Influencer pazarlama için yapay zeka yalnızca yeni bir araç değil aynı zamanda büyük bir değişimYazar: Jason Mitchell
Çeviren: Öykü Aksoy

 

Sanat ve fotoğraf yarışmalarını kazanan yapay zeka tarafından oluşturulan görüntüler ortaya çıkmaya başladığında, sosyal medya olağan tartışmalarla patladı.

Ne de olsa yapay zekanın, değiştirilmekten korkan reklam öğeleriyle zaten zayıf bir ilişkisi var. Diğerleri, teknolojinin aldatmak için kullanılması fikrinden hoşlanmıyor. Ve sonra, yapay zeka tarafından oluşturulan yüksek kaliteli içeriğin pazarlamacıların avantajına nasıl kullanılabileceği hakkında konuşmaları ateşleyen kesinti için heyecanlananlar var.

Kesin olan bir şey var ki yapay zekanın hızlı gelişimi muazzam miktarda çevrimiçi içerik bolluğuna yol açacak. Çok sayıda yüksek kaliteli video, resim ve metin oluşturmak inanılmaz derecede kolay hale geldiğinde, içerik oluşturucular ve markalar bundan faydalanacak.

Daha az kesin olan ise, bu akışın sosyal medya içeriğine değer verme veya tüketme şeklimizi nasıl etkileyeceği. Bu araçları kullanan kötü aktörler insanların güvenini sarsacak mı? Kaliteli içeriğin demokratikleşmesi sosyal medyada öne çıkmayı zorlaştıracak mı? Doğal bir kalite kontrol eksikliği, sonuç olarak sosyal medyaya olan ilginin durmasına neden olur mu?

Bu endişeleri ele alırken, Influencerların oynayacağı büyük bir rol olabilir. TikTok’un keşfe dayalı algoritmaları çoğu büyük platformun gıpta ettiği hale geldiğinden beri, büyük takipçileri olan yaratıcılar, mikro Influencerlarla (takipçi sayısı 10.000-100.000 takipçi aralığında olan Influencerlar) rekabet etmeye başladı. Aslında, herhangi bir belirli içerik parçasındaki takipçi sayıları ile görüntüleme sayıları arasındaki ilişki, geçmişte olduğundan daha az alakalı görünüyor.

Ve bu sadece TikTok’da değil. Bunu YouTube’da, Reels ile Instagram’da ve artık takip edilen hesaplar yerine popüler içeriğe öncelik veren Twitter akışlarında görüyoruz.

Ancak, yapay zeka tarafından üretilen içeriğin yükselişinden hareketle, bu büyük içerik oluşturucular, tüketiciler kendilerinden sosyal medya platformlarının kendisinden bile daha fazla, düşünce liderleri ve editörler olmalarını bekledikçe yeni roller ve sorumluluklar bulabilirler.

Yeni bir çağrı

Tabii ki, sistemi oynamaya çalışanlar, içeriklerini ortaya çıkarmak için algoritmaları manipüle edenler ve ulaşmak için günün hilesi ne olursa olsun atlayanlar gibi tüm Influencerlar bu yapay zeka içeriğiyle dolu sosyal medya ortamına uygun değiller. Ancak, zanaatına odaklanan ve her gün kaliteli içerik ortaya koymanın uzun oyununu oynayanlar için, izleyicileriyle daha güçlü ilişkileri paha biçilmez olacak.

Bunun nedeni, izleyicilerle uzun vadeli, güvene dayalı ilişkiler kuran Influencerların, gerçek söz konusu olduğunda bundan yararlanacak olanlar olması. Bilgi metalaştırıldığında ve bakış açıları, yapay zeka tarafından topluca üretilen interneti doldurduğunda, kime güvenirsiniz? Halihazırda ilişkiniz olan, özgün ve kaliteli içerik çıkarmaya önem veren insanlara güveniyorsunuz. Platformlar keşfetmeye öncelik verse bile, bu neredeyse kesinlikle sadece görüş peşinde koşmak yerine topluluklar oluşturmaya yatırım yapan yaratıcılara yeni bir bakış açısı getirecek.

Daha fazla takipçiye sahip içerik oluşturuculara ve Influencerlara yeniden odaklanmak, aynı zamanda birçok Influencerın marka haline gelmesine neden olacak. Prime’ı piyasaya süren Logan Paul ve Beast Burger satan Mr. Beast gibi Influencerlar sayesinde bu açıkça zaten oluyor. Ancak, insanlar yemek, moda, müzik, güzellik, politika, sağlık veya zindelik konularında rehberlik için bu tür içerik oluşturuculara daha da fazla güvendikçe bu yalnızca artacak ve sonunda daha geleneksel markalara meydan okuyacak.

Hazırlanma

Yapay zeka tarafından üretilen içerik, sosyal medya üzerindeki etkisini gösterirken ve izleyiciler Influencerlara yöneldikçe hem markalar hem de ajanslar, içerik oluşturucuları pazarlama tarafında birden fazla, hatta uzun vadeli ortaklar olarak düşünmeli. Bunun yerine, içerik oluşturucuların ürünün başarısına gerçekten sahiplik ve katılım hissetmeleri için ortak öz sermayenin olduğu yerlerde içerik oluşturucular ve Influencerlarla ürün oluşturma ve içerik oluşturucularla ilişkiler kurma konusunda nasıl ortaklık kurabileceklerine bakmalılar.

Örneğin, The Home Edit’in ev organizatörleri, sosyal varlıklarını kullanarak onlara bir Netflix şovu sunarak Walmart ve The Container Store ile birkaç ürün hattında ortak olmalarını sağladı. Bu, yalnızca her marka için satışları artırmakla kalmadı, aynı zamanda The Home Edit’in hedef kitlesinin genişliğini de artırdı. Yıllar (ve Emmy adaylıkları) sonra, sosyal medyadaki dürüst ve açık yaklaşımları nedeniyle takipçileri, iki kurucu ve çalışanlarına hâlâ süper bağlı hissediyorlar.

Influencer Emma Chamberlain ve giyim markası PacSun, Chamberlain’in kreatif direktör olarak görev yaptığı kendi tarzını yansıtan belirli bir çizgi oluşturmak için yakın iş birliği yaparak yıllar içinde benzer ortaklıklar kurdu. Emma, PacSun’un TikTok’u aracılığıyla, kendi kanalları aracılığıyla ve PacSun’un VR oyununda/deneyiminde oynayarak ortaklığı yoğun bir şekilde tanıttı. Bu, PacSun’un sosyal alandaki başarısını artırdı ve Old Navy, Abercrombie ve American Eagle’dan daha hızlı büyümelerine yardımcı oldu.

Ajanslar için bu tür ortaklıklar kurmak, temelden düşüncelerini değiştirmek anlamına gelir. 2023’te pazarlamayı doğuştan anlayan Influencerlara hitap etmek için marka başlatan Influencerlarla iş birliği yapmak, ancak aynı zamanda daha yenilikçi pazarlama yaklaşımları geliştirmek anlamına geliyor.

Marka tarafında ajanslar, Influencerlar ve daha büyük şirketler arasında daha anlamlı ortaklıklar kurulmasına yardımcı olabilir ve her iki varlık arasındaki sinerjinin müzakere edilmesinde ve güçlendirilmesinde daha büyük bir rol oynayabilir. Son olarak, Influencerlar ve pazarlamacılar, güvenin birincil ölçüt olduğu ve çevrimiçi söylemin sağlığının tehlikede olduğu bir sosyal medya pazarlama dünyasında dürüstlüğü ve özgünlüğü savunmak için kendilerini yeniden adamalı.

Alternatif, her iki tarafın da rakip olarak hareket etmesi ve büyük bir iş birliği fırsatını kaybetmesi. Ne de olsa yapay zeka tarafından üretilen içerik burada kalacak ve muhtemelen sosyal medya ekosistemimiz için daha da bütünleyici hale gelecek. Bu nedenle, markalar ve Influencerlar şimdi adım atmalı ve Influencer pazarlamanın geleceğini yeniden şekillendireceği kesin olan yeni rolleri, sorumlulukları ve fırsatları kucaklamalı.

Kaynak: adweek.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin