Instagram, akıl sağlığının farkındalığını teşvik etmek için kampanya başlattı


Yazan: Marty Swant

Çeviren: Nesil Arıyürek

Sosyal medya çoğu zaman arkadaşlar ve yabancılarla sağlıksız karşılaştırmalara neden olan bir platform  görülerek eleştiriliyor. Ancak, Akıl Sağlığı Farkındalık Ayı için, en yaygın kullanılan platformlardan biri çevrimiçi topluluğunu, milyonlarca insanın her gün mücadele ettiği konuları telkin etmek için kullanıyor.

Instagram, akıl hastalıklarının önlenmesi ve iyileştirilmesine nasıl yardımcı olunabileceği konusunda kullanıcıların kaynaklarını bulmasına ve çevrimiçi/çevrimdışı destek sağlamalarına yardımcı olan #HereForYou (Senin İçin Burada) isimli kampanyayı başlatıyor. Kampanya dahilinde Instagram kullanıcıları bir dakikalık spot reklamlarda yeme bozuklukları, depresyon ve intihar düşünceleri ile geçmişteki mücadelelerinden bahsediyor. Bununla birlikte, kampanya yüz binlerce takipçisi olan sosyal influencerlar yerine üç sıradan kişinin anlattıkları üzerinden ilerliyor.

Ulusal Akıl Hastalığı İttifakı’na göre, ABD’de 5 yetişkin 1’in yaşamları boyunca zihinsel sağlık durumuyla yaşıyor.

27 yaşındaki Instagram kullanıcısı Elyse Fox, yeni kampanyada “Bir şeylerin anormal olduğunu biliyordum ancak bunun üzerine düşünmek istemiyordum çünkü dışarıda kalmış gibi hissetmek istemiyordum” diyor.

Kampanya için en iyi olan hashtag ile birlikte Instagram, bu alanda kullanılan #ItsOkayToTalk, #MentalHealthMatters, #RecoveryIsPossible, #SadGirlsClub, #EndTheStigma, #SelfLoveClub ve #EDWarrior dahil olmak üzere diğer pek çok hashtagi öne çıkarıyor. Instagram ayrıca, çeşitli ülkelerde de destek bulmak için var olan dayanışma listelerini bir araya getirerek toplu bir kaynak olarak kullanıcılara sunuyor. Örneğin, ABD’de Aile İçi Şiddete Son Ulusal Şebeke, ConnectSafely, Ulusal Yeme Bozuklukları Derneği ve Trevor Projesi gibi gruplar vurgulanıyor.

Instagram’ın kurucu ortağı ve CEO’su Kevin Systrom, bir blog yazısında ABD’deki tüm kronik zihinsel hastalıkların yarısının 14 yaşına kadar başladığını belirtti. Bu nedenle kullanıcılar, desteğe ihtiyaç duyabilecek birinden bir yazı gördükleri takdirde bunu anonim olarak bildirebilecek ve desteğe ihtiyacı olan kullanıcı uygulamaya bir dahaki sefere girdiğinde Instagram o kişiyi yardım sağlayacak kuruluşlarla buluşturacak. Son olarak Systrom, “Instagram’da her gün insanın zihinsel sağlık yolculuklarını paylaştığını ve destek topluluklarıyla bağlantı kurduğunu görüyoruz. Bir probleme yönelik oluşturulmuş hesaplardan, gruplar tarafından benimsenmiş benzersiz hashtaglara kadar bu topluluklar, fotoğraf ve videolar yoluyla arkadaşlar ve aileler tarafından genellikle görünmez kılınan hastalıkları görünür hale getirmeye yardımcı oluyor” dedi.

Instagram’ın bu yeni kampanyası sayesinde birçok genç, kaynak ve destek bulma konusunda ilerleme kaydedecek gibi görünüyor.

Kaynak: adweek.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin