İçerikle pazarlama mı yoksa kampanyalar mı?

Kampanya-bazlı pazarlama ve içerik pazarlama arasında temel bir fark var. Kampanyalar hızlı sonuçlar verirken içerik pazarlama zamanla güven ve sadakat oluşturur. Çoğu firmalar hem kampanyalara hem de içerik pazarlamaya ihtiyaç duyar.

Son haftalarda içerik pazarlamanın etkisinin nasıl ölçüleceğine dair birçok kez sunum yaptım. Bu sunumun önemli bir bölümünü ise kampanya-bazlı pazarlama ve içerik pazarlama arasındaki temel fark oluşturuyor.

Ben geleneksel kampanya-bazlı pazarlamayı çoğu kez havai fişeklerle mukayese ederim. Havai fişekler rengarenk, göz alıcı, pahalı ve muhteşemdir. Fakat kampanya bittiğinde ve havai fişekler söndüğünde, hedef kitlesi üzerinde çok az bir etki bırakır. Kampanya-bazlı kampanyalar geniş kitlelere ulaşmada ve hızlı sonuçlar elde etmede oldukça etkili olur. Ancak bundan uzun vadeli bir strateji oluşturulamaz. Kampanyalar arasında hedef kitleyle oluşan bağlantı kaybedilir.

Kampanya bittiği zaman içerik olduğu gibi kalır

Diğer bir taraftan ise içerik pazarlama kamp ateşleriyle mukayese edilebilir. Hedef kitle bu kamp ateşinin etrafında bir araya gelir, konuşur ve içeriğe dahil olur. Bilhassa muhteşem olmayabilirler ama işe yararlar.

İçerik pazarlama uzun vadede hedef kitleyi içine almayı, sadakat oluşturmayı, markaya güç kazandırmayı ve daha çok ve yeni iş yaratmayı amaçlar. Kısa-ömürlü kampanyalardan farklı olarak, yarattığınız içeriğin uzun ve hemen hemen ebedi bir ömrü olur.

Kampanyalar + İçerik = Başarı

Pek çok firma pazarlama planı olarak hem havai fişeklere hem de kamp ateşine ihtiyaç duyar. Havai fişeklerin amacı müsrif reklamlardan, yerel gazetedeki ilanlardan ya da sosyal medyadaki sponsorlu mesajlardan oluşup oluşmadığına bakılmaksızın yeni ve daha geniş bir hedef kitleye ulaşmaktır. Aynı zamanda hedef kitlenin ilgisini çeken ve bağlılıklarını muhafaza etmeyi sağlayan bir içerik üretmeyi başarırsanız, o zaman hem etkili hem de sürdürülebilir bir dengeyi bulmuş olursunuz.

Havai fişeklerin ve kamp ateşlerinin arasındaki sınırın bulanıklaştığı bir çok örneğe rastlayabiliriz. Mesela Dubai-bazlı Emirates hava yolu şirketi Youtube’da yayınladığı yeni videosunda saha oluşturmakla beraber konuşulacak bir konu üretiyor.

Emirates’in sponsoru olduğu bir Alman futbol takımının oynadığı bir maçın devre arasında hava yolu üniformalarının altına turuncu futbol ayakkabıları giyen kadın kabin görevlileri hem güvenlik anonsu yapıyorlar hem de penaltı alanı çizgisinden futbol hünerlerini sergiliyorlar. 3 Mart 2016 tarihinde yüklenen video şimdiden neredeyse 500.000 izlenme sayısına ulaşmış durumda.

 

Kaynaklar:

spoonagency.com

www.emirates247.com

Written by Edi Derofe

İstanbul Bilgi Üniversitesi Medya ve İletişim Sistemleri bölümünden 2016'da mezun oldum. Lise yıllarından beri dijitale ve içerik üretimine yatkın biriyim. Üniversiteden mezun olmamla birlikte Optimum Media Directions’da programatik medya sorumlusu olarak kariyerime başladım. Şimdi ise Dentsu Aegis Network altındaki Amnet’te programatik trader olarak iş hayatıma devam ediyorum. Bu dönemde McDonalds, THY, BSH Group, Ferrero, Citroen, Honda, Nissan, Henkel, Hasbro, Mattel, Estee Lauder Company, İş Bankası, Pınar, Eczacıbaşı, H&M, Lenovo, HP ve daha onlarca önemli yerel ve global markanın dijital stratejilerini oluşturup, kampanyalarını yönettim.