İnsanların markanızı konuşmalarını sağlamak için 5 yöntem


Yazan: Stijn Spaas

Çeviren: Gökçe Erkan

Tüm kıtaları ve kuşakları kapsayan araştırmalar bize gösteriyor ki arkadaşlar tarafından verilen öneriler diğer bütün reklamlardan çok daha güvenilir. İnsanlar, değer verdikleri diğer insanlarla beraber hikaye dinlemeyi, izlemeyi ve paylaşmayı çok seviyor. Instagram’da, Snapchat’te ve Facebook’taki hikaye özelliği insanların kendi seçimlerini ve deneyimlerini paylaşmalarına teşvik ediyor.

Eğer paylaşmaya değecek bir deneyim verebilirseniz, hikayeleri reklamlarla kesmektense, markanız o hikayelerin konusu olabilir. Bu kayda değer deneyimleri vermenizi sağlayacak en önemli faktör kadronuzun büyüklüğü ya da ayırdığınız bütçe değil, herkeste bulunan bir özellik aslında: Yaratıcılık.

Markanızla ilgili paylaşılmaya layık hikayeler oluşturmanızda yardımcı olacak bu beş yöntem nedir?

Kadronuzu hikaye paylaşıcı yapın

Bir marka deneyiminde insanların önemsediği şeylerden biri gerçek insan ilişkisi. Lyft’in müşteri ile olan sosyal medya etkileşimi de “müşteri servisi”ni “müşteri kutlaması”na ulaştırmayı başaran güzel bir örnek. Ancak bu hikayelere ilgi uyandırmak için bütün sosyal media departmanına ihtiyacınız yok. Midtown Manhattan’daki bir butik otel olan The Library Hotel, hem lobide ve internet üzerinde sohbet tetiklemek için, hem de ortak okuma hevesini kutlamak için çalışanların isim kartına onların en sevdikleri kitapların adını da ekliyor. Bu pahalı olmayan hareket ise internet üzerinde paylaşılan ve beğenilen özçekimleri doğuruyor.

Sahne yaratın

Estetik olarak güzel duran bir çevre insanların fotoğraf çekip paylaşmasını sağlar. Guiness, geleneksel bira fabrikası ziyaretlerini daha interaktif bir hale getirerek hikayesini anlatmak için merak uyandıran ve onu adeta bir tablo gibi gösteren bir yöntem buldu ve İrlanda’nın en popular turistik yerlerinden biri haline geldi. Merci adında Paris’teki bir konsept mağazası, uygun fiyatlı materyallerle iç dizaynında sürekli mağazaya yenilik getiriyor. Müşteriler ise bu deneyimi mutlulukla arkadaşlarıyla paylaşıyor ve meraklarından mağazayı tekrar ziyaret ediyorlar.

Ürününüzü yıldız yapın

Tentsile’ın ağaç çadırları gibi yaratıcı bir ürünün çok konuşulup paylaşılması bir sürpriz değil. Ancak Bottega Louie adında Los Angelas’taki bir İtalyan restoranı, çok basit bir ürün ile hikayeler yaratmayı başardı. Onların baget ekmeği de diğer ekmekler gibi un ve su ile yapılsa da, bagetlerinin şekli Intagram’da paylaşmaya layık bir sanat eseri haline getiriyor ve her gün tükenen ilk ürün olmaya başlıyor.

Keşfedilmek için örtün

Bazıları hakkında konuşulması için ürünlerini asla değiştiremeyeceğini savunabilir. Peki ya paketi? “Kutu açma videoları”, Youtube üzerinde en çok izlenen videolardan, hatta bazılarının bir milyarın üstünde izlenmesi mevcut. Belçika’daki Tomorrowland gibi müzik festivalleri, giriş bilekliklerini girift bir kutunun içinde katılımcılara göndererek daha asıl etkinlikten haftalar öncesinden festival deneyimlerini başlatıyorlar. Tomorrowland’in tüm deneyimi kapsayan ve milyonları izleten videolarını bir kenara bıraksak bile sadece bileklik kutusu açma videoları ile yüz binlerce izlenme aldı.

Reklam değil, değer katın

İnternet üzerindeki varlığınızı sözlü reklamcılık aleti yapmak için yazılımcı olmanıza gerek yok. Forbes’in sitesi yüklenirken siteyi “günün sözü” diye bir kısım kaplıyor. Okuyucular ise bu sözlerin ekran görüntüsünü alıp kendi sosyal media hesaplarında arkadaşlarıyla paylaşıyor. Daha da derine inmek için zamanınız ve kaynağınız var ise yazılım şirketi olan HubSpot’un yaptığı “HubSpot Academy” gibi eğitici içerik toplayıp paylaşabilirsiniz. Ziyaretçiler öğrenirken tanıdıkları ile beraber sevdikleri konuları paylaşıp tartışabildikleri gibi, aynı zamanda da bu yöntem şirketlerin isim yapmasına yardım ediyor ve belki de asla ulaşamayacakları müşteriler sayesinde sözlü reklamcılık yapıyorlar.

İnsanların izlemek zorunda kalacağı reklamlar yaparak değerli zamanı çalmaktansa; mutluluğa ilham veren, kıymetli dersler öğreten ve/ya da katılımcıları sevdikleriyle paylaşmaya mecbur bırakan deneyimler yaratın. Ayrıca bu deneyimler için ödül de biçebilirsiniz. Başka bir deyişle, izleyicinize kendinizin ne kadar mükemmel olduğunu söylemektense bunu onların deneyimlemesine izin verin ki onlar da bunu paylaşabilsin.

Kaynak: adweek.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin