İnfografikler neden bu kadar popüler?


Yazan: Douglas Karr

Çeviren: Lori Santikyan

Pazarlama infografikleri dijital pazarlama için çok önemli ve popüler araçlar. İçeriğinize eklediğiniz infografikler okuyucunun veya izleyicinin içeriğe daha bağlı kalmasını sağlıyor. İnfografiklerin, işletmelerin dijital pazarlama stratejileri için bu kadar iyi çalışmasının birkaç nedeni var.

 • Görsel – Beynimizin yarısı görselliğe adanmıştır ve sakladığımız bilgilerin% 90’ı görseldir. Çizimler, grafikler ve fotoğrafların tümü, alıcınızla iletişim kurmanız için kritik ortamlardır. Ayrıca nüfusun%65’i görsel öğrenenlerdir.
 • Bellek – Araştırmalar, üç gün sonra, bir kullanıcının yazılı veya sözlü bilgilerin yalnızca %10-20’sini hatırladığını, ancak görsel bilgilerin neredeyse% 65’ini belleklerinde sakladığını bulmuştur.
 • İletim – Beyin sadece 13 milisaniye süren görüntüleri görebilir ve gözlerimiz saatte 36.000 görsel mesaj kaydedebilir. Görsel bir sahne hissini saniyenin 1/10’inden daha kısa sürede elde edebiliriz ve görseller beyinde metinden 60.000 kat daha hızlı işlenir.
 • Arama – Bir infografik, genellikle web’de yayınlaması ve paylaşması kolay tek bir görüntüden oluştuğundan, bunları yayınladığınız sayfanın popülerliğini ve nihayetinde sıralamasını artıran geri bağlantılar oluşturur.
 • Açıklama – İyi tasarlanmış bir infografik, çok zor bir metnin daha hızlı algılanmasını sağlayabilir ve bunu okuyucuya görsel olarak açıklayabilir. Bir yol tarifi almakla aslında bir rotanın haritasını görüntülemek arasındaki farktır.
 • Talimatlar – Görselli talimatları izleyenler, görselsiz izleyenlere göre talimatları %323 daha iyi yapıyor. Biz görsel öğrenenleriz!
 • Marka Bilinci Oluşturma – İyi tasarlanmış bir infografik, kendisini geliştiren işletmenin markalamasını birleştirerek, web üzerinde, paylaşıldığı alakalı sitelerde kuruluşunuz için marka bilinirliği oluşturur.
 • Etkileşim – Güzel bir infografik, bir metin bloğundan çok daha ilgi çekicidir. İnsanlar genellikle metinleri taradıklarında dikkatlerini bir makale içindeki görsellere odaklayacaklardır. Bu da onları güzel bir infografik ile şaşkına çevirmek için harika bir fırsat sunuyor.
 • Bekleme Süresi – Sitenizi terk eden ziyaretçiler genellikle 2-4 saniye içinde ayrılır. Ziyaretçileri etrafta dolaşmaya ikna etmek için bu kadar kısa bir zaman diliminde, görseller ve infografiklerle gözlerini kapmak için daha iyi bir seçenektir.
 • Paylaşım – Görüntüler sosyal medyada metinsel güncellemelerden çok daha fazla paylaşılır. İnfografikler sosyal medyada diğer tüm içerik türlerinden 3 kat daha fazla beğenilmekte ve paylaşılmaktadır.
 • Yeniden tasarlama – Harika bir infografik geliştiren pazarlamacılar, satış sunumlarında, örnek olay incelemelerinde, teknik incelemelerde, hatta bir açıklayıcı video oluşturmak için bile grafikleri yeniden kullanabilirler.
 • Dönüşümler – Her harika infografik, kişiyi kavram içinde yönlendirir ve onu bir harekete geçirme ifadesine yönlendirmeye yardımcı olur. B2B pazarlamacıları infografikleri kesinlikle severler çünkü sorunu, çözümü, farklılaşmalarını, istatistiklerini, referanslarını ve harekete geçirici mesajları tek bir görüntüde sağlayabilirler!

İnfografik kullanımı dijital çağda insanlara ulaşmanız için en etkili araçlardan biridir. Biz insanlar görsel öğrenenlerdeniz. Bir içeriği hafızda kalıcı ve etkileyici bir şekilde paylaşmak isterseniz infografik kullanmanızı şiddetle tavsiye ederim. İçeriğinizin, makalenizdeki bilgi grafiğiyle ne kadar iyi performans göstereceğine hayret edeceksiniz.

martech.zone

 

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin