İnsanlar neden gerçek sizi istemiyor
Çeviren: Simay İnal

Bugünlerde nereye giderseniz gidin, özgürlük hakkında bir şeyler duyarsınız.

Günümüzün sosyal medyadan anlayan izleyicileri ve tüketicileri ile bağlantı kurmak için gerçek olmanız gerektiğini söylüyorlar .

Ama mutlaka doğru değil .

Kötü bir gün geçirirken dışarı çıkın ve “gerçek” olun, insanlar hemen “doğru” şekilde tepki vermediğiniz için sizi arayacaktır.

Veya, izleyicilerinizin sizden beklentilerini rahatsız eden bir çizgiyi aşın ve insanların “gerçek sizi” o kadar da istemediklerini hemen anlayacaksınız.

Yine de, bu kaçınılmazdır. Genel olarak pazarlama dünyası ve özel olarak çevrimiçi pazarlama, hazır mesajlar ve kurumsal konuşma yerine gerçek bir insan sesine daha fazla vurgu yapmaya büyük ölçüde yönelmiştir.

Peki bu özgünlük meselesinde neler oluyor?

Sorduğuna sevindim. Size cevap verme yolundaki “otantik” tişörtleri içeren sıra dışı bir örnek vereyim.

Eski tişörtün durumu

Ben bir tişört adamıyım.

Sonsuza kadar – bazen onlarca yıldır – sahip olduğum havalı tişörtlere özellikle düşkünüm ve bunu gösteriyorlar.

Daha iyi günler görmüş olsa da 2000’den kalma SXSW Interactive gömleğimle gurur duyuyorum. Ve hukuk fakültesinde verdiğim bir parti sırasında “özgürleştikten” sonra Joy Division, Unknown Pleasures tişörtümü değiştirmek zorunda kaldığımda utandım , ama ne yapacaksın?

“Vintage” tişörtlerdeki daha büyük trende bakalım:

  • Grup:Eskiden satın aldıkları havalı tişörtleri olan ve şimdi hipster onurunun yırtık pırtık rozetleri olarak gururla giyen insanlar.
  • Grup 2:Vintage giyim mağazalarında eski, ironik tişörtler arayan, belki de Grup 1’in üyeleri olarak görülmeyi uman veya en azından … ironik olan insanlar.
  • Grup:Eski, popüler tişörtlerin yeni baskılarını satın alan ve ardından tişörtün eski görünmesi için Grup 1 veya 2’deymiş gibi görünmelerini sağlamak için başka ürünler satın alan kişiler.
  • Grup 4:Grup 3 ile aynı tişörtleri satın almak için Target’a giden kişiler, ancak bu gömlekler üretici tarafından önceden yaşlandırılır ve Grup 1, 2 ve 3’ü etkili bir şekilde metalaştırır.

Grup 1’in tek “otantik” örnek olduğu ve sonraki her grubun özgünlükten bir adım daha uzaklaştığı konusunda bana katılıyor musunuz?

Yine de insanlar “gerçek” olmayan şeyler için iyi para harcıyorlar. Aslında, 3. ve 4. Gruplar, özgün görünmek için gerçekten hak kazanan insanlardan daha fazla para harcıyorlar.

İnsanların “gerçek” istedikleri gerçekten doğru mu yoksa başka bir şey mi istiyorlar ?

En sevdiğin kişi kim?

Pazarlamada özgünlük sorunu çok eskidir. Ve sosyal medyanın ortaya çıkışı, insanların Pazarlama 101’i unutmasına ve doğrudan benmerkezciliğe geri dönmesine izin verdi.

Başka bir deyişle, onlara , ulaşmaya ve etkilemeye çalıştığınız insanlara odaklanmak yerine en sevdiğiniz kişiye – kendinize – odaklanıyorsunuz .

Seth Godin, pazarlamada otantikliğin, insanların duymak istedikleri bir hikayeyi anlatmak ve ardından hikayeyi gerçeğe dönüştürmek olduğunu ünlü bir şekilde söylemiştir. Bunun için biraz zayıflık yakaladı, ancak bu onu daha az geçerli yapmaz.

Yine de bu bile kafa karıştırıcı çünkü kişisel bir marka oluştururken önemli olanın hikayeniz olduğunu düşünmeye başlıyorsunuz .

Hikayeniz kesinlikle önemlidir, ancak yalnızca insanların kendileri hakkında anlatmak istedikleri hikayeyi anlatmalarına yardımcı olduğu ölçüde .

İnsanlar neden bir şeyler satın alır?

Satın aldığımız şeylerin çok azı gerçekten gerekli.

Satın aldığımız diğer her şey, kim olduğumuzu, neye inandığımızı ve ne olmayı arzuladığımızı anlatmanın bir yolu olarak kullanılıyor.

Dolayısıyla, tişört örneğinde, insanlar “gerçek olmayan” ticarete girmek için her yolu deneyecekler çünkü bu, kendileri hakkında arzu edilen bir şeyi söylemelerine yardımcı oluyor. Bu onlar için gerçek ve önemli olan da bu.

Sana sahte olmanı mı söylüyorum?

Hayır, sana mantığını doğru yere koymanı söylüyorum.

Onlara odaklan.

Bunları kendinizin yönleriyle, ürünlerinizle ve hizmetlerinizle eşleştirin . Ancak kendi hikayenizi yaratırken onların da kendi hikayelerini anlatmalarına yardımcı olduğunuzu asla unutmayın.

Hepimizin anlattığı hayat anlatımına yardımcı olan içerikler, ürünler ve hizmetler oluşturun.

İnsanların kim olduklarını, neye inandıklarını ve ne olmayı arzuladıklarını anlatmalarına yardımcı olun.

Bu olabildiğince gerçek.

Kaynak:copyblogger.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin