İngiltere’nin en derin madeni olan Mars’ta kalıcı yerleşimin sırlarıYazar: Siôn Geschwindt
Çeviren: Cemre Aslan

İnsanların yakın gelecekte Mars’a kalıcı olarak yerleşmeyi planladıklarını zaten biliyor olabilirsiniz. Bunun ne zaman ve nasıl olacağı kimsenin tahmin edemeyeceği bir şey ama Birmingham Üniversitesi’ndeki bilim adamları bazı cevapların ayaklarımızın altında olabileceğine inanıyor.Araştırmacılar, Mars ve Ay’ın zorlu ortamlarında bilimsel ve tıbbi operasyonların nasıl gerçekleşeceğini araştırmak için İngiltere’nin en derin madeninde 1,1 km yerin altına bir laboratuvar kurdular.

Laboratuvar, Yorkshire’da parçacık fiziği, yer bilimleri ve astrobiyoloji araştırmalarına odaklanan derin bir yeraltı araştırma tesisi olan Boulby Yeraltı Laboratuvarı’nın bitişiğindeki 3.000 m3’lük bir tünel ağında yer almaktadır.

Laboratuvar, diğer gezegenlerdeki uzun uzay görevleri sırasında insanların nasıl çalışabileceğini ve sağlıklı kalabileceğini araştıran bir proje olan Bio-SPHERE kapsamındaki birçok yeraltı tesisinden ilkidir. 3 m genişliğinde bir modülden oluşan laboratuvar, özellikle biyomedikal prosedürleri test edecek ve simüle edecek.

Alexandra Iordachescu, “Bu proje, derin uzay görevlerinde meydana gelen hasarın ardından tıbbi acil durumlarda ve doku onarımında kullanılabilecek yaşam destek sistemleri, cihazları ve biyomalzemeler hakkında tavsiyede bulunabilecek bilgilerin toplanmasına yardımcı olacak” dedi. çalışmak. Proje ayrıca, uzaklık, yeni malzemelere sınırlı erişim ve ağır ekipmanları hareket ettirmedeki zorluklar dahil olmak üzere, insanların Ay ve Mars’taki benzer mağaralarda çalışırken karşılaşacağı operasyonel koşulları yeniden yaratmayı amaçlıyor.

Araştırmacılara göre, yeraltında mağaralar inşa etmek, diğer gezegenlerin yüzeyinde yaşamanın derin uzay radyasyonu ve göktaşlarından düşen enkaz gibi birçok tehlikesinin üstesinden gelmenin uygun bir yolu olabilir. “Bio-SPHERE, uzak, yer altı ortamlarında sürdürülebilir yaşam koşulları oluşturmaya yönelik bazı önemli lojistik soruları yanıtlamaya yardımcı olmayı vaat ediyor ve bunu yaparken [diğer gezegenlere] toplu uzun, zorlu ve heyecan verici yolculuğumuz için gerekli hazırlıklara önemli ölçüde katkıda bulunacak. Boulby Yeraltı Laboratuvarı’ndan Profesör Sean Paling, dedi.

Araştırma alanının dışında, Mars’ta kalıcı yerleşim yerleri geliştirme taahhütleri, ESA ve NASA dahil olmak üzere kamusal uzay ajansları ve özel kuruluşlar SpaceX, Lockheed Martin ve Boeing tarafından zaten yapılmıştır.

 

Link:  https://thenextweb.com/

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin