Influencer Pazarlamayı Kullanan En İyi Markalardan 3 Temel Ders
En iyi markalar, etkileyicilerle küçük markalardan farklı şekilde çalışır.

Temel fark, büyük markaların topluluklarını geliştirmek ve toplum sağlığı ölçümlerini izlemek için uzun vadeli bir stratejiye sahip olmaları, küçük markaların ise çoğunlukla tek seferlik sponsorluk kampanyalarına odaklanmalarıdır.

1. PR, medya satın alma değil.

En üst düzey markaların Instagram’da bahsettiği influencer gönderilerini kontrol edersek, gönderilerin yalnızca %2’sinin sponsorlu olduğunu, geri kalan %98’inin ise organik ve iyi olduğunu göreceğiz.

İnsanlar marka hakkında konuşuyor çünkü markayı seviyorlar, bunun için para aldıkları için değil.

Marka etkileyicilerinin pazarlama ekibi büyük miktarlarda gönderi satın almaz, ancak etkileyicilerle ilişkiler kurar: hediyeler gönderir, etkinliklere davet eder, işbirlikleri yapar.

En iyi markalar büyüyene kadar küçük etkileyicilerle çalışır.

Marka teklifleriyle şımartılmayan ve yalnızca birkaç bin abonesi olan bir içerik oluşturucuyla ilişkiyi onarmak çok daha kolaydır.

HypeAuditor tarafından yakın zamanda yapılan bir araştırma, abone sayısı arttıkça markalardan gelen ortalama işbirliği teklifi sayısının da arttığını gösterdi: ortalama olarak bir nano-influencer ayda yaklaşık 3 teklif alırken bir mega-influencer 20 teklif alıyor.

En iyi markalar büyük ölçekte yüzlerce influencer ile değil binlerce kişiyle çalışıyor.

2. Etkileyicileri elde tutmak, uzun vadeli başarı için kritik öneme sahiptir.

Etkileyicilerin hakkında yazı yazdığı markalar sürekli olarak daha fazla Kazanılmış Medya Değeri alır ve daha istikrarlı bir topluluğa sahip olur.

Marka hakkında zaten yazmış olan etkileyicilerle çalışmak daha kolaydır.

Etkileyicileri elde tutma, bir topluluğun sağlığını ölçmek için çok önemli bir ölçümdür.

Etkileyiciyi Elde Tutma, belirli bir dönemde markanızdan bahseden ve aynı zamanda bundan önce de sizden söz eden içerik oluşturucuların oranını ifade eder.

4. çeyrekte 100 yaratıcı markanızdan bahsederse ve aynı yaratıcılardan 50’si 3. çeyrekte paylaşımda bulunursa markanızın 3. çeyrekteki elde tutma oranı %50 olur.

Sağlıklı bir influencer topluluğunda, daha fazla influencer gerçek bir marka yakınlığı sergilediği için elde tutma oranı zamanla artar.

Etkileyicileri elinizde tutmak, markanızla ilgili içerik oluşturmanın hem hacmini hem de kalitesini uzun bir süre boyunca en üst düzeye çıkarır.

Kazanılmış Medya Değeri (EMV) alanında en iyi performans gösteren markalar aynı zamanda rakiplerinden daha iyi bir elde tutma oranına sahiptir.

Elde tutma, uzun vadeli etkileyici pazarlama başarısının en büyük göstergesidir. Etkileyici ilişkiler zamanla değer kazanma eğilimindedir; bu nedenle, birlikte çalıştıkları etkileyicilerin büyük bir kısmını elinde bulunduran markalar, EMV ve diğer önemli topluluk ölçümlerinde sürdürülebilir, uzun vadeli büyüme için iyi bir konuma sahiptir.

Elde tutma, hem EMV büyümesinin hem de toplum sağlığının birincil göstergesidir .

Elde tutma nasıl artırılır?

Daha önce paylaşımda bulunan etkileyiciler için bir ekip lideri atayın.

Örneğin, bir çalışana 500, ikincisine ise 500 etkileyici verin. Ardından altı ay sonra tekrarlanan gönderilerin yüzdesine bakın ve kimin iyi, kimin kötü olduğunu anlayın.

Bir etkileyici, şirketiniz hakkında ilk kez yazdığında, etkileyiciler için bir katılım programı geliştirin. İletişim kurun, teşekkür edin, hediye gönderin vb.

Bir etkileyici geri dönüş programı geliştirin. Uzun süredir markanız hakkında yazmayan influencerları takip edin, onlarla iletişime geçin ve sebebini öğrenin ve gelecek içeriklerinde markanızdan bahsedilmesini motive etmeye çalışın.

3. Doğru ölçümleri takip edin.

En iyi markalar toplum sağlığı ölçümlerini izliyor. Bunlardan biri Influencer’ı Elde Tutma , diğer ikisi ise Marka Paylaşım Sıklığı ve Performans Sonrası’dır .

Marka Paylaşımı sıklığı ölçümlerini (bir etkileyicinin markanızdan bahsetme sıklığı) takip edin .

Bu metriklerin farklı sektörlerdeki markalar için farklı olacağını anlamak önemlidir. Örneğin güzellik markaları için, bir yaratıcının güzellik rutinini yayınlayabilmesi ve kullandığı kozmetik markalarını işaretleyebilmesi nedeniyle, bir influencer’ın bunları ayda 3 veya daha fazla kez değiştirmesi normaldir.

Aynı zamanda alkol markaları da ayda bir defadan fazla değiştirilemez, aksi takdirde izleyiciler influencer’ı yanlış anlayabilir. Burada her şey çok bireyseldir ve metriklerin başlangıç ​​noktaları, ilk bilgi toplanmasından sonra alınmalıdır.

Marka sonrası performansı iyi olan etkileyicilere öncelik verin. Genellikle markadan bahsedilen gönderiler, normal gönderilere göre daha düşük bir Etkileşim Oranı (beğeniler ve yorumlar) alır.

İyi Marka Post-Performansına sahip bir etkileyici görürseniz, bu, etkileyicinin kitlesinin, etkileyicinin markalarınız hakkında konuşma şeklini beğendiği anlamına gelebilir. Bu nedenle bu tür etkileyicilere öncelik vermelisiniz.

https://www.business2community.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin