Instagram Reklamları

Instagram’ın son güncellemesinden itibaren markalar, daha zengin hikâye anlatımı yapabilmeleri için 30 saniyeye kadar uzayan video süresi ve fotoğraf ekleyebilme özelliği sayesinde reklam tanıtımı yapabiliyorlar.

Sosyal medya üzerinden reklam vermeye Facebook üzerinden aşina olmuştuk. 2015 yılının ilk aylarından beri destekleyici reklamlar vereceğini duyuran “Instagram” geçtiğimiz ay yeni güncellemesi ile 30 farklı ülkede uygulamayı başlattı.

Instagram üzerinden nasıl reklam verilir?

Öncelikle “Instagram” üzerinden reklam verebilmek için Facebook sayfanız olması gerekmektedir. Daha sonrasında Facebook sayfanızın ayarlar kısmından “Instagram Reklamları” kısmına tıklayıp “Power Editor” veya “Facebook Reklam API”sını kullanarak reklam verebiliyorsunuz.

Kullanıcılar bu durumdan ne kadar memnun?

Güncelleme itibari ile her 10 resimden biri reklam olarak karşımıza çıkmaktadır. Aynı zamanda sadece video ve fotoğrafı beğenmekle kalmayıp; aynı zamanda reklamı veren markayı takip edebiliyorsunuz. Bu durum kişinin ilgisine göre değişiklik gösterebiliyor. Örneğin, 19 yaşında Instagram kullanıcısı olan genç kıza yönelik makyaj ve giyim önerileri sunulurken, aynı yaştaki erkek çocuğa video oyunları ve araba reklamları sunulabiliyor.

Kendi Instagram sayfanızda takip ettiğiniz insanların fotoğraflarının yanı sıra reklamları görmek herkesin de hoşuna gitmiyor. Sosyal medya üzerinden özellikle Facebook’ta fazlası ile reklam görmeye aşina olduğumuz için Instagram kişilere daha özel bir alan etkisi yaratıyor. Bu nedenle herkesin kendi özel resmini paylaştığı alanda reklam görmesi hoşuna gitmiyor.

instagram-reklam

Written by Edi Derofe

İstanbul Bilgi Üniversitesi Medya ve İletişim Sistemleri bölümünden 2016'da mezun oldum. Lise yıllarından beri dijitale ve içerik üretimine yatkın biriyim. Üniversiteden mezun olmamla birlikte Optimum Media Directions’da programatik medya sorumlusu olarak kariyerime başladım. Şimdi ise Dentsu Aegis Network altındaki Amnet’te programatik trader olarak iş hayatıma devam ediyorum. Bu dönemde McDonalds, THY, BSH Group, Ferrero, Citroen, Honda, Nissan, Henkel, Hasbro, Mattel, Estee Lauder Company, İş Bankası, Pınar, Eczacıbaşı, H&M, Lenovo, HP ve daha onlarca önemli yerel ve global markanın dijital stratejilerini oluşturup, kampanyalarını yönettim.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir