Instagram’ın yeni özellikleriyle satış çok daha kolaylaşıyor


Yazan: Ece Tuçaltan

Instagram, marka profilleri üzerinden müşterileriyle mesajlaşmak ve hatta satışlarını kolaylaştırmak için yeni özellikler sunuyor. Son zamanlarda Instagram’daki yeni “aksiyon butonları” ilginizi çekmiş olabilir. Bu butonlar sayesinde işletmelere ürün, bileti, servis gibi bir çok satış kanalı açıldı. Aynı zamanda üçüncü tarafların da desteği iler rezervasyon gibi hizmetler de sağlanabilecek. Yani içerik direkt olarak satış kanalına dönüşebilecek.

 

Yeni aksiyon butonları aplikasyondan çıkmadan yeni bir tarayıcı sekmesine yönlendiriyor ve kullanıcının içeriğe basit ve kolay erişimini sağlıyor. Aynı zamanda Instagramın yerel ödeme sistemi de satış takiplerini içerikle ilişkilendirerek takip edilmesini oldukça kolaylaştırıyor. Instagramın yerel ödeme sistemi Facebook’un alt yapısıyla çalışıyor. Aynı zamanda online satış devleri Shopify ve Bigcommerce tarafından destekleniyor. Banka kartı veya kredi kartınızı kaydedip bir güvenlik şifresi oluşturarak Instagram aplikasyonundan ayrılmadan alışverişinizi başarıyla gerçekleştirebilirsiniz. Bu güncelleme, sosyal medya mecrası olarak tanıdığımız Instagram’ı içerikle çalışan bir e-ticaret mecrasına dönüştürebilir.

Üzerine çok düşünmeden ani dürtülere dayanan satın almaların da artmasını sağlayabilir ve bu etkisiyle daha fazla işletme için cazip gelebilir. Instagram destek aldığı Bigcommerce ve Shopify’ın aksine işletmelerin satışların üzerinden bir komisyon almıyor ama son kullanıcıya en verimli şekilde ulaşmasını sağlamak adına işletmelerin Instagram reklam özelliğini daha fazla kullanacakları kesin. Böylece Instagram komisyondan kazanacağı miktarı katlamış oluyor.

 

 

Instagram ürün etiketleri

Alışverişe özelliğine gelince, uygulamada yeni de olsa ürün etiketlerini görmeye alıştık. Bu özellik şu anda Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık, Avustralya, Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, İspanya, Brezilya, İsveç, Hollanda, Arjantin, Meksika, Yeni Zelanda, İsviçre, Porto Riko, İrlanda, Güney Afrika, Belçika, Avusturya, Peru, Uruguay, Paraguay, Malta, Ekvador, Panama, Portekiz, Polonya, Yunanistan, Kıbrıs, Danimarka, Çek Cumhuriyeti, Romanya, Norveç, Macaristan, Bulgaristan, Hırvatistan, Finlandiya, Letonya, Litvanya, Slovenya, Lüksemburg, Dominik Cumhuriyeti ve Belize’deki onaylanan işletmeler tarafından kullanılabiliyor. İşletmeler paylaşacakları resimlerdeki ürünlerini fiyatlarıyla birlikte etiketleyebiliyor ve doğrudan sitelerindeki ürün sayfasına yönlendiren bir bağlantıyı da dahil edebiliyor. Kullanıcıların aplikasyondan ayırılıp o ürünü aramasını beklemek yerine tek aplikasyon içerisinde satış gerçekleşebiliyor.

 

Instagram İşletme Blogu’undaki duyuru “Daha çok Instagram kullanıcısı, Instagram üzerinden işletmelerle etkileşime geçerek ilham aldıklarına eylemi gerçekleştiriyor. Yeni aksiyon butonlarımızla etkileşimi eyleme dönüştürmeyi kolaylaştırıyoruz.”

Instagram üzerinden müşteri ve işletme iletişimi

 

Instagram, günlük olarak 200 milyondan fazla kullanıcının bir işletme profilini ziyaret ettiğini ve ayda 150 milyondan fazla kişinin bir işletme profiline direkt mesaj üzerinden ulaştığını duyurdu. Bu özellik, müşteri ve işletme arasındaki iletişimi sıklaştırmış ve dolayısıyla daha samimi hale getirmiş durumda. Etkileşimi esas alan işletmelerin müşteri iletişimini kolaylaştırmak için hızlı cevap özelliğinin de test edildiği söyleniyor. Böylece işletmeciler, sık sık aldıkları soruları tekrar tekrar cevaplamak yerine belirledikleri hazır cevapları bir butonla ulaştırabilecekler.

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin