İçerikle pazarlamada en iyi 7 endüstri


Yazan: Larry Alton

Çeviren: Oğuzhan Karakaş

İçerikle pazarlama, bir markanın pazarlama stratejileri arasında yer alan kilit taşlarından kabul ediliyor. Özgün, iyi yazılmış ve ilgi çekici bir içerik insanlar tarafından markanıza duyulan ilgiyi artırmaya katkı sağlıyor. Herhangi bir markanın müşterisi marka ile ilk iletişimini internet üzerinden kurabiliyor ve bu noktada internet siteniz ve sosyal medya kanallarınız markanızın vitrini haline geliyor. Böylelikle bazı endüstriler, içerikle pazarlamada diğerlerinden daha fazla avantaj elde ediyor.

Niye tüm içerikle pazarlama faaliyetleri aynı oranda getiri bulamıyor?

İçerikle pazarlamada endüstriler arası eşitsizliğe sebep olan şey nedir? Hangi faktörler içerikle pazarlamada bir endüstriyi diğerinden daha öne çıkarıyor?

  • Müşteri problemleri ve çözümler: Müşteri sorunlarına çözüm sunan endüstriler içerik geliştirmede öncü. Bir müşterinin sorusuna içerikle cevaplandırma yapıyorsanız otorite olarak görülürsünüz.
  • İnovatif dönüşüm: Değişen inovasyon sayesinde, bazı endüstri alanları diğerlerine göre daha fazla yazım şansı buluyor. Değişim içinde olan endüstriler yenilik içinde olmaktan uzak endüstrilere göre içerikle pazarlamayı daha sık uyguluyor.
  • Uzmanlaşmak: İhtisaslaşmış veya ayrıcalıklı bilgiye sahip herhangi bir endüstri, içerik yoluyla yayınlayabilecekleri bilginin nadir ve cazibeli olmasından dolayı ilgi artışı sağlayabilir.
  • Özgüllük: Niş bir müşteri kitlesine hizmet sunmak size özel bilgiler elde etme avantajı sağlayacakken, ortalama müşteriye hitap etmek size dezavantaj sağlayacaktır.
  • Çevrimiçi varlık: İçerikle pazarlama çoğunlukla çevrimiçi ortamlarda gerçekleşiyor. Dolayısıyla içerikle pazarlama işlemlerini çevrimiçi kanallardan yürütmeniz size avantaj sağlayacaktır.

 

İçerikle pazarlamada önde gelen alanlar

Yukarıda, içerikle pazarlama yaparken endüstrileri öne çıkaran faktörlere değinildi. Peki, içerikle pazarlama sayesinde daha fazla kazanç elde eden endüstriler nelerdir? Bazılarını ele alalım.

Tıp ve Sağlık Hizmetleri

Medikal ve sağlık hizmeti kuruluşları, medikal eğitim kurumları içerikle pazarlama faaliyetlerinden devasa kazanç elde etmektedir. Medikal pazarlama içerikleri spesifik sağlık sorunlarını ele alma eğilimi taşıdığından ötürü yeni bilimsel buluşlar ve teknolojilerle gelişen bir endüstridir. Örneğin Rush Üniversitesi Hemşirelik Yüksekokulu sağlık bölümündeki yeni gelişmelere, hemşirelik bakımına ve hemşirelik eğitimine uyumlu haber bölümünde düzenli olarak yeni içerikler ekliyor.

Onarım ve Tadilat

Tüketici şikayetlerini çözmek için onarım atölyeleri ve tadilat yapan işletmeler mevcuttur. Pazarlama için üretilecek içerikler işletmenizin kimi sırlarını açığa vuracak olsa da artan popülarite ve şöhret buna değecektir.

Diğer profesyonel hizmetler

Pazarlama danışmanlığından hukuk müşavirliğine kadar neredeyse tüm profesyonel hizmet alanları içerikle pazarlamadan faydalanıyor. Müşteriler bu tür danışmanlık hizmetleri aldığında bilgilendirilmeye ihtiyaç duyuyor. Oluşturulan içeriklerse potansiyel müşterileri yakalamaya yönelik büyük faydalar sağlayabiliyor. Bu sayede müşterileriniz için kolaylıkla güven inşa edebilir ve yeni müşteriler kazanabilirsiniz.

Yerel İşletmeler

Yerel işletmeler içerikle pazarlamayı gayet iyi şekilde kullanıyor. Ülke genelinde kitleye hitap etmedikleri için yerel bazda tüketiciye yönelik yapılan pazarlama içerikleri kolaylıkla kitlesine ulaşabiliyor.

E-ticaret mağazaları

E-ticaret mağazaları genellikle online faaliyet yürütüyor ve spesifik ürün aramalarına dayalı insanlar çekebilir. Tüm ürünlerinizin ayrıntılı içeriklerini sunarsanız, ortak tüketici sorun ve taleplerine cevap vermiş olursunuz ve aynı zamanda rekabet gücü düşük, yüksek arama hacmi içeren anahtar kelimeleri optimize edebilirsiniz.

Restoranlar

Restoranlar bu listede ilginç bir ektir; çünkü onlar için üretilecek belli bir içerik türü yoktur ve çoğu e-ticaret işletmeleri gibi online mağazalardan ziyade fiziksel konumlara bağlıdır. Ancak lokal SEO mevzubahis olduğunda ise restoranlar sınırsız bir potansiyele sahiptir. Restoranlar lokal aramalar için en iyi rekabet imkanlarını veren niş bir kitleye hizmet ediyorlar. Doğru içerikle pazarlama sayesinde muazzam sonuçlar elde edebilirler.

Emlak

Emlak sektörü içerikle pazarlamadan büyük kazanç elde ediyor. Alıcılar, son kararlarını vermeden önce çok sayıda araştırma yapıyor ve birçoğu alacakları muhtemel evlerde spesifik nitelikler aramakta. Çevrimiçi emlakçılar bu doğrultuda iyi yazılmış ve detaylandırılmış bir içerikle müşterilerinin sitelerinde daha uzun kalmasını sağlayabilir.

www.cio.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin