İşletmeler için Snapchat: Yapılması ve yapılmaması gereken 12 nokta


Yazan: Dhariana Lozano

Çeviren: Dilara Murathanoğlu

Snapchat yükselişte ve işletmeler genç bir demografik ağa katılmaya başlıyor. Snapchat ilk bakışta biraz korkutucu olabilir, ancak görünürlük oluşturmak ve müşteriye değer katmak için mükemmel bir ağ.

Snapchat tamamen bir hikaye anlatmak ile ilgileniyor. Snapchat, hayranlarınızı işinize çekip, onlara işinizi anlatabileceğiniz bir dizi andan ibaret. Kitlenizi uzun içeriğe boğmak yerine, içeriğinizi küçük parçalara ayırabilirsiniz.

Yapılması gerekenler

1) Etkileyenlerinizle partner olun

Bir lansmanda vızıltı oluşturmak için etkileyenlerinizi kullanın. Ya da etkileyenlerinizin gün boyunca hesabınız “devralmasına” izin verin. Etkileyenlerinizin izleyicileri devralma işlemine erişebilmek için sizin Snapchat hesabınızı takip edecektir.- markanız yeni gözlere maruz kalacak.

2) Soru&cevap oturumları/ Ürünü nasıl yaptığınızı anlatmak için Snapchat’i kullanın

 Snapchat hızlı soru-cevap veya mini eğitim oturumları için harika bir yol. Harika bir tanıtım, etkileşimleri atlama ve Snapchat’te takip edilmeniz sayesinde müşterilerinize ekstra bilgi sunabilir veya onların sizden bir şeyler satın almalarını engelleyen sorulara cevap verebilirsiniz. Snapchat hesabınıza trafik çekmek için önceden izleyicilerinize bir oturum düzenleyeceğinizin bilgisini verin.

3) Sahnelerinizin arkasına gidin/ Ürünlerinize ön izleyin

Sahne arkaları çevrimiçi izleyicileriniz ile her zaman kazanır çünkü izleyicileriniz bu sayede markanıza ve işlerinize erişirler. Fotoğraf çekimi için olan setinizi hazırlayın, onlara ofisinizdeki bir gününüzü gösterin veya bir sonraki etkinliğinizde sahne arkasında neler olduğunu izlemeye davet edin.

4) Fotoğraf, video ve metinleri karıştırın

 Hikayenizi daha dinamik hale getirmek için video ve fotoğraf karışımını kullanın. Farklı ortamlar, hikayenizi takip etmeyi daha çekici hale getirir ve hikayenizi takipçilerinizle paylaşma şeklinizde yaratıcılığınıza olanak tanır.

5) Hikayenizi planlayın

 Snapchat’ı kullanmaya başlamak biraz korkutucu olabilir. Hikayenizin mantıklı ve kolay takip edilmesini sağlamak için hikayenizi planlamanızı öneririm (gerekirse bir hikaye tahtası oluşturun). Bu şekilde, metne ihtiyaç duyduğunuz yeri, videoların ne kadar süreceğini ve kitleniz ile daha fazla etkileşime geçmek için neler yapabileceğinizi bilebilirsiniz.

6) Snapchat çıkartmalarını, filtreleri, emojileri ve “doodle” ları kullanın 

Snapchat, eğleneceğiniz bir ağdır! Mesajlarınıza biraz kişilik katmak için Snapchat’ın yerel özelliklerini kullanın. Fotoğraflarınızı emoji ile kaplayın, doodling becerilerinizi göstermek için yerleşik belirteçleri kullanın veya videolara biraz daha canlı hale getirmek için Snapchat’ın 3D yapıştırıcılarını deneyin.

7) Bağlanın  

Snapchat kullanıcılarına katılmak biraz zor olabilir – ancak imkansız değil! Metindeki eylemlere yapılan çağrıları kullanın ve takipçilerinizden size geri dönmelerini isteyin. Bir ekran görüntüsünü veya bir fotoğrafın resmini çekerek en sevdiğiniz kapakları hikayenize ekleyebilirsiniz.( Unutmayın, kimlerin ekran görüntüsü aldığını görebilirsiniz.) Ayrıca izleyicilerinize hikayenizi ikinci kez izlemelerini isteyerek iki şey arasında seçim yapmalarını ve favori seçeneklerinin ekran görüntüsünü alarak oy vermelerini isteyebilirsiniz.

8) Hikayelerinizin görüntülenmelerine ve ekran görüntüsü alanlara bakmayı unutmayın  

Snapchat’daki ölçümler iki şeye dayanıyor: görüntüleme ve ekran görüntüleri. Hikayenizin  kaybolmadan önce gözden geçirilmesi gerekiyor, böylece hikayenizi kaç kişinin izlediğini ve çekilen ekran görüntüsünü  takip edebileceğinizi unutmayın. Hikayenize tıklayıp incelemek için yukarı doğru hızlıca kaydırın. Gözlemcilerin ve ekran görüntüleyicilerinin bir listesini göreceksiniz.

9) Bir sonraki büyük etkinliğiniz için Geo filtreleri oluşturun veya başlatın

Snapchat, marka bilinirliğini artırmak için harika bir yoldur! İnsanlar eğlenceli filtreler kullanmayı sever ve Snapchat size işiniz için bunları oluşturma seçeneği sunar. Temel tasarım becerilerine sahipseniz, bir sonraki büyük lansman veya etkinlik için bunları bir araya getirebilirsiniz ve maliyeti nispeten düşük olacaktır. Filtreniz, Snapchat’ı belirlenmiş bölgenizde (en az 20.000 sq. Ft.) kullanan herkes tarafından kullanılabilir ve orada markanızı elde etmek için harika bir yol izleyebilirsiniz.

10) Snapchat’ten sadece teşvikler ve indirimler teklif edin 

Ağa özel içerik, kitlenizi belirli bir ağda takip etmeye ikna etmek için mükemmel bir yöntemdir. Snapchat görüşmelerini, çalışan veya yetkililerin devralmalarını sağlayın veya yalnızca Snapchat dinleyicilerinizin erişebileceği indirimler sunun. 

Yapılmaması gerekenler 

11) Alakasız marka/ içerik paylaşmayın 

Mesajlarınızı hedef kitlenizin çıkarlarıyla yakından ilişkili tutun. Bağlam her şeydir – dolayısıyla ilgi çekici bir yazı daha yapacaksanız, markanıza tekrar bağlamayı unutmayın.

12) Uzun hikayeler yayınlamayın

Hikayelerinizi kısa ve eğlenceli tutun. Snapchat’in 10 saniye olduğunu hatırlayın ve yarattığınız/ paylaştığınız içeriği takipçilerinizin izleyeceğini unutmayın.

Bonus: Instagram içeriğinizi blogunuzda veya diğer sosyal medya ağlarında yeniden kullanmak için kaydedin. Snapchat’ı iş için kullanmak çok iş gerektirebilir, ancak markanızın arkasındaki kişiliği göstererek kitlenize daha fazla bağlam ve değer verebilirsiniz. Bütün bunlar kitlenizle daha derin bir bağlantıya eşittir – pazarlama için sosyal medyayı kullanmamızın başlıca nedenlerinden biri.

www.bussiness2community.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin