İkna edici kopyanın yapısı


Yazan: Brian Clark

Çeviren: Simay İnal

Metnin her bir öğesinin ilk cümlesini okutmak için tasarlandığının ve buradan itibaren okuyucunun sonuca adım adım katılımını sağlayacağının farkındayız.

Yazımızın anlaşılır olması için her şeyi açık, öz ve basit tutmamız gerektiğini biliyoruz.

Aynı zamanda dikkat çekici bir başlığın ne kadar önemli olduğunu da kesinlikle biliyoruz.

Öyleyse, içeriğimizi ikna edici olacak şekilde nasıl yapılandırabiliriz?

İyi bir içerik yapısı asla taşa yazılmaz, ancak ikna edici metin belirli şeyleri yapacak ve belirli unsurları içerecektir.

İster bir satış sayfası, ister blog gönderisi veya tanıtım amaçlı e-kitap yazıyor olun, etkinliği akış belirleyecektir.

İşte bazı yönergeler:

  • Her şeyden önce, okuyucuya odaklanın (başlığınız ve açılış paragraflarınızla), okuyucuya onun için neyin içinde olduğunu söyleyin. Bir blog gönderisi tanıtımı yazmayı öğrendiğinizde , okuyucuların neden dikkat etme zahmetine girdiklerini sorgulamalarına neden izin vermemeniz gerektiğini hemen anlayacaksınız.
  • Anlatınızın her bir ayrı bölümü, daha büyük noktanızı ve vaadinizi destekleyen bir ana fikre (zorlayıcı bir şey) ve bir ana amaca (okuyucuyu kızdırmak, karşıt görüşe karşı koymak vb.) sahip olmalıdır. Konuyu dağıtmayın ve saçmalamayın.
  • İddialarınızda son derece spesifik olun ve her zaman “nedenlerini” belirtin. Spesifik gerçeklerle desteklenmeyen genel ifadeler, okuyucunun BS detektörünün yüksek alarm durumuna geçmesine neden olur.
  • İstatistikleri, uzman referanslarını uygun şekilde kullanarak büyük miktarda güvenilirlik gösterin. Yetkili olmalısınız – bir konuda mevcut bir uzman değilseniz, araştırmanızı yapsanız iyi olur .
  • Güvenilirliğinizi ve otoritenizi oluşturduktan sonra, etrafınızdaki en önemli kişiye, okuyucuya geri dönün. Onun için hala ne var ?  Okuyucuları ilk etapta meşgul eden vaadi yeniden ifade edin.
  • Bir teklif yapmak. İster bir ürün satıyor ister bir fikir satıyor olun, okuyucunun kabul etmesi için onu açıkça sunmanız gerekir . Teklifinizi sunarken cesur ve kararlı olun ve söylediklerinizin arkasında durarak okuyucunun kabul etme riskini azaltın.
  • Her şeyi özetleyin, orijinal sözünüze tam bir daire çizin ve onu nasıl yerine getirdiğinizi gösterin.

Bunlar ikna edici kopyanın temel unsurlarından bazılarıdır. Yazınız için bir “yol haritası” sağlamak üzere bunları kullanın ve daha iyi sonuçlar elde edin.

Kaynak: copyblogger.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin