Influencer pazarlamasına başlamak için 3 adım


Yazan: Chris Christoff

Çeviren: Naz Şencan

Küçük bir işletme sahibiyseniz; hızlı marka görünürlüğü oluşturma, marka otoritesi oluşturma, trafik çekme ve dönüşümlerinizi artırma hedefi olan erken aşamada bir girişim iseniz, influencer marketing’i kullanmayı deneyin.

Kaynaklara göre, 10 markadan 9’u hedeflerine daha hızlı ulaşmak için influencer marketing’i kullanıyor. Ve neden kullanmasınlar ki? Sonuçta, pazarlama kampanyalarını çok daha etkili hale getiriyor. Ancak bazı pazarlar, influencer marketing’in maliyetli bir iş olabileceğini düşünerek bundan kaçınıyor. Ancak, bu her zaman için doğru değil.

On yıl önce, influencer marketing, insanların kolayca tanıyacağı ünlüler ve ünlü kişiliklerle ilgiliydi. Ancak günümüzde konsept artık eskisi gibi değil. Artık, gezinirken sosyal medya akışınızda bir çok influencer görebilirsiniz.

Kendini işine adamış birçok blogcu, influencer olarak tanınmak için bu kariyeri ciddiye alıyor. Neyse ki onlar için influencer marketing işi büyük bir başarıya dönüştü. Ve 5-10 milyar dolarlık bir endüstri haline geldi.

Influencer marketing’in ne olduğundan emin değilseniz, bu kılavuz tam size göre. Burada ayrıntılı olarak tartışacağız ve işiniz için bundan yararlanmanın yollarını inceleyeceğiz.

Öyleyse başlayalım.

Influencer marketing nedir?

Influencer marketing, işletmelerin marka bilinirliğini artırmak, trafik çekmek ve dönüşümleri artırmak için bir bireyin popülaritesinden ve durumundan yararlandığı bir yoldur.

Bu kişiler, farklı sosyal medya platformlarında popüler yüzlerdir ve genellikle çok geniş ve ilgili bir izleyici kitlesine sahiptir. Markalarla bir ortaklık kurarlar ve bir ödeme karşılığında markanın içeriğini, ürünlerini veya mesajlarını hedef kitlelerine göstermeyi kabul ederler.

Bu maruz kalma, markaya çok doğal ve anlamlı bir şekilde hedef kitlenin önüne geçme şansı verir. Influencer marketing ile ilgili en iyi şey, doğru influencer’lar ile işbirliği yaparak, onları zaten takip eden ve belki de sizin takip ettiğinizden çok daha geniş olan kitleye ulaşabilmenizdir.

Şimdi başarılı bir influencer marketing kampanyası için nasıl bir strateji geliştireceğimize bakalım.

1. Hedefinizi bilin

Influencer marketing’in, influencer’ın hayran kitlesinin ne kadar büyük olduğu ile ilgili olmadığını anlamak önemlidir. Daha çok, doğru hedef kitleye sahip influencerlar ile bağlantı kurmakla ilgilidir. Ancak bunun için önce işletme hedefinizin ne olduğunu belirlemeniz gerekir.

Hedefinizden emin değilseniz, göz önünde bulundurabileceğiniz birkaç seçenek var.

  • Marka bilinirliği oluşturmak
  • Takipçileri artırmak
  • Potansiyel müşteri oluşturmak
  • Bağlantı kurmak
  • Satışları artırmak
  • Etkileşim oluşturmak

Hedefinize bağlı olarak, bir influencer seçebilirsiniz. Hedefinizi bilmek faydalıdır çünkü kampanyanızın sonunda başarınızı ölçmenizi kolaylaştırır.

Hedefinizi öğrendikten sonra, düzenlemek istediğiniz kampanyanın türünü belirlemenin zamanıdır.

2. Doğru kampanyayı bilin

Influencer marketing kampanyalarının çeşitli türleri vardır. Hedefinize gerçekten ulaşmak istiyorsanız doğru kampanyayı bilmek önemlidir.

Influencer’ın bloglarında markanızdan bahsetmesini, ayrıntılı bir ürün incelemesi yapmasını veya sizinle birlikte içerik oluşturmasını isteyebilirsiniz. Bazen pazarlamacılar, influencer’ın sosyal medya profillerini ele geçirmesine ve belirli bir süre boyunca yönetmelerine izin verir.

Hatta bir yarışma veya çekiliş düzenleyebilir ve ardından influencer’ın bunu izleyicileriyle paylaşmasını isteyebilirsiniz. Bu nedenle, influencer’a yaklaşmadan önce kampanya türünü iyi düşünün.

3. Doğru influencer’ı bulun

Bir sonraki adım, kampanyanız için doğru influencer’ı bulmaktır. Ancak bundan önce, birlikte çalışmak istediğiniz influencer türünü bilmeniz gerekir. Tıpkı kampanyalar gibi, farklı influencer türleri de var.

Örneğin, sosyal medya yıldızları, blog yazarları, endüstri uzmanları, düşünce liderleri, müşteriler vb. vardır. Kampanyanın türüne bağlı olarak, birlikte çalışmak istediğiniz influencer türünü seçin.

Bunu yaptıktan sonra, o kategoride influencer aramaya başlayın. Başlamanın en kolay yolu hashtag kullanmaktır. Yeni influencer’ları ve ürettikleri içeriği keşfedebilmeniz için ilgili hashtag’leri kullanın. Ardından, daha fazla influencer keşfetmek için hashtag’lere tıklayın.

Doğru influencer’ı bulmanın başka bir yolu da rakibinizin söylemlerini ve etiketlerini takip etmektir. Ayrıca etiketlendiği gönderileri de kontrol edebilirsiniz. Bu işbirliği yapmak için influencer’ları keşfetmenin harika bir yoludur.

Web sitelerini, e-posta adreslerini ve sosyal profillerini bulmak için influencer araçları veya veritabanlarını da kullanabilirsiniz.

İşletmeniz için influencer marketing’i kullanmayı düşünüyorsanız, yukarıda belirtilen ipuçlarını izleyin. Kesinlikle kampanyanızı büyük bir başarıya dönüştürecektir.

Kaynak: business2community.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin