Artık insan beyni internete bağlanabiliyor
Çeviren: Fatih Gürgan

İnternet, hayatımıza girdikten sonra her şeyi yanına çekmeyi başardı. Telefonlar, televizyonlar, saatler, beyaz eşyalar ve hatta kıyafetler. Şimdi ise bu küresel ağ insan beynini hedefliyor.

Güney Afrika Wits Üniversitesi, beyni internete eş zamanlı bağlayabildiklerini açıkladı. Böylece biyomedikal alanda tarihi bir başarı yakalanmış oldu. “Brainternet” adı verilen proje ile ilk defa insan beyni eş zamanlı olarak internete bağlanmış oldu.

Bu biyomedikal buluş ile kullanıcının beynine bağlı bir cihaz ile beyin dalgaları toplanarak bir programlama arayüzüne anlık olarak aktarılıyor ve bu sayede aktiviteler açık bir websitesinde görülüyor. Proje yetkilisi Adam Pantanowitz: “İnsan beynini internete bağlayabilmek beyin-bilgisayar ilişkisi çalışmaları için yeni bir boyut kazandırıyor. İnsan beyninin bilgiyi işleyiş biçimi oldukça karışık. Brainternet, kişinin hem kendi beynini hem de başkalarının beynini anlayabilmesini amaçlıyor. Beynin her aktivitesi sürekli olarak görülebilecek böylece interaktiflik sağlanacak. Bunun sonucunda bazı etkileşimleri internet üzerinden yapmak mümkün olacak.” diyor. Yetkililer bu projenin sadece bir başlangıç olduğunu ifade ediyor. Ancak daha interaktif bir versiyonu için çalışmalar da sürüyor.

Bilim kurgu hikayelerindeki senaryoların başlangıcı olabilecek bu proje bazı etik tartışmaları ve komplo teorilerini de beraberinde getirecek gibi gözüküyor. Henüz çok basit etkileşimler söz konusu ancak zamanla beyne kontrolü dışında web üzerinden komut verme olasılıklarının artması karşısında insanlığın ne tepki vereceğini hep beraber göreceğiz. Yine de birine mesaj atmak istediğimizde bunu sadece aklımızdan geçirmek düşüncesi oldukça ilgi çekici. Yine de kimse beyninin tüm detaylarıyla küresel internete açılmasını istemeyecektir. Hatta insanların içerisinde yolculuk yapabilmesini. Bu yüzden Brainternet yetkilileri beyin ve internet arasında veri aktarımının sağlanabilmesi için güvenli bir internet ağının kurulması gerektiğine dikkat çekiyor. “Kuantum İletişimi” denen formül ile şebekeler arasında veri aktarımının fotonlar ile güvenli bir şekilde yapılabildiğini söylüyorlar. Ayrı uydulara ihtiyaç duyan bu iletişim yöntemi de yakın gelecekte mümkün olacak gibi gözüküyor. Sadece etik ve mahremiyet anlamında değil, Brainternet’in psikoloji reklamcılık pazarlama gibi pek çok alanda da değişikliklere sebep olması muhtemel. Rüyaların beynin sırlarını çözebilmek için izlenmesi hatta rüyalarımıza reklam verilmesi bile mümkün olabilir. Bu durum da tüm pazarlama kurallarının yeniden yazılmasına sebep olabilir.

Kaynak:

https://futurism.com/researchers-have-linked-a-human-brain-to-the-internet-for-the-first-time-ever/

 

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin