratejinin ürün veya marka değil rüzgar yaratmak olduğunu belirterek “Amacımız kelimelerle ilgili heyecanımızı başkalarına aktarmaktı” dedi.

Günün sonunda sahneye çıkan EDGE Yapım’ın kurucusu, Dondurmam Gaymak ve İftarlık Gazoz gibi filmlerde yapımcı olarak imzası bulunan Elif Dağdeviren, bir projenin başarısı için yalnızca fikrin yeterli olmadığını söyledi. Başarı için doğru zamanlama ve doğru kişilere ulaşabilmenin önemine dikkat çeken Dağdeviren, birkaç yıl içinde internet ve yapım maliyetleri arasındaki dengesizliğin ortadan kalkacağını ve dijital dünyada daha kaliteli yapımların ortaya çıkacağını anlattı.

İçerikle Pazarlama Konferansı’nda yer alan konuşmacıların ayrı ayrı videolarını Pazarlama 3.0 Youtube kanalından da izleyebilir, sitenize ekleyebilirsiniz.

Facebook Yorumu