Instagram, yeni özelliğini duyurdu: ‘Canlı bağışlar’


Yazan: Joele Forrester

Çeviren: Kazım Oğulcan Koç

Instagram, koronavirus salgını sırasında işletmelere ve insanlara yardım etmenin yollarını aramaya devam ediyor. Instagram, kâr amacı gütmeyen kuruluşların, ‘Instagram Live’ (Instagram canlı yayını) üzerinden para toplamasına olanak tanıyan yeni bir bağış toplama özelliği başlattı. Böylece Instagram kullanıcıları, kâr amacı gütmeyen sivil toplum kuruluşlarına, uygulama içinde bağışta bulunabilecek.

Instagram resmi hesabı, paylaştığı gönderide “Bu günlerde birçok insan zorluklarla karşı karşıya kaldı ve biz de üstümüze düşeni yapıp kâr amacı gütmeyen kuruluşlara ve yardıma ihtiyacı olan insanlara destek olmak istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Instagram ayrıca ‘Canlı Bağış’ özelliği ile toplanan paranın tamamının, hiçbir kesintiye uğramaksızın kâr amacı gütmeyen kuruluşlara doğrudan gideceğinin altını çizdi.

Instagram kullanıcıları ‘Canlı Bağış’ özelliğini kullanmak için, önce, uygulamada ana sayfanın sol üst kısmındaki kamera simgesine dokunabilir veya ekranı hızlıca sağa kaydırabilir. Sonraki adımda kullanıcılar, bağış yapmak için ekranın altındaki ‘Canlı’ ifadesine tıklayıp, ‘Bağış Toplama’ seçeneğini seçebilir ve hemen sonra desteklenecek bir kâr amacı gütmeyen kuruluş bulabilir. ‘Canlı Bağış’ başladığında, kullanıcı, kaç kişinin bağışta bulunduğunu ve toplanan paranın miktarını gerçek zamanlı olarak görebilecektir. Ayrıca ‘Görüntüle’ seçeneğine tıklayarak bağış yapan kullanıcıların bağış detaylarına da erişebilecektir.

Öte yandan, bağışta bulunan kullanıcılar, bu dayanışma kampanyasına farkındalık yaratmak için özel olarak tasarlanan ‘Bağışta Bulundum’ çıkartmasına erişebilecek ve bu çıkartmayı kendi hikayelerinde paylaşabilecek.

Bu yeni özellik, bizler kendimizi izole etmiş ve sosyal mesafe kurallarına hassasiyet gösterirken, kâr amacı gütmeyen kuruluşlara destek vermek için çok yararlı olacak.

Bu özellik, TikTok’un hem video yayınlarında hem de canlı yayınlarında kullanılabilen bağış özelliğini başlatmasından hemen sonra Instagram’a geldi. Önceki günlerde, Facebook da bu pandemi sürecinde, kullanıcılarının para kazanabilmeleri için onlara, açacakları canlı yayınlarda, bu yayınları diğerlerinin izleyebilmesi için bir ücretlendirme yapabilmelerine olanak tanımıştı.

 

Kaynak: www.talkinginfluence.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin