İçerikle pazarlamayı Red Bull’dan öğrenin


Yazan: Mina Can

Red Bull deyince aklınıza ne geliyor? Sadece enerji içeceği mi? Yoksa, etkinlikler, ekstrem sporlar, adrenalin, çılgın denemeler, aktiviteler, sponsorluklar, heyecanlı videolar da geliyor mu? Evet Red Bull hepimizin bildiği gibi bir enerji içeceği markası. Peki isminden nasıl bu kadar söz ettirebiliyor? İçerikle pazarlama stratejisiyle Red Bull artık sadece bir enerji içeceği markası değil. Red Bull Media House ile bir içecek markası olmaktan çıkıp, medya şirketine dönüştü. Viral pazarlama stratejisiyle çok konuşuldu. Hiç kimse bir enerji içeceği ile ilgili herhangi bir reklamı, görseli veya filmi bu kadar çok izlemez. Fakat Red Bull, ekstrem sporlar ve aksiyonlarla markaya değer katmayı hedefliyor ve böylelikle markanın bilinirliğini arttırmayı fazlasıyla başarıyor.

İçerikle pazarlama yaparken, hiç bir zaman ürün hakkında pazarlama yapmıyor, Yani başrolde hiçbir zaman ürün bulunmuyor. Ürünün enerji içeceği olmasından yola çıkarak ekstrem sporlar ve aksiyon bazlı içerikler üretiyor. Ürün satmayı değil, deneyim kazandırmayı hedefliyor. Aslında bir yaşam tarzı satıyor. Bunu da 5 milyon tiraja sahip Red Bullet’in ismi dergi, üç televizyon, dört web sitesi ve bir mobil site yayını yapan Red Bull Media House ismindeki şirketle yapıyor. Ayrıca aktivitelere yaptığı sponsorluklarla sürekli gündemde kalmayı başarıyor.

 

En son ve en çok konuşulan ise Felix Baumgartner’in uzaydan atlayışı oldu. Bunun yanı sıra ‘’The Art of Flight’’ filmine harcadıkları 2 milyon dolarla da kendilerinden oldukça söz ettirdiler. Ayrıca Red Bull o kadar sıklıkla aktiviteler hazırlıyor ki, hedef kitlesi 18-24 yaş aralığı olan Red Bull’un, bu yaş aralığındaki kitleden herkese, en az bir aktivitesiyle ulaşmış olduğunu söyleyebiliriz. Ürünü satmaya değil ürüne değer katmaya odaklanmanın, markanın büyümesi için yapabileceğiniz en iyi şey olduğunu gördünüz. Bu yüzden içerikle pazarlamayı Red Bull’dan öğrenin, çünkü Red Bull ürünün reklamını yapmaktansa, içerikle pazarlamanın daha etkili olduğunun ve daha fazla kitleye ulaşılabildiğinin kanıtı. Geleneksel pazarlama yöntemlerindense bu tarz içeriğe değer katmanın, markanın kendi kendini yükselttiğini Red Bull’dan görebiliyoruz. Diğer markalarda göremediğimiz içerikle pazarlama, pazarda açık ara fark yaratmaya yardımcı oluyor bizden söylemesi.

 

Kaynaklar: https://insights.newscred.com, http://yaviga.com, www.campaigntr.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin