Iphone X: Iphone 8’in Çöküşü ve Tim Cook’un Riskli Kumarı


Yazan: Ewan Spence

Çeviren: Sezin Katalon

Eğer X modeli piyasaya sürülmeseydi, şüphesiz Iphone 8 ve 8 Plus modellerini Apple’ın bugüne kadarki en büyük icatları ve gelişimi olarak görecektik. Şimdi ise Iphone X çıkmışken, yüzüne bile bakılmıyor. Eylül ayındaki lansmandan önce Apple, Iphone ailesi için bir karar vermek zorundaydı. Tim Cook ve ekibi Iphone X’in bir an önce piyasaya sürülmesini istiyordu, ancak bu durum Apple için 2017’nin 4. çeyreğinde finansal olarak bir risk taşıyordu.

Iphone 8 ve 8 Plus piyasaya çıktığı haftada, tamamen sıfır denemese de satışlar hiç de beklenildiği gibi değildi. Bu sene, neredeyse son 10 yıldır her Eylül ayında Apple Store’ların önünde oluşan metrelerce kuyruklardan ve sosyal medyadaki heyecandan eser yoktu. Varsayım ise şu yöndeydi: yeni bir telefon almak isteyenler biraz daha bekleyip Iphone X’i tercih edecekti. Ne de olsa X, “Iphone’un geleceği” olarak tanıtılmıştı.

Eylül’den önce bu durumu halletmenin iki yolu vardı: Iphone 8 ve 8 Plus ile birlikte X modelinden sınırlı sayıda Apple Store’larda yerini alacaktı ve yok satacaktı. Diğer yol ise; X’i yılın sonunda piyasaya sürmek ve 8 ailesinin satılmasını beklemekti. Apple ikinci yol ile ilerlemeyi tercih etti ve bir bakıma Iphone 8 ailesi kurban edilmiş oldu.

Iphone 8 ailesi, X tanıtılınca 2 dakika içerisinde çoktan eskimiş oldu. Her sene bu tanıtımı bekleyen teknoloji meraklıları için bile gölgede kaldı. Bu stratejiyle ilgili sorun tamamen finansal boyutta. Lansman zamanı senenin 3. çeyreğinin son haftalarına denk geliyor ve Iphone 8’in bu dönemdeki düşük satışları, bunun 4. çeyreğe de sarkması 2017 sonunda Iphone satışlarının ciddi düşüşünü belgeliyor. Bu durum, Iphone X’ in omuzlarına çok yük bindiriyor.

Iphone X’ in de bu zararı kapatma olasılığı pek yok. Ön sipariş dönemi henüz başlayan cihaz, 3 Kasım’da raflarda yerini alacak. X’ in sadece 2017 sonuna kadar değil, 2018’in başında da büyük stoklarla üretileceği düşünülmüyor.

Yeteri kadar cihaz üretilmemesi ve düşük satışlar, normalde çok karlı geçen aylar için Apple adına büyük bir yenilgi. Tabii ki teknolojinin sıkı takipçileri Iphone X’ in yeni özelliklerini (chip teknolojisi, Face ID gibi)ortaya çıkaracak. Bu noktada değinmemiz gereken unsurlar; Face ID, Touch ID’den daha güvenli olup olmadığı, en iyi Iphone camı olmasına rağmen Samsung tarafından üretilmiş olması ama çözünürlük olarak Galaxy S8 ve Note’u yakalayamamış olması, cihazları kıyaslarken düşündürüyor. Apple’ın 2016 sonlarına kıyasla 2017 sonunda daha az Iphone satacağı açıkça belli oluyor.

2018’in devamında satışlar kötü gidecek gibi görünmüyor. Eğer üreticiler 2017 sonunun ve 2018 başının finansal problemlerinden etkilenmezlerse, 2018 Iphone için kötü bir yıl olmayacak. Uzun vadeli bir düşünce için, Tim Cook’un oynadığı bu kumar başarılı olabilir.

Kaynak: www.forbes.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin