Instagram Snapchat’i kendi özelliğiyle vurdu


Yazan: Berkay Öktem

2010 yılında kurulan Instagram, 2012 yılında Facebook tarafından satın alındıktan sonra büyük bir yükselişe geçti ve yaklaşık 1 sene önce “Hikayeler” özelliğinin hayatımıza girmesiyle bu yükselişi kısa süre içerisinde katladı. Instagram, Snapchat’ten kopyaladığı “Hikayeler” özelliği ile Snapchat’in koltuğunu ele geçirdi ve Snapchat’i batmanın eşiğine kadar sürükledi.

Instagram kullanıcı sayısı (Milyon kişi)

Instagram’ın kullanıcı sayısının artışındaki hızın yanısıra asıl yükseliş kullanıcıların uygulamanın içinde geçirdiği vakitte oldu. “Hikayeler” özelliği ile Instagram içerisinde 25 yaş altındaki kullanıcılar günde ortalama 32 dakika, 25 yaş ve üstündeki kullanıcılar ise ortalama 24 dakika harcıyor.

Ayrıca işletmelerin de “Hikayeler” özelliğine sahip olması dijital reklam pazarının hareketlenmesinde büyük rol oynadı. Markaların kullanıcı ile etkileşim kurmasını kolaylaştıran “Hikayeler” özelliği ile kullanıcılar da mesaj atarak marka ile kolayca iletişim kurabilme fırsatına sahip olabiliyor. Yakın zamanda gelen link verme özelliği ile birebir satış imkanını da veren “Hikayeler” özelliği sayesinde Instagram markaların vazgeçilmez platformu haline geldi.   Ülkemizde çok yaratıcı işler henüz yapılmamış olsa da özellikle ABD’de markalar tarafından bu özellik çok sık kullanılıyor ve yaratıcı işler ortaya çıkartılıyor. “Hikayeler” özelliği kullanılarak Instagram’da şu zamana kadar yapılmış en kreatif iş olarak gördüğüm Bacardi’nin InstaDj kampanyası:

https://www.youtube.com/watch?v=eHC5pb_ptGM

Instagram’ın Snapchat’ten kopyaladığı “Hikayeler” özelliği ile büyük bir yükselişe geçerken Snapchat cephesinde ise büyük bir düşüş hakim. Snapchat, aylık %17 aktif kullanıcı büyüme oranına sahipken Instagram’ın “Hikayeler” özelliğini tanıtmasından sonra ilk çeyrekte %5’lik bir düşüş yaşadı ve hisse fiyatı 17 dolardan 13 dolara düştü. Ayrıca günlük 166 milyon aktif kullanıcıya sahip olan Snapchat, sadece “Hikayeler” özelliğini kullanan günlük 250 milyon Instagram kullanıcısını ne yaparsa yapsın yakalayabilecek gibi görünmüyor.

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin