İnsanların dikkat süresi balıklarınkinden kısa


Yazan: Cemre Irmak Tuncay

Time dergisinin yayınladığı bir araştırmalara göre; insanların dikkat süresi artık japon balıklarından daha kısa. Hepimiz bunun tek suçlusu olarak teknolojiyi görsek de, aslında tek suçlu değil. Gün boyu maruz kaldığımız bildirimler dikkatimizi dağıtıyor ama bunun sebebi aslında beynimizin çalışma şekli.

2000 kişinin katılımı ile yapılan araştırmada, ortalama insan dikkat uzunluğu 8 saniye olarak bulundu. 2000 senesinde ya da mobil devrimi öncesi bu süre 12 saniye idi. Japon balıklarının dikkat süresi ise 9 saniye ile insanlarınkini geçiyor.

Dikkat sürenizi nörolojik 5 yol ile uzatın kitabının yazarı Eric Barker, dikkat süremizin kısalığının hayatta kalma dürtüleri olduğunu söylüyor. Bu dürtüler sebebiyle beynimiz uyaranlara tepki verir. Yani sizi yemek için bekleyen yırtıcı hayvanı fark etmeniz gerektiği için sizi koruyor. Sürekli uyaranlara tepki verme mekanizmamız ise onları bitirmekten ağır basıyor.

Teknoloji nasıl etkiliyor?

Western Ontario Üniversitesi’nin yaptığı araştırmaya göre, beynimize uyaran verdikçe daha fazlasını istiyor. Yani eskiden televizyonda bir film izlemek yeterliyken şimdi filmi izlerken aynı zamanda da telefonumuzdan instagramımızı kontrol etmek istiyoruz. Teknoloji ilerleyip, uyaranlar arttıkça beynimiz de bu duruma adapte oluyor.

Dikkat süresi nasıl uzatılır?

Gün boyu maruz kaldığımız bildirimler ve uyaranlar dikkat süremizi daha da kısaltsa da, bunu geliştirmemiz münkün.

  • Arada sırada, tüm teknolojik cihazları ve uyaranları kapatıp beyninizi dinlendirin. (Ortalama bir insan cep telefonunu günde 47 kere kontrol ediyor. 18-24 yaş arasında ise bu sayı 82’ye kadar çıkıyor.)
  • Spor yapın. Spor yapmak fiziksel sağlığınız ile beraber mental sağlığınızı da olumlu etkiliyor. Araştırmalar, günlük 15 dakika egzersizin konsantrasyon ve hafızaya iyi geldiğini gösteriyor.
  • Müzik dinleyin. Hepimiz müziği arka fon olarak kullanıyoruz. Başka bir iş ile ilgilenirken arkada çalan müzik yerine gözlerinizi kapayıp, müziğe odaklanın.

Uygulamalar

Problemlerimizin bir kaynağı teknoloji de olsa, bize yine çözümler sunuyor. Konsantrasyon süremizi arttırmaya yöenlik kullanabileceğimiz uygulamalar var. Geçici süreyle dikkatinizi dağıtan uygulama ve web sitelerini engelleyebilir, meditasyon yapabilir veya okumak istediğiniz makaleleri daha sonradan okumak için listenize ekleyebilirsiniz.

www.flock.com

www.neurotracker.net

www.jabra.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin