İşinize isim seçerken kaçınmanız gereken 4 hata


Yazan: Ritika Puri

Çeviren: Özlem Özkan

İşiniz için isim seçmeye çalışırken zorlanıyorsanız yalnız değilsiniz. Her geçen gün oyunda yeni karışıklıklar çıkıyor. Bilhassa hatırlanması ve bulması kolay olan mükemmel bir alan ismine (domain) ihtiyacınız olacak. Ve bir sürü farklı alan ismi içinde, izleyicinizin dikkatini çekecek ve eylemlerinizi en iyi yansıtacak olanı seçmek isteyeceksiniz. Ayrıca ticari markalara, telif hakkına ve diğer lojistik hususlara dikkat etmeniz gerekecek. Örneğin, işinizin ismine uygun sosyal medya hesaplarını alabilecek misiniz? Ama en önemlisi, markanızı büyütmek için işinizin iyi konumlandırılması lazım. Özellikle iş hayatının ilk evrelerinde kurulmuş şirketler için zamanla yön değiştirmek oldukça doğaldır. Eğer yeterince ucu açık bir isim seçmezseniz, istemeden de olsa organik büyüme ihtimalinizi kısıtlayabilirsiniz. Peki, işinizin doğru yönde büyüdüğünden nasıl emin olacaksınız? Süreç, her kurucu ve iş için farklı görünüyor olsa da aşağıdaki dört hatadan kaçınmanın faydası var.

1-Uluslararası pazarların ihtiyaçlarını görmezden gelmek

İnternet, işletmeler için tüm dünya genelindeki tüketiciye ulaşmayı mümkün kılıyor. Markanız geliştikçe, bir gün aşina olduğunuz pazarların dışındaki kitleye ulaşmak isteyebilirsiniz. Ve böyle bir fırsat geldiğinde isteyeceğiniz son şey sizi bu fırsattan alıkoyacak bir iş ismidir. Pickit vakasını düşünelim; lisans vermek üzere ilginç fotoğrafları toplayan İskandinav bir marka. Deliberate PR’ın kıdemli müşteri temsilcisi Andrew Skinner: “Ajansımız bir İskandinav girişimi olan Pickit’le onların Amerika’da büyüme konusundaki yardım isteği üzerine ilk tanıştığında isimleri PicHit’di. Bu isim hemen “ch” kısmına dayalı potansiyel fonetik zorluluğu nedeniyle işaretlendi. İngilizce anadilleri olmadığı için marka isminin sorun olacağını düşünmemişlerdi. Sonuç olarak daha akla uygun olan ‘Pickit’ ismini seçtik.”

Hedeflediğiniz pazarın ne olduğuna karar verir vermez oradaki insanların şirket adını nasıl telaffuz edeceğini kontrol edin. “Bu durum fırsat maliyeti olmadan önce karışıklıklardan kaçınmanızı sağlayacaktır.” diyor Pickit’in CEO’su ve kurucu ortağı olan Henrik Bergqvist.

2

2-Benzersiz yazımın cazibesine boyun eğin

Günümüzde, pazarda azıcık alan ismi uygunken, isim olarak benzersiz ya da popüler olan bir kelimenin yaratıcı tekrarını seçmek çok cazip olacaktır. Eğer bu yolu seçecekseniz insanlarla yüz yüze gelip şirketin ismini söylediğinizde nasıl tepki verdiklerine zaman ayırmalısınız. “Bir arkadaşım hafızadan telaffuz etmesi oldukça zor olan bir isimle bir şirket kurdu” diyor SpashOPM’nin kurucu ortağı Derric Haynie. “İş hayatının ilk evrelerinde kurulmuş bir şirket için bir markalama kabusuydu bu.” Haynie, sırf alan ismi uygun diye tek seferlik bir isim seçmememizi öneriyor. Hatırlanması ve telaffuzu kolay bir isme ihtiyacınız olacak. Haynie, “Öbür türlü markanızı anons ettiğiniz her sefer insanlara ‘a, y ve iki tane zs ile’ demeniz gerekecek” diye ekliyor.

3 (1)

3-Anlam bulanıklığına izin vermek müşterinizin aklını karıştırır

Bir yandan şirketiniz için çok da kısıtlayıcı olmayan bir marka ismi seçmek istiyorsunuz. (isminiz şirketinizin uzun süreli gelişimini destekleyecek genişlikte olmalı) Ama bir yandan da şirketinizin kısa vadede büyümesine yarayacak şekilde bir isim vererek büyüme isteğini desteklemek istiyorsunuz. “Eğer işinizi daha yeni başlatıyorsanız, Apple ya da Walmart gibi bir isim tanınırlığı edinmeniz zor. Betimleyici bir şirket ismi amacınızın potansiyel müşteriler tarafından anlaşılmasına yardımcı olabilir.” diyor Salehoo’nun CEO’su ve kurucu ortağı Simon Slade.

İş amacınızı anlatan bir isim seçin. Slade: “Ağızdan ağıza öneriler iş hayatının ilk evrelerinde kurulmuş şirketlerin büyümesine yardımcı oldu ama yaptığınızı net bir şekilde açıklayacak bir yol yoksa müşteriler şirketiniz hakkında konuşmayacaktır.” diye ekliyor.

Şirketinizle birlikte büyüyecek isim ile ne yaptığınızı açıkça anlatabilecek isim arasında doğru dengeyi kurabilmeniz için müşterilere amacınızı anlatacak kelime birleşimlerini tercih edin. Ürününüz ve müşteri arasındaki bağa açıklık getirecek bir isim seçin.

4

4-“.com”lar üzerine çıkmazda hissetme hali

Bugünlerde, .com alan adının on binlerce doların üstünde etmesi mümkündür. (ilk kez şirket kuran için sarp bir bariyer) İnternet endüstrisinin ilk zamanlarında, şirketler online kimlik oluşturmak için .com’a ihtiyaç duydular. Ama bugün .club, .academy, .me ya da daha birçok farklı seçenek kullanıma uygun.

Alan ismi seçiminde yaratıcı olun ki markanızı gerçekten temsil eden bir isim seçebilin. “.com” uygunluğu sizi mükemmel markanızı yaratmaktan alıkoymasın.

5

Son olarak

Basit bir ipucu: İsminizi seçerken ve geçerli kılmak isterken müşteriniz gibi düşün.

Fikirlerinizi hedef kitlenizdeki bireylerle yüz yüze test edin. Alan adınızı güvenceye almak için her ne kadar çekici görünse de kısaltmalardan kaçının. Ne sattığınız konusunda net olun ki müşteriniz de hakkınızda net bir karara sahip olsun. İsminizin tüm nimetlerinden faydalanın ve isim olarak ne seçerseniz seçin büyümenize engel olmasına izin vermeyin.

Kaynak: http://thenextweb.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin