İş yerinde sosyal medya güvenliği farkındalığını artırmanın 5 yoluYazar: Sam Lauron
Çeviren: Öykü Aksoy

 

İş yerinde sosyal medya güvenliği farkındalığı oluşturmak, örneğin TikTok katılım stratejileri geliştirmek kadar heyecan verici olmayabilir. Ancak, yine de her büyüklükteki kuruluştaki sosyal ekipler için kritik bir işlevdir.

Bunun nedeni, sosyal medya tehditlerinin yalnızca markanızın sosyal hesaplarını etkilememesidir. Ele alınmazlarsa, güvenlik riskleri tüm bir kuruluşa sızabilir. Şirketinizin ve müşterilerinizin güvenliğini bile tehdit edebilirler.

Kitlenizin güvenini korurken markanızı korumak için sosyal medya güvenlik farkındalığını artırmanız gerekir.

Bu yazıda, sosyal medyadaki bazı yaygın güvenlik risklerini bulabilirsiniz. Ayrıca, işyerinde sosyal medya güvenliği farkındalığını artırmanın en iyi uygulamalarını ve yollarını da göreceksiniz.

Sosyal medyadaki yaygın güvenlik riskleri nelerdir?

Çevrimiçi olduğunuzda, kendinizi oltalama saldırılarından çalınan parolalara kadar bir dizi güvenlik riskine maruz bırakırsınız. Aktif sosyal medya hesaplarına sahip olmak da benzer riskler taşır.

Birden çok hesabı yönetmekten, çalışanları eğitmekten ve markanızın çevrimiçi itibarını korumaktan sorumlu olduğunuzda bu güvenlik riskleri artar.

Kötü amaçlı yazılım

Bir sunucuya, ağa veya bilgisayara sızar ve zarar verme amacı taşır. Markanızın sosyal hesaplarına kötü amaçlı yazılım sızarsa, tüm organizasyonu virüse maruz bırakma riskiyle karşı karşıya kalırsınız.

Oltalama

Bir bilgisayar korsanı veri, bilgi veya para istemek için saygın bir işletme veya kaynak gibi göründüğünde buna oltalama denir. Oltalama saldırıları genellikle kişisel bilgiler veya satın alma karşılığında bir ödül vaat eder.

Kimlik hırsızlığı

Kedi balıkçılığından (kötü niyetli kişilerin sahte kimliklerle veya başka birinin profilini kopyalayarak insanları kandırması) ve sahte profiller gibi kimlik hırsızlığı da sosyal medyadaki işletmeler için yaygın bir risktir. Marka adınızı veya benzerliğinizi kullanarak sahte bir profil oluşturmak itibarınıza zarar verir. Takipçilerinizi de riske atabilir. Örneğin, sahte hesap takipçilerin bilgilerini toplamak için bir çekiliş düzenleyebilir.

Veri ihlalleri

Veri ihlali, şirketiniz, çalışanlarınız veya müşterileriniz hakkındaki hassas verilerin yetkisiz bir kaynak tarafından tehlikeye atılmasıdır.

Dolandırıcı reklamlar

Kimlik hırsızlığına benzer şekilde, sosyal medyada da dolandırıcı reklamlar bulunmaktadır. Bu dolandırıcılıklarda hesaplar müşterileri kendilerine para veya bilgi vermeleri için kandırmak için sahte iddialarda bulunur. Shark Tank adlı TV programı kısa bir süre önce izleyicilerini asılsız iddialarda bulunan işletmelerin sosyal medya reklamları hakkında uyaran aşağıdaki kamu hizmeti duyurusunu (PSA) paylaştı.

YouTube player

İtibar zedelenmesi

Yukarıdaki risklerden herhangi biri şirketinizde meydana gelirse, markanın itibarına büyük zarar verebilir. Özellikle müşteri verileri veya gizli bilgiler açığa çıkarsa itibar çokça zedelenir. Müşterilerinizin markanıza olan güveni azalır. Bu güveni yeniden kazanmak çok çaba ve zaman alacaktır.

Bu riskler gözünüzü korkutsa da şirketinizi sosyal medyada aktif olmaktan korkutmalarına izin vermeyin. Bu riskleri önleyebilir ve azaltabilirsiniz. Sadece doğru protokollere, politikalara ve eğitime ihtiyacınız var.

Kuruluşunuz için sosyal medya güvenlik bilincini nasıl geliştirebilirsiniz?

Sosyal medya güvenliğinin rolü yalnızca sosyal ekibe düşmez. Kuruluşun her üyesi şirket, çalışan ve müşteri bilgilerinin korunmasında rol oynar.

Kuruluşunuzdaki herkesin sosyal medyayla ilişkili risklerin farkında olmasını sağlamak sizin sorumluluğunuzdadır. Ayrıca şirketi ve hassas verileri güvende tutmaya yönelik protokollerin farkında olmalıdırlar.

Bir sosyal medya politikası oluşturun

Şirketler ve sosyal ekipler, çalışanlarını şirketi sosyal medyada tartışmaya teşvik etmelidir. Ne de olsa çalışan savunuculuğu sosyal medyadaki erişiminizi genişletmenin harika bir yoludur. Ancak herkesin çevrimiçi ortamda güvende kalmasını sağlamak için iyi bir sosyal medya politikasına ihtiyacınız var.

Bu nedenle bir sosyal medya politikası oluşturmak, sosyal medya güvenlik bilincini geliştirmeye yönelik ilk adımdır. Bu politika, sosyal medyayı kullanırken çalışanlar için yönergeler ve protokoller içermelidir.

Herkesin uyumlu olmasını sağlayarak işletmeyi ve çalışanlarını korumak için bir sosyal medya politikası tasarlanmıştır. Siz de çalışanların sosyal medyada neler paylaşabileceklerini ve paylaşamayacaklarını ana hatlarıyla belirtin. Şirketin sosyal hesaplarıyla çalışan kişiler için yönergeler sağlayın.

Kapsamlı bir sosyal medya politikası oluşturmak için hukuk, halkla ilişkiler (PR) ve bilgi teknolojileri (IT) ekiplerinizle iş birliği yapın. Uyumluluk, siber tehditler ve gizlilik dahil olmak üzere güvenliğin tüm yönlerini kapsamalıdır.

Politikanızın oluşturulmasına birden fazla departman dahil olduğunda, her olası riski hesaba kattığınızdan emin olabilirsiniz.

Çalışanlarınızı eğitin

Sosyal medya güvenliği için nihai sorumluluk genellikle sosyal ekibe düşer. Ancak, diğer çalışanlar da önemli bir rol oynamaktadır. Şirketin korunduğundan belli bir dereceye kadar  emin olmaktan hepimiz sorumluyuz.

Sosyal medya güvenliği farkındalığı, şirkete yeni çalışanlar geldiğinde başlar. Sosyal medya politikasından haberdar olduklarından ve takip edilmesinin açık olduğundan emin olun.

Ancak farkındalık burada bitmemeli. Sonuçta, sosyal medya güvenlik eğitimi devam eden bir çabadır.

Sosyal ekip, çalışanların güncel kalmasını sağlamak için düzenli eğitim oturumları düzenleyebilir. Bu oturumlar, şirketin sosyal medya yönergelerini ve sosyal medyanın en son risklerini kapsamalıdır.

Önemli platform güncellemelerini, yeni veya gelişmekte olan riskleri ve sosyal medya politikanızla ilgili hatırlatıcıları paylaşın. Egzersiz seansınız sırasında iletişim hattını açın. İnsanların sosyal medya güvenlik riskleri hakkında soru sorma konusunda kendilerini rahat hissetmelerini sağlayın.

İki faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştirin

Çevrimiçi hesaplarda oturum açmak için iki faktörlü kimlik doğrulamanın kullanılması bu noktada olağan bir durumdur. Hem kişisel hem de profesyonel hesaplar için iki faktörlü kimlik doğrulama kullanırsınız. Bu yöntem ekstra bir güvenlik katmanı sağlar, bu nedenle işletmenizin sosyal medya hesapları için kullanmak mantıklıdır.

İki faktörlü kimlik doğrulama, yalnızca şirketinizin sosyal hesapları için değildir. Sosyal hesaplarınıza bağlı herhangi bir harici araç için de etkinleştirebilirsiniz.

Çalışanları da kişisel hesapları için iki faktörlü kimlik doğrulamayı kullanmaya teşvik edin. Bu, özellikle şirketle ilgili herhangi bir şey paylaşmayı planlıyorlarsa önemlidir.

Hesaplarınıza erişimi kontrol etmek için bir araç kullanın

 Ekibinizin ne kadar büyük veya küçük olduğu önemli değil. Yine de şirketinizin sosyal medya hesaplarına kimin eriştiğine dikkat etmeniz gerekiyor.

Örneğin, birisine şirketinizin Facebook sayfasına tam yönetici erişimi verdiğinizi varsayalım. Yönetici rolü, başka kimlerin erişimi olduğunu kontrol edebilir ve hatta kişilerin sayfaya erişimini engelleyebilir.

Tam yönetici erişimine sahip kişi kuruluştan ayrılırsa, bu durum hızla bir güvenlik sorununa dönüşebilir. Ekibinizin hesabı kilitlenmiş bile olabilir. Erişimi yeniden kazanmak istiyorsanız, işleri halletmek için platformla birlikte çalışmanız gerekir.

Bir sosyal medya yönetim aracı (Hootsuite gibi) kullanarak güvenlik ve erişim sorunlarından kaçınabilirsiniz. Bu, insanların sosyal medya hesaplarınıza doğrudan erişmesini engeller. Bir araç, işletmeniz ile hesapları yönetmeye yardımcı olanlar arasında ek bir koruyucu katman oluşturabilir.

Sosyal hesaplarınızı izleyin

Sosyal dinleme, güvenlik de dahil olmak üzere sosyal ekibin birçok işlevi için geçerli olan kritik bir uygulamadır. Güvenlik söz konusu olduğunda, şüpheli etkinlikleri izlemek için sosyal dinlemeyi kullanın. Sosyal dinleme hakkında hızlı bir eğitim istiyorsanız, aşağıdaki videodaki adımları izleyin.

YouTube player

Alışılmadık oturum açma girişimlerine, gelen kutunuzdaki şüpheli bağlantılara veya sahte hesaplara dikkat edin. Herhangi bir şey yerinde veya şüpheli görünüyorsa, işaretleyin ve ekibinizin geri kalanını uyarın. Yanlış bir alarm olarak sonuçlansa bile, verilerinizi veya marka itibarınızı tehlikeye atma riskindense güvende olmak daha iyidir.

Yaratıcılar için Meta, kimliğinizi Meta Verified aracılığıyla korumaya yardımcı olmak için ek önlemler alıyor. Abonelik, hesabınızın kimliğini doğrulayan bir rozet içerir. Verified ayrıca ek hesap izleme ve koruma içerir.

Sosyal medya güvenliği farkındalığıyla ilgili sıkça sorulan sorular

Sosyal medyada güvenlik sorunları nelerdir?

Sosyal medyadaki güvenlik sorunları siber güvenlik tehditlerine benzer. Bunlara veri ihlalleri, kötü amaçlı yazılım veya oltalama, sahte hesaplar ve dolandırıcı reklamlar dahildir.

Sosyal medyada güvenlik neden önemlidir?

Sosyal medya güvenliği işletmenizi, çalışanlarınızı ve müşterilerinizi siber tehditlerden korumaya yardımcı olur. Markanızın itibarına zarar verebilecek riskleri önlemek de önemlidir.

Sosyal medyada güvenliği nasıl sağlıyorsunuz?

İşletmeniz için sosyal medyada güvenliği sağlamaya yardımcı olacak birkaç en iyi uygulama vardır. Net bir sosyal medya politikası, iki faktörlü kimlik doğrulama, sürekli çalışan eğitimi ve sürekli izleme ile başlayın.

Örneğin, Hootsuite ile sosyal medya varlığınızı yönetirken zamandan tasarruf edebilirsiniz. Gönderileri yayınlayın ve planlayın, ilgili dönüşümleri bulun, hedef kitlenizle etkileşim kurun, sonuçları ölçün ve daha fazlasını tek bir kontrol panelinden yapın. Bu linkten ücretsiz denebilirsiniz.

Kaynak: blog.hootsuite.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin