Ikea’nın “uyku getiren” yeni reklamı


Yazan: Elzem Batu

Sürekli farklı reklam kampanyalarıyla karşımıza çıkan IKEA bu sefer de Birleşik Arap Emirlikleri’nde yayımlanan Good dergisinin arka kapağına verdiği yatak ilanı ile karşımıza çıkıyor. Uyku problemlerinin önüne geçmeyi ve yatakların rahatlığını, kalitesini ele alan marka IKEA, Sömnig adıyla hazırladığı karton mekanizmayı piyasaya sürdü.

YouTube player

 

Ikea’nın baskı reklamı, insanların iyi bir gece uykusu çekmesine yardımcı olmayı amaçlayarak faydalı bir amaca hizmet ediyor. İsveççe olan “Sömnig”, bir dergiden çıkmş karton parçasıdır ve bir yatağın yanına yerleştirilerek, Ikea’nın yataklarının kalitesini kanıtlamak için tasarlanmıştır. Etkinleştirildiğinde, istenmeyen sesleri maskeleyen beyaz bir gürültü frekansı yayar. Ayrıca bir aromatik lavanta kokusu içerir.  Lavanta infüze edilmiş mürekkebi, kasları gevşetmeye ve kalp hızını düşürmeye yardımcı olduğu bilinir. Bu nedenle bu koku kullanılarak basılmıştır. Sömnig, ses frekansları ve lavanta kokusu yardımıyla uyumaya yardımcı oluyor. Bu baskı reklamı dergiden çıkarılabilir şekilde ayarlanmıştır ve yatak başınıza koyarak gürültü makinesi olarak işlev görebilir. Bu uyuma aleti olarak adlandırabileceğimiz karton Ikea’nın yataklarının rahatlığını müşteriye göstermek ve sunmak için dolaylı bir yol olarak adlandırılabilir. İnsanların fark ettikleri ilk şey, aroma. Reklam, lavanta mürekkebi ile basılmıştır çünkü reklama göre koku kasları gevşetmek, kalp atışlarınızı yavaşlatmak ve uyku kalitesini artırmakla bilinir. Bu kartonu kaldırabilir, bazı sekmeleri katlayabilir, tüm özelliklerini şarj etmek için USB’ye takabilir ve ardından yatağınızın yanında beyaz bir ses hoparlör olarak kullanabilirsiniz.

Ikea’nın bu buluşu rahatlamaya ve uyku sorunlarına yeni bir seviye getiriyor. İnsanların daha iyi uyumalarına yardımcı olmak için tasarlanan Sömnig, global mobilya perakendecilerin işine yarıyor ve satacakları yatakların kalitesini pazarlıyorlar. Ikea’nın bu reklamı için Memac Ogilvy Dubai şirketi;  “Şimdiye kadar yapılmış en iyi baskı reklamı” diyor. Ikea daha önce de yaratıcılıkta ve pazarlamada çığır açan birçok reklam yapmıştı. paris metrosundaki IKEA koltukları, Japonya’daki dekore edilmiş IKEA treni, çekmece görünümü verilen balkonlar, game of thrones hayranlarına yönelik tuvalet reklamı, aynı zamanda bir gebelik testi olan dergi reklamı, sevgililer gününe özel bedava bebek karyolası reklamı gibi daha pek çok reklamla müşterilerinin ilgisini kendine çekmiştir. İçeriğini insanların temel sorunlarına ve yaşamlarında sürekli önlerine çıkan konulara yönelik yaptığından Ikea’nın bu reklamları insanların ilgisini sürekli üzerine toplayacak gibi..

 

Kaynaklar:

www.campaignlive.co.uk

www.adweek.com

www.psfk.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin