İnternet sayfanızda olması gereken 3 tür bağlantı


Yazan: Govind Agarwal

Çeviren: Berfu Ervakit

Neden ‘backlink’ hakkında çok düşünmelisiniz? Evet, sitenize yönlendiren bağlantılar kesinlikle Google’a saygınlığınızı gösterir, aynı zamanda sayfanızın sıralamasına karar veren diğer faktörleri de artırır. Bir kullanıcı bir anahtar kelime yazdığında Google, Spider ile 200’den fazla kriteri kontrol eder ve yarım saniyenin altında bir liste döndürür. Bağlantılarla, o 200 kutunun çoğunu kontrol edebilir ve o imrendiğiniz birinci sayfaya girebilirsiniz. Neden türleriyle birlikte bağlantıları oluşturmanız gerektiğini ve neyi kontrol etmeniz gerektiğini öğrenin.

Neden bağlantılar yaratılıyor?

Neden Vikipedi ve YouTube her zaman ilk sayfada yer alıyor? Çünkü diğer internet sitelerinin birçoğu içeriklerine yönlendiriyor. Bu, Google’ın bu sayfalardaki her şeyin alakalı olması gerektiğini düşünmesini sağlıyor. Bu birinci sebep. Bir diğer sebep ise sitenizi bir arama motoru algoritması tarafından görünür kılmaktır.

Birisi “Aslanlar ne yer?” yazdığında, Google veya Yahoo aslanları açıklayan içerik için tüm sayfalarına bakmaya başlayacaktır. Bağlantınızın gönderildiği bir sayfaya geldiğinde, bu belirli sayfayı taradıktan sonra, otomatik olarak kendisini web sitenize yönlendirecek ve okuyacaktır. Böylece, bir şekilde diğer web sayfalarını geçerek tüm sıranın önünde duruyorsunuz. İşte neden bağlantılara ihtiyacınız olduğunuzun nedeni.

Bağlantılar nasıl oluşturulur?

Gereklilik belirlendiğine göre, artık ‘backlink’leri nasıl oluşturacağımıza geçelim. Eski tarzda aşamalı formatının ayrıntılarını anlatmak yerine size ‘backlink’lerin türlerini söyleyeyim ve bunları bu satırlara nasıl inşa edeceğinizi cevaplayayım.

1.Organik bağlantılar

Tamam! Bunları oluşturamazsınız. Bunlar doğal olarak web sitenize gelen doğal bağlantılardır; birisi bir yerlerde sayfanızı okurken alakalı olduğunu düşünerek sayfasında bağlantınızı paylaşır. Google’ın bu tür orijinal bağlantılara çok yüksek bir değer verdiğini ve arama motoru sonuç sayfasındaki yerinizi büyük ölçüde artıracağı konusunu bir kenara not edin.

Dikkat edilmesi gereken husus, tüm doğal bağlantıların iyi niyetle gelmediğini hatırlamak olabilir. ‘Backlink’in doğal olduğu ve aslanlar yerine papağanları gösterdiği durumda Google onu spam olarak değerlendirir. Yani bir tane aldığınızda sadece arkanıza yaslanıp oturmayın.

2.Kendi kendine yaratılan bağlantılar

Bunlar oluşturduğunuz şeylerdir. Nasıl? Bloglara veya forumlara yorum yazarak veya site çapında bağlantılar oluşturarak. Bunun üzerinde tam kontrole sahipsiniz, bu nedenle işleri ilgili bölgede saklayın. Örneğin, bağlantınızla aslanın diyet grafiğiyle ilgili bir soru-cevap mesajında yorum yapın. Ayrıca, aslanlar ve yaban hayatı ile ilgili blogları avlayabilir ve kendinizi orada sergileyin.

Unutmayın, bu bağlantılar Google’ın size ilgili bir web sitesi olarak bakmasını sağlamaz, ancak trafiği kesinlikle artıracaktır. Aslanın diyet oturumunda yer alan insanlar, sitenizi kontrol etmeyi düşünebilir ve bu arama motoru sonuç sayfasındaki yerinize yardımcı olacaktır.

3.Sosyal yardım bağlantıları

Yüksek öncelikli bir blog yazarı aslanlar hakkında yazdıysa ve şu anda Google’ın ilk sayfasında yer alıyorsa ne olur? Buradan bir ‘backlink’in olması harika olmaz mıydı? Yani, yapmanız gereken bu kişiye bir mail atmak ve candan bir ‘backlink’ isteğinde bulunmaktır. Buna karşılık, bu iyiliği de geri göndermeniz gerekecektir. Bu şekilde, sizin için kazan-kazan olan uzun vadeli bir SEO ilişkisi yaratmış olursunuz.

Tekrar söylemek gerekirse, işler alakalı olmalı ve içeriğinizin mükemmel olması gerekir. İçeriğiniz aslanlardan farklıysa blog yazarı kesinlikle sitenizi dikkate almaz. Google sayfasını tararken bunu spam olarak değerlendirir. Google Penguen ayrıca herkesi gözetiyor.

Özetlemek gerekirse:

Süreci zaman alıcı ama kesinlikle meyve taşıyor. Google sözleriyle, etkili ‘backlink’leri oluşturarak sitenizin sıralamasını değiştirebilirsiniz. Bir sayfayı endekslerken arama motorlarının göz önüne aldığı yüzlerce faktör vardır ve ‘backlink’ler bu kutuların çoğunu işaretlemek için mükemmel bir yoldur. Etkileyici içerik geliştirin ve bağlanmaya başlayın!

 

Kaynak: www.business2community.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin