Instagram’dan yeni tag: “Paid Partnership”


Yazan: Sanbey Yücel

Facebook’un sahip olduğu fotoğraf ve video uygulaması olan Instagram, geçtiğimiz Salı günü resmi sponsor paylaşımı içeriğini açıkladı. İlk olarak Haziran ayında belli bir kullanıcı kitlesine sunulan tag(etiket) seçeneği, şimdi birçok kullanıcı için aktif hale gelecek. Bu seçenekle fotoğraf, video veya hikâye paylaşımları için ücret alan yani reklam alan kullanıcılar ve o kişilerin yaptıkları paylaşımlar bu yeni tag ile daha uygun, daha dürüst ve daha anlaşılabilirbir hal alacak. Bu yılın ortalarında Federal Ticaret Komisyonu, başta Instagram’ın merkezi olmak üzere, uygulama içinde reklam olduğunu belirtmeden paylaşım yapan ünlülere uyarı mektubu yollamıştı. Yeni etiket olan “Paid partnership” yakın zamanda tüm sponsorlu paylaşım yapanlar için devreye girecek.

Marka ve reklam konusunda son derece şeffaf olmak isteyen Instagram, bu etiketi denetlemek içinde bir dizi gözlem aracı yarattı. Bu araç hem bilgisayar programlarıyla desteklenecek,  hem de uygulama içindeki marka ve reklam ihlallerini raporlaması önemli bir rol üstlenecek.

Yeni tag paylaşımlarda bu şekilde yer alacak;

Federal Ticaret Komisyonu bu yeniliğin hala çok yararlı olmadığını kullanıcıyı zorlamadığını düşünse de, çok daha fazla kişiye ulaşıp anlamını gerçekleştirdiğinde etkileri gözlemlenmeye başlanıcaktır.

Instagram’ın yaratıcı program direktörü Charles Porch, “ bu işin tamamı halletmemiz ne kadar sürer bilemiyorum fakat bu konuda emin adımlarla ilerlemek istiyoruz” dedi.

Ayrıca yeni sistem bazı reklam verenler için yararlı olacağa benziyor. Örneğin, bunu kullandırtan markalar paylaşımların sonucunda, yararlı analitik sonuçlara sahip olabilirler.

1.2M takipçili Xenia Tchoumi ise “Yeni sponsorlu paylaşım etiketiyle, Instagram üzerindeki tüm paylaşımların fazlasıyla şeffaf oldu ve analitik sonuçlar doğrultusunda bana yeni iş ortakları kazandırdı” şeklinde kendini ifade etti.

Geçtiğimiz yıl bir grup izleyici tarafından yapılan gözlemde Kardashian – Jenner ailesi yaptığı reklam paylaşımlarının çoğunu etiketlemediğini ve yaptıkları paylaşımların 100’ü geçtiğini belirtti.

Tabii ki Instagram hala bu özelliği test ediyor, fakat ellerini çabuk tutsalar onlar için iyi olur çünkü Federal Ticaret Komisyonu bu uygunsuz ve kullanıcı haklarını ihlal eden paylaşımların bir düzene girmesini istiyor.

KAYNAKLAR

http://mashable.com

https://marketingland.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin