Instagram’dan acil açıklama bekleniyor


Yazan: Gökçem İslam

Instagram’ın 2016 yılının Mart ayında değişen algoritması eski haline dönüyor” dedikodusu birkaç gündür konuşulmakta. Instagram’ın Facebook tarafından satın alındıktan sonra değişen algoritmasının eski hali olan kronolojik gösterime geçiş yapacağı söylentisiyle ilgili yetkililerden bir açıklama gelmemişti.

İddia edilen konuyla ilgili Instagram sözcüsü, Fast Company’e yaptığı açıklamada, “Hayır, Instagram kronolojik sıralama algoritmasını test etmiyor. Bu söylenti bir anda ortaya çıktı ve yayıldı. Düzeltmeye çalışıyoruz” dedi.

Jack Harding’in paylaşımı

Instagram’ın eski algoritmasına döndüğü söylentisini ortaya çıkaran kişiyse, Jack Harding’ti. Spekülasyon, Instagram çalışanı olduğunu iddia eden bir fotoğrafçı tarafından gönderi paylaşılmasından sonra başladı. Instagram kullanıcısı Jack Harding paylaşımları kronolojik sırada gösteren zaman çizelgesinin bir videosunu paylaşarak şunları söyledi: “Instagram, kronolojik sıralamaya geri döndü. Bunun iyi ya da kötü bir haber olup olmadığını merak ediyorum.”

Harding, uygulamanın en yeni beta sürümünü deneyen ilk kişi olmasının yanı sıra Instagram platformunun bir çalışanı olduğunu da açıklamıştı fakat bu açıklamanın doğru olmadığı ortaya çıktı.

Instagram’ın hala kullandığı algoritması, en son takip ettiğiniz ya da yakın zamanda etkileşime girdiğiniz kullanıcıların gönderilerini ön plana çıkarırken, diğer kişilerin paylaşımlarını ise listenin en altlarına doğru itiyor. Bu durum da Instagram’da birçok kişinin paylaşımlarının daha az görüntülenmesine yol açıyor. Instagram, takipçisi az olan kullanıcıların takipçi sayılarını arttırırken, beğeni sayısı az olan kullanıcıların da takipçileri tarafından paylaşımlarının daha az görülmesine sebep oluyor. Bu algoritmanın değişmesini bekleyen kullanıcılar hayal kırıklığına uğradılar.

Eski algoritmanın geri gelmesini isteyen kullanıcılar, Instagram’da bu konuyla ilgili paylaşımlar yapmaya başladılar. Instagram’ın yaptığı açıklamanın üstünden 2 gün geçmesine rağmen bu konu hakkındaki paylaşımlar giderek artıyor. İki gün içerisinde #makeinstagramchronologicalagain etiketiyle 1126,  #instagramchronological etiketiyle 227, #chronologicalorder etiketiyle 3623, #chronologicaltimeline etiketiyle 307, #chronological etiketiyle 4495, #chronologicalfeed etiketiyle 169, #bringbackchronological etiketiyle 1035 tane paylaşım yapılmış durumda.

  

Instagram henüz resmi bir açıklama yapmadı ancak bazı insanlar Instagram’ın kronolojik algoritmaya geçiş yaptığını ve kronolojik sıralama konusunda Vero gibi uygulamalardan etkilendiğini öne sürüyor. İlerleyen günlerde Instagram’ın resmi bir açıklama yapması ve eski algoritmaya geri dönüp dönmeyeceğini belirtmesi bekleniyor.

Kaynaklar:

www.instagram.com

www.dailymail.co.uk

www.highsnobiety.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin