İçerikle Pazarlama Konferansı’nın yedincisi Santralistanbul’da gerçekleşti!


Yazan: Ani Nalyan

Her yıl İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi tarafından düzenlenen İçerikle Pazarlama Konferansı’nın yedincisi 30 Mayıs 2022 Pazartesi günü Santralistanbul Kampüsü’nde gerçekleştirildi. İki yıldır pandemi koşulları nedeniyle çevrimiçi yapılan konferans, bu yıl tekrar yüzyüze toplandı.

BİLGİ İletişim Fakültesi Medya Bölümü’nde Pazarlama 3.0 ekibi tarafından düzenlenen konferans, bu yıl “Genişleyen İçerik Evreni” başlığını taşıdı. Futbolda İçerikle Pazarlama, İçerik-siz Marka, e-Ticarette İçerik Pazarlama ve Sosyal Medyada Pazarlama konuları konuşuldu. Bu yılki konuklar; İstanbul Başakşehir FK pazarlama sorumlusu Aslı Koç, Yirmibirgram’ın kurucusu, marka tasarımcısı ve girişimcisi Onur Yanık, uçtan uca e-ihracat ekosistemi Globizi kurucusu ve CEO’su Cüneyt Erpolat ve video içerik üreticisi, Influencer Sibil Çetinkaya oldu. Programın moderatörlüğünü ise İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencilerinden Sena Can yaptı.

İlk konuşmacı İstanbul Başakşehir FK pazarlama sorumlusu Aslı Koç, “Futbolda İçerikle Pazarlama” başlıklı sunumunu gerçekleştirdi. Kimya bölümünden mezun olan Koç, kendini pazarlama ve futbol alanında geliştirmek istediğini fark edince spor yöneticiliği alanında yüksek lisansını tamamladı ve kulüp yöneticiliği programından mezun oldu. İçerik konusunda başarılı olmanın samimiyet ve orijinallik ile mümkün olduğunu aktaran Koç’un konuşmasında dikkat çeken noktalar şunlar oldu:

Aslı Koç

Pazarlama stratejisinde açık ve net olmanız gerekir. Burada kilit nokta; etkileşim yaratan, orijinal, gerçek, samimi ve kişiselleştirilmiş içerikler sunabilmek. Bunlar oldukça etkileşim oranı yükselir ve değere dönüştürme oranı da artar. Bunun sadece maddi değil aynı zamanda manevi olarak da bir karşılığı bulunur ve birçok açıdan büyük avantajları da beraberinde getirir.

İkinci konuşmacı Yirmibirgram’ın kurucusu, marka tasarımcısı ve girişimcisi Onur Yanık, “İçerik-siz Marka” başlığı altında sunumunu gerçekleştirdi. Mesleğe reklamcı olarak başladıktan on sene sonra markalaşma üzerinde uzmanlaşan Yanık şunları söyledi:

onur yanık

“İçerik, marka fikridir. Biz Türkiye’de, reklam yapıyoruz ancak marka yapmayı bilmiyoruz. Marka, tüketicilerin zihninde yaşayan duygu ve düşüncelerin toplamıdır. Marka yönetimi ise bu duygu ve düşünceleri sürdürülebilir, istikrarlı ve yaratıcı bir hale getirme işidir.”

Üçüncü konuşmacı uçtan uca e-ihracat ekosistemi Globizi kurucusu ve CEO’su Cüneyt Erpolat, “e-Ticarette İçerik Pazarlama” konulu sunumunu gerçekleştirdi. İçerik pazarlamasını temel olarak; cezbetmek, ilgi çekmek, eğlendirmek ve bilgilendirmek şeklinde özetleyen Erpolat, bu aşamada en önemli maddelerden birinin de markaya bir kişilik vermek (persona kazandırmak) olduğundan bahsetti ve sözüne şu şekilde devam etti:

Cüneyt erpolat

“İnsanlar bir ürün veya hizmet satın alırken araştırma yaparlar. Bu nedenle dikkat edilmesi gereken konulardan biri de diğer insanların ürün veya hizmetiniz hakkında yanlış yönlendirme yapmalarına mahal vermeden sizin kendi markanız adına proaktif olarak içerik üretebiliyor olmanız ve içerik merkezinizi oluşturmanız. Bu, alanlarında uzman olan kişilerin ürününüz hakkında yaptığı önerilerden, bağımsız medya kuruluşlarının araştırma sonuçlarını ve hatta rakiplerinizin sonuçlarını bile oraya koymak şeklinde olabilir. Bu durumun sizi bir adım daha öteye taşıyacağını unutmamanız gerek.”

Dördüncü konuşmacı video içerik üreticisi ve Influencer Sibil Çetinkaya, “Sosyal Medyada Pazarlama” hakkında deneyimlerini paylaştı. Medya alanında var olduğundan beri çizgisini bozmamaya ve doğal olmaya özen gösterdiğini söyleyen Çetinkaya, bu işe başlarken yakın çevresinden pek de destek görmediğini ekleyerek influencer olmak isteyen kişiler için şu şekilde bir tavsiyede bulundu:

Sibil Çetinkaya

“Eğer influencer olmak ve sosyal medya alanında var olmak istiyorsanız kendinizden başka kimseyi önceliğiniz yapmayın. Daima kendi hedeflerinize odaklanın ki istediğiniz şey gerçekleşebilsin. Eğer hedeflerinizde kararlı olur ve gerçekten isterseniz o şeyin gerçekleşmeme ihtimali sıfır olur.” 

Konferansın videolarına 30 Haziran’dan itibaren Youtube kanalımızdan ulaşabilirsiniz

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin