Influencer ajansları rekabet arttıkça danışmanlık hizmetlerini genişletiyor


Yazan: Antoinette Siu

Çeviren: Beril Bülbül

Sosyal ve pazarlama ajansı Socially Powerful geçtiğimiz ay müşterileri için kurumsal marka ve influencer pazarlama alanlarına odaklanmayı amaçlayan danışmanlık hizmetlerini bünyesine kattı.Ajans, Prime Influence adını verdiği yeni hizmetini danışmanlık stratejisine dönüştürmeyi ve böylece müşterileri için brief ve kampanyaları günlük olarak yürütmenin ötesine geçmeyi umuyor. Influencer pazarlama sektörü büyüdükçe, bu alandaki ajansların sayısı da artıyor ve üyelik sağlamak, etkinlikler düzenlemek ve toplantı alanları açmaktan araçlara erişim ve iş danışmanlığına kadar yaratıcılara ve müşterilere yönelik tekliflerini genişletiyorlar.SMB Media Consulting’in kurucusu ve CEO’su Stefanie Beach, “Influencer ajansları artık markaları influencer’larla buluşturmakla kalmıyor,” diyor. “İçerik oluşturmadan kampanya analizine kadar kapsamlı stratejiler sunuyorlar” ya da niş kitlelere göre influencer eşleştirmesi yapıyorlar.

Socially Powerful’un global CEO’su Majid Bahi, Prime Influence’ın, kampanyaları verimli bir şekilde yürütmekten içerik üretimine ayak uydurmaya kadar, markaların influencer pazarlamasında yaşadığı bazı önemli stratejik ve teknolojik zorlukların üstesinden gelmeye yardımcı olabileceğine inandığını söyledi. 2017 yılında kurulan küresel ajansın şu anda ABD, İngiltere ve Çin’de ofisleri bulunuyor.Socially Powerful ayrıca ücretlere şeffaflık getirmeyi amaçlıyor. Bahi, “Eğer A markası bir influencer için 10.000 dolar harcıyorsa ve ben B markasıysam bunu bilmem gerekiyor, çünkü en azından bu bölgede bundan daha fazla olmaması gerektiğini bilmem gerekiyor,” diye ekledi.

Ajansın hizmeti, öğrenilenleri ve uygulamaları paylaşmak için şirket içinde ve bazı durumlarda müşteri tarafında yer alan mükemmellik merkezleri ya da Bahi’nin deyimiyle podlar oluşturma konusunda rehberlik içerecek. Bunlar reklam kategorisine göre gruplandırılabilir ve saç bakımı veya güzellik markaları gibi birden fazla markayı içerebilir. Socially Powerful ayrıca müşterilerine içerik ve ilişki yönetimlerini ölçeklendirmek için bir içerik oluşturucu içerik motoru oluşturma konusunda tavsiyelerde bulunacaktır. Bu yeni pozisyon, Socially Powerful’u silo ekipler halinde çalışmak ve brief’leri uygulamaya odaklanmak yerine, daha çok yukarıdan aşağıya bir danışmanlık rolüne sokuyor.Bahi, “Bu biraz daha yüksek bir çözüm,” dedi. “Muhtemelen pazarlamayı daha verimli ve daha etkili bir şekilde yürütmek isteyen ve uygulamadan ziyade danışmanlık yapan yöneticilere daha çok hitap ediyor.”Örneğin ajans, bir içerik motoru geliştirmenin müşterilerin daha fazla içeriği daha ucuza satın almasına yardımcı olacağını söyledi. Bahi, her zaman açık, sosyal öncelikli bir yaklaşımla markaların birden fazla gönderi oluşturabileceğini ve trendleri çok daha hızlı takip edebileceğini söyledi. Bu, verimliliği artırmak için influencer’lardan tek seferlik projeler yerine sürekli olarak yararlanarak markaların daha düşük maliyetlerle daha fazla içerik üretmesine yardımcı olacak.

Danışmanlık, yaratıcı performansı artırmak için doğru yapay zekayı veya reklam teknolojisini bulurken yaratıcı teknolojinin geliştirilmesine de yardımcı olacak. Örneğin, müşteriler kırmızı elbiseli bir şey bulmak gibi belirli içerikleri tanımlamak için dijital varlık yönetimi platformlarını kullanabilir ve bu da bir içerik oluşturucuyla bireysel olarak bağlantı kurmak için yapmaları gereken aramayı en aza indirir. İçerik varlıklarının merkezi bir havuzda toplanması, markalara kampanyaları hızla uyarlama veya trendlere yanıt olarak yeni içerikler oluşturma konusunda daha fazla esneklik sağlar.Bu durumda yapay zeka, bu ajanslar için sosyal medyanın ve değişen teknolojilerin hızına ayak uydurmanın anahtarı olabilir.

Danışmanlık şirketi Slalom’un dijital ve teknoloji stratejisi küresel kıdemli direktörü Logan Patterson, “Diğer pek çok sektörde olduğu gibi, veriye dayalı stratejiler influencer pazarlamasına odaklanan ajanslar için gerçek bir farklılaştırıcı haline geliyor,” diyor.Patterson, teknolojinin yanı sıra influencer ajansları için diğer bir farklılaştırıcı faktörün, müşterilere günlük influencer kampanyalarının ötesinde sunabilecekleri, sözleşmelerin müzakere edilmesi, ortaklıklar, içerik stratejisi veya yetenek yönetimi gibi influencer’ların geliştirilmesinde destek de dahil olmak üzere özel hizmetler olabileceğini sözlerine ekledi.Patterson, teknolojinin yanı sıra, influencer ajansları için diğer bir ayırıcı faktörün, müşterilere günlük influencer kampanyalarının ötesinde sunabilecekleri, sözleşmelerin müzakere edilmesi, ortaklıklar, içerik stratejisi veya yetenek yönetimi gibi influencer’ların geliştirilmesi konusunda destek de dahil olmak üzere özel hizmetler olabileceğini ekledi.

Arthur D. Little danışmanlık şirketinin ortağı Maureen Kerr, ajansların halihazırda “sadece yetenek temsilciliğinin ötesine geçerek  muhasebe, vergilendirme, sigorta ve iş kurma dahil olmak üzere influencer’lara özel hizmetler sunmaya başladığını” söyledi.Influencer pazarlamasında da uzmanlaşan Belle Communication’ın hizmet müdürü Megumi Robinson, “aşırı kalabalık” yaratıcı pazarının, markalarla kampanyaların ötesinde çalışmayı ve yaratıcı strateji için uzmanlık sunmayı gerekli kıldığını söyledi.Robinson, “Bütçeleri kısıtlı olan markalar kampanyalarını kendi bünyelerinde yürütebilir, ancak influencer ortaklıklarının derin yankı uyandırmasını ve yatırım getirisi sağlamasını temin etmek üzere büyük fikirler ve derin içgörüler için bizimki gibi ajanslara başvurabilirler” dedi.

https://digiday.com/

 

 

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin