Instagram, Snapchat dönüşümünü tamamlamak için ‘yüz filtreleri’ ekledi


Yazan: Karıssa Bell

Çeviren: Nesil Arıyürek

Sonunda beklenen oldu ve Snapchat’ten kopyaladığı özellikleri neredeyse bir sanat biçimine dönüştüren Instagram, nihayet kopyalamamış olduğu son büyük Snapchat özelliğini de kopyaladı: selfie lensler. Uygulama, “yüz filtresi” adı verilen özel sürümünü yaymaya başladı bile. Instagram, değişiklikleri ayrıntılandıran bir blog yazısında yeni filtreden şu sözlerle bahsetti: “sıradan bir selfieyi eğlenceli ve keyifli bir şeye dönüştürmenin kolay bir yolu”.

Instagram, yüz filtresi özelliği için başlangıç olarak sekiz filtreyle sunuyor ancak kısa süre içerisinde muhtemelen sayıyı daha da arttıracak. İlk sekiz filtreden bazılarının, uzun süredir Snapchat kullanan insanlara kullanıcılarına aşina geleceği düşünülüyor. Filtrelerden bazıları şu şekilde: tavşan kulakları ve diğer hayvan yüzleri, gözlükler (aynı zamanda matematik denklemleri havada dönüyor) ve kraliyet taçları.

Snapchat’ın lenslerinde olduğu gibi, bazı filtreler ekrandaki diğer insanlara da uygulanabiliyor. Instagram, yeni görüntülerle bu özelliğin ne sıklıkta güncelleneceğini belirtmedi ancak Facebook’un Facebook ve Messenger’daki Snapchat benzeri kameralarla yaptığı gibi uygulama düzenli olarak güncellenmeyi planladığı anlaşılıyor.

Bu noktada, Instagram’ın Snapchat özelliğini bir kez daha pervasızca kopyalaması tabii ki sürpriz olmadı. Fakat bu hareket, Snap halkı için özellikle önemli bir zamanda gelmiş oldu. Şirket ilk kazançlarını kaybetti ve kullanıcı azalmasıyla karşı karşıya kaldı.

Uygulama analizi firması Sensor Tower’dan yapılan yeni araştırmaya göre, uygulamayı indirme oranı, 2016’da aynı ayla karşılaştırıldığında Nisan ayında yüzde 16 azaldı. Bu arada, Instagram, her şeye rağmen büyümeye devam ediyor. Geçiş aşaması ve indirmelerin Nisan ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 19 artmasıyla birlikte uygulama son kilometre taşını da başarıyla tamamlamış oluyor. Snap CEO’su Evan Spiegel, yatırımcıların Facebook’la rekabetle ilgili endişelerini kestirip attı. Facebook gibi rakiplerin tehdidi sorulduğunda, “Yahoo’nun bir arama kutusu olması, onların Google oldukları anlamına gelmiyor” dedi. Daha önce şirket, Snapchat’ta diğer uygulamalardakinden çok daha fazla zaman harcadıklarından dolayı kullanıcılarının benzersiz olduğunu belirmişti.

Yüz filtreleri bir yana, Instagram güncellemede ayrıca birkaç yeni “yaratıcı araç” da ekledi. Örneğin, videoları tersine kaydetmenize ve paylaşmanıza olanak tanıyan yeni bir video ayarı olan “geri sarma ” var (Snapchat’i kullanmaya devam etmek isteyenler için bu özellik orada hala var). Ayrıca, daha önce eklediğiniz doodle bölümlerini ve diğer efektleri kaldırmanıza olanak tanıyan yeni bir “silgi fırçası” aracı var. Son olarak, uygulama “Hikayeler” kısmı için yeni bir hashtag etiket özelliği ekliyor. Artık, hashtag’i paylaşan diğer Instagram içeriğine direkt bağlantı oluşturacak çıkartmalar içerisinden hashtaglar oluşturabilirsiniz.

Kaynak: http://mashable.com

 

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin