Instagram sessizce paylaşım sayılarını herkese açık hale getiriyorYazar: Catherine Perloff
Çeviren: Nazlı Özkök
Yeni halka açık ölçüm, sosyal stratejide paylaşımların artan öneminin simgesidir.

Instagram, bir gönderinin paylaşılma sayısını kamuoyuna açıkladı; bu, daha önce markaların ve içerik oluşturucuların yalnızca platformun arka ucunda görebildiği bir ölçümdü; bu, bir başarı ölçütü olarak paylaşmanın artan önemini gösteriyor.

Adweek ve diğer birçok kaynak, bu yılın başlarında kağıt uçak paylaşım simgesinin yanında metriğin göründüğünü fark etti; bir kaynak, ağustos ayı başlarında halka açık paylaşım sayımlarını fark etti. Diğer kaynaklar, özelliğin henüz hesaplarında görünmediğini söylüyor.

Mart ayında, influencer platformu Mavrck’ta influencer inovasyonu direktör yardımcısı Lindsey Gamble tarafından yazılan yaratıcı ekonomi bülteni, Meta’nın kısa biçimli video ürünü Reels’in kamuya açık paylaşım sayımlarına dikkat çekti .

Meta yorum isteklerine geri dönmedi.

Herkese açık paylaşım sayılarına sahip bir gönderinin nasıl göründüğüne dair ekran görüntüsü. Catherine Perloff

Paylaşımın ne olduğu (Hikaye özelliğinde paylaşım yapmak, doğrudan mesaj yoluyla paylaşım yapmak, platform dışına bir bağlantı göndermek veya yukarıdakilerin tümü olabilir) ve herkese açık paylaşım sayılarının neden sadece göründüğü gibi özelliğin pek çok yönü hala belirsiz. belirli hesapların yanında. Ancak dört sosyal kaynak ve içerik oluşturucu kaynağı Adweek’e, yeni halka açık ölçümün, sosyal stratejide beğeniler ve yorumlardan uzaklaşıp paylaşım ve topluluk oluşturmaya doğru bir değişimin simgesi olduğunu söyledi.

“Gönderinizin kapladığı alanı büyütmek için insanlara para ödemiyorsunuz. Bu medya için bir hiledir” dedi We Are Social ajansının strateji başkanı Katie McDonald. “[Paylaşmak] kutsal kâsedir. Bir katılımcıyı marka elçisine dönüştürüyorsunuz.”

Paylaşılabilirliğin artan önemi değişen kullanıcı davranışlarını yansıtıyor. Instagram CEO’su Adam Mosseri, bu yazın başlarında bir podcast’te gençlerin zamanlarının çoğunu Instagram’da DM’lerde, ardından Hikayeler’de ve ardından akışta geçirdiklerini söyledi . Ağızdan ağza pazarlamanın dijital ortama taşınması ve müşteri ile etki sahibi arasındaki çizginin bulanıklaşması nedeniyle sıradan insanların pazarlama stratejilerinde artan önemi de oyunda yer alıyor .

Etkileyici içeriğin artırılması beğenileri öldürdü

Mikro etkileyici ajansı Sosyal Araştırmalar CEO’su Brandon Perlman, yorumların ve beğenilerin organik sosyal stratejinin başarısını değerlendirmek için kritik iş ölçümleri olduğunu söyledi.

İki yıl önce Instagram’ın kullanıcılara beğeni sayılarını gizleme seçeneği sunması ve beğenilerin ve takipçilerin satın alınabileceğine dair sektör anlayışının gelişmesiyle, beğeniler zaten daha az alakalı bir ölçüm haline geliyordu .

İlk olarak Haziran 2019’da markalı içerik reklamları olarak başlatılan ve markaların yaratıcıların içeriklerini artırmasına olanak tanıyan Instagram’ın ortaklık reklamlarının kullanıma sunulmasıyla markaların beğeni ve paylaşımlara daha az ihtiyacı oluyor . Geleneksel olarak Instagram’da reklam satın alma, içerik oluşturucudan bağımsızdı ve markalar, içerik oluşturucuların gönderilerini ücretli medyayla güçlendiremezdi.

Perlman, “Marka olarak etkileyici içeriği artırabildiğiniz anda [beğeniler ve yorumların] önemi kalmadı” dedi. “O zaman bu beğenileri gerekli erişimi satın alarak değiştirebilirsiniz.”

Zeytinyağı markası Graza ve bira markası Talea gibi reklam verenlerle çalışan sosyal stratejist Kendall Dickieson, paylaşımın takipçi sayısını artırmaya yardımcı olmasına rağmen bazı markaların sosyal başarıyı doğrulamak için takipçiler gibi eski ölçümlere bağlı kaldığını söyledi.

“‘Daha fazla takipçi istiyoruz’ 1 numaralı KPI’ydı (temel performans göstergesi)” dedi. “Artık markalar daha fazla takipçiye sahip olmak için müşterinizin istediği içeriği oluşturmanız gerektiğinin farkında.”

‘Grup sohbetine layık’ içerik

Beğeni ve yorumların ardından paylaşımlar ve kaydetmeler, sosyal profesyoneller için giderek daha önemli hale gelen KPI’lar haline geliyor ve üç strateji uzmanı, “grup sohbetine değer” içerik oluşturmayı hedeflediklerini söylüyor.

McDonald, “[Organik sosyalin] ölçümünü aktif katılıma ağırlık verdik” dedi. “Paylaşımlar ve kaydetmeler en aktif biçimdir. Yorumlar spam içerikli olabilir. Beğeniler oldukça pasiftir.”

Dickieson, Instagram’ın halka açık paylaşım sayılarını daha yaygın hale getirmesinin, pazarlamacılar için belirli bir içerik stratejisini uygulayıp uygulamamaya karar vermede yararlı bir gösterge olacağını söyledi.

Ancak bazı markalar rakiplerinin içeriklerinin ne kadar popüler olduğunu bilmesini istemeyebilir.

McDonald, paylaşım sayımlarının halka açık olmasıyla, etkili sosyal stratejinin, içeriğin hedef kitleye hitap edip etmediğine göre değerlendirileceğini, bunun da markalar üzerinde işe yarayan gönderiler tasarlama konusunda daha fazla baskı oluşturacağını söyledi.

“Öncelikle bağlantıyı kıvılcımlandırmak için orada olmadığınız sürece organik sosyal ortamda var olamazsınız” diye ekledi. “Orada olmanın [başka] bir nedeni yok.”

Kaynak: AdWeek

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin