İşletmeler için WhatsApp’ı kullanmanın 10 yolu


Yazan: Micheal Guta

Çeviren: Erim Can Kalkan

Sosyal medya ağları ve mesajlaşma uygulamaları iletişim biçimimizi değiştirdi. İşletmeler de müşterilerine ulaşabilmek adına bu değişime ayak uydurmak zorundalar. Bugün 1.2 milyar kullanıcı sayısıyla dünyanın en büyük mesajlaşma ağı WhatsApp. İşletmeler de müşterileri ile iletişime geçmek adına WhatsApp kullanmakta.

Geçen yıl sadece resmi davetiye ve dahili iletişimde kullanılan WhatsApp bu yıl değişime başladı. Yakın bir zamanda “anlık hikaye paylaş” özelliğinin eklenmesiyle işletmeler WhatsApp üzerinden müşterileriyle daha fazla etkileşim kurmaya başladılar.

İşletmeler WhatsApp’ı nasıl kullanmalı ?

 İşletmeniz adına WhatsApp üzerinden daha iyi iletişime geçmek ve anlık hikaye özelliğini daha başarılı kullanmanın 10 temel yolu var:

Gerçek zamanlı müşteri hizmeti

Küçük işletmeler için pahalı bir servis olan müşteri hizmetleri WhatsApp üzerinden kolayca sağlanabilir. Uygulamanın medya desteği sayesinde müşterilerinize özel bir destek sunabilir, ses kaydı vb. özellikler ile uygulamayı kişileştirebilirsiniz.

Müşteri desteği

Küçük işletmelerin sunduğu bir çok detaylı hizmet vardır. Örneğin bir marangoz yada bilgisayar tamircisi olabilirsiniz. WhatsApp sayesinde müşterilerinize, kurulum gibi destek videoları hazırlayabilir yada görüntülü konuşarak canlı destekte bulunabilirisiniz. Bu da sizin işletmenize olan güvenin artmasına yardımcı olacaktır.

Geri bildirim

WhatsApp kullanıcılarının yüzde 70’inini bildirimleri açıktır. Dolayısıyla müşterilerinize soracağınız doğru sorular sayesinde müşterilerinizden geri dönüş alabileceksiniz. Bu sayede iyi bir pazarlama çalışmasını ücretsiz olarak yapmış olacaksınız.  Müşterilerinizin sunmuş olduğu şikayetlere geri dönebilir ve firmanızı geliştirebilirsiniz.

Kişisel dokunuş

WhatsApp gurubunuz büyümeye başladıkça siz de birebir iletişimlere ağırlık vererek müşterileriniz ile olan iletişiminizi kişiselleştirebilirsiniz. Bu durum özellikle küçük işletmeler için önem taşır. Bu sayede müşterilerinizin ihtiyaçlarına birebir yanıt verebilir veya neye ihtiyaçları olduğunu tespit edebilirisiniz.

Grup oluşturma ve hedefleme yapmak

Sattığınız ürünler veya sunduğunuz hizmetler ile ilgilenen hedef kitleler yaratıp bunları grubunuzda toplayabilirsiniz. Bu sayede müşteri tabanınız hızlı bir şekilde artacaktır. Bu grup içerisinde paylaşmış olduğunuz demo videolar veya hizmet destekleri grup dışında da paylaşılacak ve bu da markanızın bilinirliğini arttıracaktır.

Promosyon kodları paylaşın

Durum özelliği ile müşterilerinizin işletmenizde yararlanabileceği promosyon kodları oluşturabilirsiniz. Durum özelliği, anında fotoğraf ve konum özelliğini kullanarak gurubunuzdaki herkesin yayınladığınız promosyonları bilmesini sağlar. Etkileşim düzeylerine dayanarak, Promosyonu WhatsApp-Status özel kuponları veya promosyonlarıyla genişletebilirsiniz.

Özel erişim

Ev sahibi olduğunuz etkinliklere özel erişim sağlayabilir ve canlı yayın yapabilirsiniz. Restoranınızda özel bir konuk şefiniz varsa; müzik mağazanızda bir müzisyen veya firmanızda tanınmış bir mimar, bu haberi kitlenizle paylaşabilirsiniz.

Ürününüzün bir demosunu oluşturun

İster kendi ürününüzün isterseniz de perakende sattığınız bir ürününün görselini veya demo bir videosunu gurubunuzla paylaşın. Müşterileriniz ürüne ihtiyaç duymasalar bile ürünü beğenmeleri durumunda sipariş vereceklerdir.

Hediyeler

Müşterilerinize hediyelerini kolayca ulaştırabilir veya yaptığınız yarışmaları kolayca duyurabilirsiniz. Tek masrafınız verdiğiniz hediye olacağından bu, pazarlama yükünüzü oldukça azaltacaktır.

İşletmeler ile iş birliği yapın

Yakınlardaki işletmeler ile iş birliği yaparak onların guruplarına dahil olabilirsiniz. İlla aynı sektörden olmak zorunda değilsiniz, ortak yürüteceğiniz kampanyalar, markanızın bilinirliğini arttıracaktır.

Sonuç

WhatsApp gelişmeye sürekli devam eden, durumunuzu bildirdiğiniz, grup kurduğunuz, fotoğraf ve video yollayabildiğiniz, yüksek kullanıcı oranına sahip bir uygulamadır. Ancak WhatsApp’ı kullanırken dikkatli olmak gerekir. Gereksiz gönderimlerden kaçınmalısınız. Unutmayın, sizi silmek müşterilerinizin  saniyelerini alacaktır.

Kaynak: https://smallbiztrends.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin